REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

20 tys. zł na start dla początkujących firm

Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

REKLAMA

W ofercie kilku banków pojawiły się kredyty na start dla najmniejszych firm – stosunkowo łatwo dostępne pieniądze na rozkręcenie biznesu. Kwoty kredytów umożliwiają przetrwanie kilku pierwszych, najtrudniejszych miesięcy działalności firmy.

Początkujący przedsiębiorcy niczego tak nie potrzebują na starcie, jak finansowego wsparcia. I od razu na starcie trafiają głową w mur – banki wyjątkowo podejrzliwie patrzą na firmy stawiające pierwsze kroki w biznesie.

REKLAMA

REKLAMA

Otwierają dla nich swoje podwoje najczęściej dopiero po roku lub nawet dwóch latach działalności, gdy biznes staje się już bardziej stabilny i przynosi zyski. Z doświadczeń Tax Care, firmy zajmującej się kompleksową obsługą księgowo-finansową małych przedsiębiorstw wynika, że większość początkujących przedsiębiorców tak bardzo potrzebuje finansowego wsparcia, że liczy się dla nich przede wszystkim sam fakt, iż pomogą pożyczyć pieniądze. Dlatego na drugi plan schodzą niemałe opłaty związane z zaciągnięciem i obsługą kredytu. T

en segment rynku jest więc bardzo chłonny i skory do ponoszenia wysokich kosztów związanych z pożyczkami na rozwój, zatem teoretycznie banki mogłyby z niego sporo uszczknąć. Praktyka jednak pokazuje, że w obawie przed zbyt dużym – w mniemaniu instytucji finansowych – ryzykiem kredytowym pozbawiają się tej możliwości zarobku.

Z zestawienia przygotowanego przez dział analiz Tax Care wynika, że spośród prawie 30 przepytywanych banków tylko trzy mają ofertę skrojoną dla zupełnie nowych firm – takich, których działalność nie przekroczyła trzech miesięcy. Ta trójka to Getin Noble Bank, mBank oraz MultiBank, które są skłonne pożyczyć początkującym przedsiębiorcom od 5 do 20 tys. złotych.

To niewiele, ale start-up’y nie są wybredne – te pieniądze to często jedyne źródło finansowania w ciągu kilku pierwszych, najtrudniejszych miesięcy prowadzenia działalności. Do wymienionej trójki miał szansę dołączyć Bank Millennium, dla którego wiek firmy teoretycznie nie ma znaczenia. Przedsiębiorca musi się jednak pochwalić się zabezpieczeniem płynnym – najlepiej lokatą w Banku Millennium.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Finanse.wieszjak.pl

REKLAMA

Tym samym bank nie znalazł się w zestawieniu, ponieważ przygotowując go założyliśmy, że osoba rozpoczynająca działalność nie dysponuje żadnymi większymi środkami finansowymi. Nie wzięliśmy także pod uwagę, ze względu na zbyt niską kwotę, oferty PKO BP, który proponuje firmom młodszym niż trzy miesiące zaledwie tysiąc złotych pożyczki.

Co zatem oferują start-up’om banki? Niewiele, bo tylko kredyty w rachunku bieżącym lub kredytowym oraz karty kredytowe. W tym miejscu warto pokusić się o jeszcze jeden komentarz. Ponieważ pożyczki na start nierozerwalnie połączone są z rachunkami firmowymi, przedsiębiorca związuje się z bankiem na długi okres czasu.

I zapewne właśnie w nim będzie szukał innych finansowych produktów, a także starał się o kolejny, wyższy kredyt, gdy jego firma już okrzepnie na rynku. Banki traktujące najmłodsze przedsiębiorstwa po macoszemu powinny to mieć na uwadze. I rozważyć, czy ryzyko jednak się nie opłaci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA