| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Działalność nierejestrowana 2019 - zgoda sanepidu

Działalność nierejestrowana 2019 - zgoda sanepidu

Konstytucja Biznesu daje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, jeżeli przychód nie przekracza określonego limitu. W 2019 r. limit wynosi 1125 zł. Kiedy do prowadzenia działalności nierejestrowanej potrzebna jest zgoda sanepidu?

Czy uzyskanie zgody inspektora sanitarnego na prowadzenie działalności w danym lokalu, to rodzaj działalności reglamentowanej?

Nie, ale oznacza to, iż podobnie, jak niektóre osoby muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT, podobnie jak należy liczyć się z odpowiedzialnością cywilną za sprzedaż produktów, tak należy spełnić warunki dot. dotyczące wytwórstwa oraz wprowadzania do obrotu ogólnego żywności, jeżeli interesuje nas działalność polegająca na pieczeniu ciast.

Gdzie znajdziemy wytyczne, jakie warunki należy spełnić, by SANEPID udzielił zgody na prowadzenie działalności?

Zawarte one są w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004 z późn. zm.).

Natomiast szczegółowe wymogi przy prowadzeniu działalności gospodarczej w warunkach domowych znajdują się w Wytycznych Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej.

Jak uzyskać zgodę SANEPIDU na prowadzenie działalności nierejestrowanej?

Należy zgłosić zamiar podjęcia działalności nierejestrowanej w zakresie pieczenia ciast do Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej właściwej dla miejsca prowadzenia działalności

Wiele zależy od pracowników stacji. Niestety wydaje się, iż potrzebna jest interpretacja przepisów, która będzie wiążąca dla wszystkich stacji, ponieważ po kontakcie telefonicznym można uzyskać różne odpowiedzi w różnych częściach Polski.

Niektórzy pracownicy twierdzą, że nie jest możliwe uzyskanie zgody, gdyż przyjście na kontrole jest możliwe tylko w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a nie nierejestrowanej. W innej usłyszymy, że teoretycznie można próbować uzyskać zgodę, ale praktycznie jest to niemożliwe ze względu na fakt, iż zazwyczaj, trzeba dostosować lokal, tj. np. mieszkanie do warunków sanepidu. W przypadku chęci zarobienia tylko małych pieniędzy (do 1125 zł miesięcznie) jest to nierentowne dla wnioskujących i sami rezygnują.

Co jeśli SANEPID twierdzi, że nie może wydać zgody na prowadzenie działalności nierejestrowanej?

Należy wtedy zastanowić się nad zaoferowaniem pieczenia ciast i ciastek u klienta w domu. W takim wypadku można rozliczać się z klientem na podstawie umowy o dzieło. Przedsiębiorca zobligowany będzie jedynie do posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to klient musi dostarczyć produkty, zapewnić odpowiednie warunki przechowywania i pracy oraz nie wprowadzić gotowego wyrobu do dalszego obrotu.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Joanna Rułkowska

Prawnik, w drodze do uzyskania tytułu doradcy podatkowego, redaktor naczelny internetowego czasopisma dla kobiet - Prawo mamy.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sanepid w działalności nierejestrowanej 2019. Wiele kobiet chciałoby dorobić do pensji, czy w czasie urlopu wychowawczego piekąc ciasta i ciasteczka na zamówienie. Wydaje się, że od 30 kwietnia 2018 r. można zajmować się taką działalnością legalnie. / fot. Shutterstock
Sanepid w działalności nierejestrowanej 2019. Wiele kobiet chciałoby dorobić do pensji, czy w czasie urlopu wychowawczego piekąc ciasta i ciasteczka na zamówienie. Wydaje się, że od 30 kwietnia 2018 r. można zajmować się taką działalnością legalnie. / fot. Shutterstock

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »