REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Freddie Mac znowu ma kłopoty

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Po względnym uspokojeniu nastrojów na zamknięciu w środę, na parkietach giełd azjatyckich w czwartek znów pojawiły się duże spadki. Indeks NIKKEI spadł o 3,3%.

REKLAMA

Nastroje inwestorów na wszelkie możliwe sposoby próbują poprawić politycy państw uznawanych za najbardziej narażone na utratę płynności. Wypowiedzi premierów poszczególnych członków strefy euro zarzucające spekulantom manipulacje kursami spółek giełdowych i nieuzasadnione fundamentami ataki na wspólną walutę przypominają postawę prezesa Bear Stearns, który w telewizyjnych wywiadach na kilka dni przed ogłoszeniem bankructwa zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że dzisiejszy komentarz Jean Claude Trichet'a po decyzji ECB w sprawie stóp procentowych, wpisze się w ten ton albo zawierać będzie reprymendę dla agencji ratingowych.

REKLAMA

Podczas gdy amerykańscy politycy negocjują zakres nowych regulacji sektora finansowego, państwowa agencja udzielająca kredyty hipoteczne wyciąga rękę po kolejne miliardy podatników. Paradoks polega na tym, że reformy mają zapobiec powstawaniu w przyszłości instytucji określanych jako "zbyt wielkie by upaść", lecz jednocześnie w projekcie ustawy przewidziano utworzenie funduszu o wartości 50 mld USD na... ratowanie instytucji finansowych o strategicznym znaczeniu na rynku.

REKLAMA

Freddie Mac straciła w pierwszym kwartale 6,7 mld USD i chociaż to o prawie jedną trzecią mniejsza strata niż przed rokiem, to według władz spółki konieczne będzie dokapitalizowanie jej kwotą 10,6 mld USD. Większość z ogromnych strat spółki wynika obecnie nie z udzielania kredytów o tak niskiej jakości, że po kilkunastu miesiącach stają się nieściągalne (to scenariusz z lat 2006-2008), ale ze zmiany zasad rachunkowości - nakładają one obowiązek wykazywania w księgach także kredytów, których spółka nie posiada ale gwarantuje. Tylko z tego tytułu wartość kapitałów własnych spółki Freddie Mac zmniejszyła się aż o 11,7 mld USD.

Jednocześnie jeśli mówimy o rynku nieruchomości w USA, trudno nie dostrzec efektów wygasania rządowego programu dopłat, dzięki któremu osoby kupujące po raz pierwszy dom mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy dolarów ulgi. Nie chodzi nawet o skokowy wzrost aktywności kupujących w okolicach Miami (wzrost o 43 proc. m/m oraz r/r) czy Phoenix, bo to prawdopodobnie krótkotrwały rezultat "podkradania popytu z przyszłości", ale o uruchamianie przez banki produktów hipotecznych, których rynek przez ponad dwa lata znajdował się w stanie hibernacji.

Zobacz też: Komentarze rynkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA