Komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie Konstytucji Biznesu
REKLAMA
REKLAMA
"Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji to duży krok naprzód w pracach nad Konstytucją Biznesu" - powiedział PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, który uczestniczył w piątkowym posiedzeniu komisji.
REKLAMA
Jak dodał, komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie czterech z pięciu projektów ustaw wchodzących w skład pakietu. "Przyjęte poprawki doprecyzowują projekt, ale nie zmieniają istoty rozwiązań" - podkreślił.
REKLAMA
Chodzi o rządowe projekty ustaw: o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także projekt ustawy - Prawo przedsiębiorców.
Na osobnym posiedzeniu, jak zaznaczył, omawiany będzie projekt ustawy Przepisy wprowadzające Prawo Przedsiębiorców. "To bardzo techniczna i skomplikowana ustawa, którą zmieniamy blisko 200 aktów prawnych" - wyjaśnił Haładyj.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Podczas posiedzenia komisji dyskutowano m.in. nad zmianą nazwy projektu ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
REKLAMA
Jak zaznaczyła Maria Małgorzata Janysek (PO), nowo powoływana instytucja powinna nosić nazwę Rzecznika Praw Przedsiębiorców. "Wynika to z charakteru zadań. Rzecznik, dbając o jakość tworzenia prawa gospodarczego oraz standardy jego stosowania przez organy administracji publicznej, będzie reprezentował interesy wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych z sektora mikro, małych i średnich firm." - wskazała. Jak dodała, taka nazwa będzie spójna z "istniejącymi już instytucjami, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta".
Podobnego zdania była Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), która postulowała, by projekt otrzymał tytuł o Rzeczniku Przedsiębiorców. "Kiedy się porówna wyniki finansowe (...) to okazuje się, że nasze duże przedsiębiorstwa w gruncie rzeczy można nazwać średnimi" - powiedziała.
Odpowiadając na te uwagi, wiceminister Haładyj mówił, że "to mali potrzebują tego wsparcia przede wszystkim". "Przyjęcie odwrotnych czy innych rozwiązań powodowałoby też ryzyko, że praca urzędu rzecznika byłaby zdominowana przez problemy dużych przedsiębiorców, a nie o to chodzi" - wskazał.
Podczas obrad komisji posłanka Zielińska zaproponowała, by siedzibą rzecznika był Nowy Sącz. Dodała, że miasto to jest znane z przedsiębiorczości.
Zobacz: Prawo dla firm
Janysek podkreśliła, że trzeba "decentralizować" i "przybliżać urzędy obywatelom". Zaznaczyła jednak, że siedziba rzecznika nie była w Warszawie, to "musi być przeprowadzona dokłada analiza, muszą być przyjęte kryteria co do ewentualnej możliwości wyboru lokalizacji tego miejsca".
Również Anna Kwiecień (PiS) uznała decentralizację za "dobry krok". "Uważam, że Warszawa jest przeładowana instytucjami (...). To generuje wysokie koszty działalności urzędów" - mówiła.
Omawiane w piątek projekty regulują ogólne zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej w Polsce, "wzmacniając przy tym", jak podkreślił wiceminister Haładyj, "najważniejsze gwarancje wolności i praw przedsiębiorców".
Najobszerniejszym z projektów składających się na Konstytucję jest projekt Prawa przedsiębiorców. Ma on zastąpić ustawę z 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Prawo to ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Projekty wprowadzają szereg rozwiązań, takich jak - co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrową; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; objaśnienia prawne; powołanie Rzecznika MŚP. Przygotowana została osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych.
Pierwsze czytanie pakietu projektów odbyło się w Sejmie 8 grudnia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA