REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centra danych – perspektywa na 2023 r.

centra danych
centra danych

REKLAMA

REKLAMA

Jaki będzie 2023 w branży data centers? Ze względu na panujące trendy i geopolitykę w ciągu najbliższych 12 miesięcy możemy spodziewać się wzrostu wartości rynku i weryfikacji działalności starszych serwerowni bez certyfikacji. W centrum uwagi znajdą się: przetwarzanie brzegowe, redukcja śladu węglowego, kolokacja i bezpieczeństwo danych w kontekście kryzysu energetycznego. 

Przechowywanie danych – od rozwiązania technicznego do segmentu rynku 

Cyfryzacja, rozwój Big Data, upowszechnienie pracy zdalnej i Internetu Rzeczy stwarzają zapotrzebowanie na nowe centra danych. Łączna wartość tego rynku, jak podaje Statista, osiągnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy wartość 342 miliardów USD, co oznacza wzrost o 6,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. W roku 2027 będzie to już szacunkowo 412 miliardów USD.

REKLAMA

Internet Rzeczy (Internet of Things). Czy można podłączyć lodówkę do Internetu? 

REKLAMA

Internet Rzeczy (Internet of Things) stał się naszą codziennością. Do sieci są podłączone już nie tylko smartfony, laptopy czy smartwatche. Coraz częściej korzystamy z inteligentnych samochodów, urządzeń AGD czy RTV, takich jak lodówki, klimatyzatory, pralki i odkurzacze czy systemy muzyczne. Te urządzenia wysyłają i odbierają rocznie zettabajty (miliony gigabajtów) informacji. Statystyki IoT Analytics z 2023 pokazują, że w 2023 roku liczba urządzeń IoT wzrosła o 20% – z 14,4 do 17,2 miliarda. 

IoT wymaga niezawodnej i bezpiecznej infrastruktury, co stwarza konieczność umieszczenia obliczeń, pamięci masowej i analityki w pobliżu miejsca, w którym powstają dane. Dlatego przewiduje się, że rok 2023 będzie czasem intensywnego rozwoju przetwarzania brzegowego. Firma badawcza Precedence Research szacuje, że światowy rynek osiągnie w tym roku wartość 51,2 mld USD, a do 2030 ta suma jeszcze się podwoi – do 116,5 mld USD. 

- Niektóre rozwiązania i technologie wymagają błyskawicznego przekazywania i przetwarzania danych, przykładem mogą być samochody autonomiczne czy systemy podtrzymywania życia w szpitalach. Edge computing pozwala zmniejszać opóźnienia w przesyle danych, a tym samym przyspiesza proces podejmowania decyzji lub działania aplikacji. W efekcie przetwarzanie brzegowe jako element ekosystemu umożliwia wdrożenie technologii, które nie byłyby możliwe do wdrożenia. Ten model może wydawać się formą odejścia od chmury, jednak w rzeczywistości obydwie technologie doskonale się uzupełniają. Łącząc te rozwiązania, możemy budować elastyczną i skalowalną infrastrukturę, która błyskawicznie i bezpiecznie przetwarza dane w niedalekiej odległości fizycznej od użytkownika końcowego — tłumaczy Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2023 będziemy świadkami coraz bliższego romansu między przetwarzaniem brzegowym a sztuczną inteligencją. Sieci wykorzystujące SI pozwalają na dynamiczne kierowanie i automatyzację zadań. Oznacza to, że inteligentne urządzenia mogą nie tylko samodzielnie komunikować się, ale też dokonywać napraw i podejmować decyzję na podstawie danych w czasie rzeczywisty, co pomaga zmniejszyć potrzebę ręcznej konfiguracji. 

Kolokacja - hotele dla serwerów

REKLAMA

Przy istotnym wzroście kosztów energii, jej potencjalnej niedostępności na rynku oraz rosnących cenach gruntów pod nowe inwestycje, przedsiębiorstwa w 2023 roku będą szukać alternatyw do utrzymywania infrastruktury IT wyłącznie we własnych serwerowniach. Wzrośnie zainteresowanie usługami kolokacji, zwanej też hotelingiem serwerów

– Głównym czynnikiem napędzającym rozwój tego rynku jest zwiększenie kontroli nad kosztami operacyjnymi przy jednoczesnym dostępie do profesjonalnych i bezpiecznych usług IT. To wygodne rozwiązanie, pozwalające  na optymalizację wydatków. Klienci nie zawsze mogą sobie pozwolić na stworzenie czy rozbudowanie własnej serwerowni dysponującej odpowiednią mocą obliczeniową, zabezpieczeniami przed przerwami w dostawach energii. Bardzo ważne w dzisiejszych czasach jest także spełnianie założeń zrównoważonego rozwoju i stosowanie energooszczędnych rozwiązania, na które pozwolić sobie mogą tylko wyspecjalizowane obiekty data center – mówi Tomasz Kwiczor, Colocation Services Director. 

Najnowszy raport firmy badawczej Arizton wskazuje, że 2023 rok będzie rekordowy pod względem wartości sektora kolokacji. Szacuje się, że jego wycena wyniesie 8,2 mld USD, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu w latach 2023-30 będzie na poziomie 13,22%.

Co ciekawe, w awangardzie państw, które będą notować wyraźny wzrost popytu na usługi kolokacyjne znajduje się Polska. Już teraz jesteśmy zdecydowanym liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i prymat ten zostanie utrzymany. Przewagą konkurencyjną usług kolokacji w centrach danych w naszym kraju jest równie wysoka jakość jak na Zachodzie, lokalizacja geograficzna, zapewniająca optymalny czas transferu danych między Wschodem a Zachodem, nowoczesna i bezpieczna infrastruktura centrów danych, niższą cenę energii czy lepszy stosunek ceny do jakości usługi.

Bezpieczeństwo - bez certyfikatu wypadasz z gry 

Niestabilna sytuacja geopolityczna, kryzys energetyczny wraz ze wzrostem popytu na usługi data center w zestawieniu z rosnącym uzależnieniem firm od dostępu do cyfrowych informacji, sprawiają, że rośnie znaczenie niezawodności i ciągłości dostarczania usług przez centrum danych. Działa tutaj generalna zasada: im wyższy poziom certyfikacji, tym mniejsze ryzyko zakłóceń i bezpieczeństwa dla infrastruktury IT klienta.

Dostawcy mogą obiecać wszystko w swoich materiałach marketingowych, ale to przyznawana przez niezależną jednostkę certyfikacja jest obiektywnym i niezależnym potwierdzeniem rzeczywistego poziomu jakości data center. Oczywiście nie każdy klient potrzebuje najwyższej możliwej dostępności usług, ale już np. duże firmy z sektora finansowego, ubezpieczeniowego czy produkcyjnego – zdecydowanie tak. Certyfikacja jest jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru operatora centrum danych i dostawcy usług kolokacji, bo minimalizuje ryzyko bardzo kosztownego przestoju i stanowi swoistą gwarancję otrzymania usługi na zadeklarowanym poziomie – zwraca uwagę Wojciech Stramski.

Źródło: Beyond.pl 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA