REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Prawnik wyjaśnia

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Kiedy zachowanie pracownika uznane jest za naruszające zasady współżycia społecznego?
Kiedy zachowanie pracownika uznane jest za naruszające zasady współżycia społecznego?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o zakazie konkurencji. Wyjaśniamy, kiedy pracownik narusza umowę o zakazie konkurencji? Jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tym zakresie? Jakie obowiązki ma pracodawca?

Kiedy zachowanie pracownika uznane jest za naruszające społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa lub zasady współżycia społecznego?

Zachowanie pracownika uznaje się za naruszające społeczno – gospodarcze przeznaczenie prawa lub zasady współżycia społecznego jeśli wystąpi przesłanka funkcjonalnego powiązania z umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy - tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lipca 2019 r. (sygn. akt: III PK 85/18, LEX nr 2691535).

REKLAMA

Dotyczy to zachowania pracownika, które wpływa na zasadność przyznania pracownikowi odszkodowania, mimo powstrzymania się przez niego od podejmowania działalności konkurencyjnej, nie chodzi tu zaś dowolne naganne zachowanie.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Jakie jest pierwotne stanowisko Sądu Najwyższego?

Początkowo Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wyrażał pogląd, iż pracownik stosujący się do zakazu konkurencji i domagający się z tego tytułu odszkodowania, które zostało ustalone w umowie o zakazie konkurencji, nie narusza zasad współżycia społecznego ani nie postępuje sprzecznie ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem prawa. Sądy stały na stanowisku, że odwołanie się do klauzul generalnych w prawie pracy przez postawienie pracownikowi zarzutu nadużycia prawa podmiotowego lub sprzeczności jego roszczeń z zasadami współżycia społecznego polega na zupełnie wyjątkowej dopuszczalności unicestwienia uprawnień pracowniczych, która może mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach, w których pracownik podejmuje lub dopuszcza się działań ewidentnie sprzecznych ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa lub zasadami współżycia społecznego, które wystarczająco dyskwalifikują przysługujące mu świadczenie pracownicze. Wyrażano także twierdzenia, że klauzule generalne w prawie pracy nie mogą prowadzić do pozbawienia pracownika roszczeń z ważnie zawartych umów prawa pracy, jeżeli pracownikowi nie można postawić zarzutu dopuszczenia się zachowań ewidentnie sprzecznych z prawem lub z zasadami współżycia społecznego.

Późniejsze stanowisko

W późniejszym orzecznictwie Sąd Najwyższy stwierdził, że stosowanie klauzul generalnych z art. 8 Kodeksu pracy nie jest wyłączone w odniesieniu do umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zdaniem SN nadzwyczaj nielojalne zachowanie pracownika wobec pracodawcy, bezpośrednio przed ustaniem stosunku pracy, powiązane z obowiązkami wynikającymi z umowy o zakazie konkurencji, może być ocenione jako prowadzące do sprzeczności wykonania prawa do odszkodowania z zasadami współżycia społecznego. Za zachowanie pracownika sprzeczne z zasadami współżycia społecznego Sąd Najwyższy uznał m. in. świadome i celowe zniszczenie danych w komputerze, jako wyjątkowo nielojalne wobec pracodawcy. Natomiast za sprzeczne ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem prawa do odszkodowania - zniszczenie informacji, które miały być przez pracownika chronione oraz zachowane w tajemnicy w związku z obowiązkami wynikającymi z klauzuli konkurencyjnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok z dnia 4 lipca 2019 r.

REKLAMA

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lipca 2019 r. postawił tezę, iż stosowanie art. 8 k.p. do umów o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy, nie jest wyłączone i mogą wystąpić sytuacje, w których dochodzenie przez pracownika odszkodowania z tytułu powstrzymywania się od podejmowania działalności konkurencyjnej uznane może zostać za nadużycie prawa w oparciu o art. 8 k.p. Przy czym zachowanie pracownika uzasadniające kwalifikację dochodzenia przez niego roszczeń jako nadużycia prawa może mieć miejsce zarówno już po ustaniu stosunku pracy, jak i jeszcze w trakcie jego trwania.

Istotną kwestią, w ocenie Sądu Najwyższego, jest by zachowanie pracownika było powiązane w jakikolwiek sposób z umową o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Powinno to być zachowanie rzutujące na zasadność przyznania pracownikowi odszkodowania mimo powstrzymywania się przez niego od podejmowania działalności konkurencyjnej.

SN wyraźnie podkreślił, iż nie możliwa jest taka wykładnia art. 8 Kodeksu pracy, która zawierałaby swoiste ,,wytyczne’’ w jakich sytuacjach sądy mogłyby lub nie mogłyby uwzględnić zarzut w zakresie sprzeczności (zgodności) żądania pracownika z art. 8 k.p.

Warto pamiętać, że za nadużycie prawa do odszkodowania z tytułu powstrzymywania się od podejmowania działalności konkurencyjnej można uznać tylko takie zachowanie pracownika, które pozostaje w związku funkcjonalnym z umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy tj. art. 101 [2] § 1 k.p. w zw. z art. 8 k.p. 

Marta Olkowicz. Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA