reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Czy każdy przedsiębiorca może otrzymać gwarancję de minimis?

Czy każdy przedsiębiorca może otrzymać gwarancję de minimis?

Gwarancja de minimis może być udzielana przez różne instytucje, w różnych formach i na różne cele. W przypadku objęcia kredytu gwarancją de minimis, decyzja jest uzależnione od wyników analizy zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Co to jest gwarancja de minimis?

Gwarancja de minimis to forma zabezpieczenia kredytu. Dotyczy to sytuacji, kiedy przedsiębiorca/kredytorbiorca nie jest w stanie spłacić kredytu w określonym czasie zapisanym w umowie. W sytuacji niemożliwości spłaty kredytu przed przedsiębiorcę - takiej spłaty dokonuje podmiot udzielający gwarancji, czyli gwarant. Przedsiębiorca będzie zobowiązany zwrócić wypłaconą z gwarancji kwotę wraz z odsetkami.

Gwarancja de minimis udzielana jest w ramach pomocy publicznej na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro-, małego lub średniemu przedsiębiorcy (MŚP). Gwarancja de minimis, nie stanowi dotacji pieniężnej i nie wiąże się bezpośrednio z przekazaniem środków finansowych przedsiębiorcy, nie rodzi żadnych skutków podatkowych.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Co to jest pomoc de minimis?

Pomoc de minimis to pomoc jakiej może udzielić państwo przedsiębiorcy.

Pomoc de minimis może być udzielana przez różne instytucje, w różnych formach i na różne cele w zależności od charakteru pomocy.

Łączna wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć równowartości 200 000 EUR lub 100 000 EUR (dla podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego towarów) w okresie trzech kolejnych lat podatkowych.

Kto udziela gwarancji de minimis?

Przedsiębiorca ubiega się o gwarancję de minimis w swoim banku. Gwarancje de minimis oferowane są przez Banki Kredytujące, które zawarły z BGK umowę o współpracy. Przedsiębiorca nie musi występować z wnioskiem o udzielenie gwarancji spłaty kredytu do BGK. Wniosek składany jest bezpośrednio w Banku Kredytującym, w którym przedsiębiorca ubiega się o kredyt.

Kto może skorzystać z gwarancji de minimis?

Gwarancja de minimis jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy na etapie udzielania kredytu i wnioskowania o gwarancję:

  • nie posiadają wpisu wykluczającego z możliwości uzyskania kredytu w systemie, w którym podlegają weryfikacji przez Bank Kredytujący (np. Bankowy Rejestr, bazy BIK),
  • nie posiadają zaległości z tytułu podatków wobec Urzędu Skarbowego oraz zaległości z tytułu składek wobec ZUS/KRUS,
  • wobec nich nie jest prowadzona egzekucja w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
  • w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o gwarancję, nie posiadali wypowiedzianej żadnej ekspozycji kredytowej lub ekspozycji kredytowej zaliczonej w Banku Kredytującym do kategorii "zagrożonej" lub w przypadku której zaistniały dowody utraty wartości zgodnie z MSSF9 i Rekomendacją R KNF, ani zadłużenia przeterminowanego powyżej 30 dni w kwocie przekraczającej 500 zł,
  • nie są zobowiązani do zwrotu pomocy publicznej,
  • łączne zaangażowanie z tytułu udzielenia gwarancji de minimis (w tym także gwarancji udzielonych do 30 czerwca 2018 r.) nie przekracza 3,5 mln zł przy zachowaniu przez Kredytobiorcę pułapów pomocy de minimis na podstawie przepisów UE (informacje w zakładce: Obowiązujące limity pomocy i gwarancji de minimis na stronie)

Wartość gwarancji de minimis jest przeliczana na ekwiwalent dotacji brutto.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama