REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna trasa dla europejskich łańcuchów dostaw w 2023

Oprac. Paulina Karpińska
Bezpieczna trasa dla europejskich łańcuchów dostaw w 2023
Bezpieczna trasa dla europejskich łańcuchów dostaw w 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niepewność geopolityczna i inflacja coraz mocniej wpływają na procesy decyzyjne menedżerów łańcuchów dostaw. Daleko idące konsekwencje wojny na Ukrainie pozostają wśród największych obaw ponad 2/3 (68%) organizacji w regionie EMEA – wskazuje najnowszy raport JLL i Reuters Events: Supply Chain : „The State of European Supply Chains 2022”.

Bezpieczna trasa dla europejskich łańcuchów dostaw w 2023

Badanie oparte na ankietach przeprowadzonych wśród 170 aktywnych najemców parków magazynowych, w tym operatorów logistycznych (TSL), producentów, dystrybutorów i przedstawicieli sieci handlowych, identyfikuje największe wyzwania dla sektora w bieżącym roku. Opracowanie wskazuje również potencjalne kroki, które należy podjąć, aby ograniczyć wpływ rosnących kosztów, słabnącego popytu na towary i zwiększonego ryzyka związanego z zakłóceniami łańcuchów dostaw. Ponadto, przyjmując, że szczyt inflacji w strefie Euro osiągnięty został już w październiku 2022, raport dostarcza najemcom szeregu wskazówek, jak najlepiej poprawić odporność i wydajność w nadchodzących, bardziej sprzyjających warunkach.

REKLAMA

Co wpływa na łańcuch dostaw w 2023?

REKLAMA

Wyniki raportu wskazują na dwa główne czynniki wpływające obecnie na proces decyzyjny najemców sektora logistycznego i przemysłowego – wojna w Ukrainie oraz presja inflacyjna. Dotyczy to zwłaszcza obaw związanych z transportem oraz zużyciem energii, które wskazało odpowiednio 72% i 63% respondentów badania.

Ponad połowa biorących udział w badaniu najemców (51%) wskazała, że planuje kolejne kroki zmierzające ku optymalizacji ich łańcuchów dostaw. Dotyczyć ma to przede wszystkim lokalizacji nowych magazynów, dla których priorytetem będzie bliskość do znaczących węzłów transportowych oraz rynków zbytu. Biorąc jednak pod uwagę ograniczoną dostępność gruntów w najlepszych lokalizacjach, spodziewać można się potrzeby modernizacji istniejących już parków magazynowych, tak aby spełniały nowe wymagania najemców w zakresie automatyzacji, zrównoważonego budownictwa, wykorzystania zielonej energii oraz jakości i standardu powierzchni.

REKLAMA

„Biorąc pod uwagę zakłócenia łańcuchów dostaw, z którymi europejski i światowy rynek mierzył się w ostatnich latach, możemy spodziewać się pewnej restrukturyzacji i zmian w strategiach dotyczących nieruchomości logistycznych i przemysłowych, szczególnie w zakresie lokalizacji, przeznaczenia i standardu magazynu. Kluczowe wydaje się zrozumienie wyzwań, zidentyfikowanie możliwości i przedstawienie rozwiązań, które pozwolą najlepiej wykorzystać poprawiające się perspektywy gospodarcze. Badanie przeprowadzone przez JLL i Reuters Events to nie tylko wskazówki dla najemców, ale również możliwość lepszego zrozumienia rynku dla deweloperów, inwestorów i innych graczy na rynku nieruchomości.” – mówi Tomasz Mika, Head of Industrial Agency, JLL

Badanie potwierdza, że zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe pozostanie względnie stabilne w perspektywie sześciu-dziewięciu miesięcy. Pozwoli na to m.in. nieco złagodzony, jednak ustabilizowany popyt generowany przez najemców, którzy wypracowują nowe strategie dotyczące zarządzania zapasami. Co więcej, większość respondentów (81%) przewiduje zaledwie częściowe przeniesienie rosnących kosztów na klientów w 2023 roku, co dodatkowo potwierdza oczekiwania związane ze słabnącą inflacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Prawie 50% ankietowanych planuje zwiększenie poziomu zapasów w 2023 roku. Z drugiej strony 36% przewiduje ich zmniejszenie. Przewaga pierwszych, wskazuje na potencjał dotyczący rynku nieruchomości i generowany przez nich popyt. Może to być szczególnie widoczne w przypadku Polski, która wyróżnia się doskonałym położeniem w regionie, rozbudowaną infrastrukturą transportową, rynkiem pracy, relatywnie niskimi czynszami oraz wciąż oferuje atrakcyjne lokalizacje pod budowę centrów dystrybucji i fabryk.” – zauważa Maciej Kotowski, Director, Research & Consultancy, JLL.

Zauważyć można także malejące obawy dotyczące przepustowości portów i skutków pandemii Covid-19 – wskazało je zaledwie 18% respondentów. Niższe koszty transportu morskiego, większa dostępność i stabilizacja na rynku nieruchomości to kolejne czynniki wpływające na zmniejszenie napięcia europejskich łańcuchów dostaw w drugiej połowie roku.

 

O badaniu:

JLL wraz z Reuters Events przeprowadzili ankietę wśród 171 przedstawicieli najemców, w tym operatorów logistycznych (TSL), producentów, dystrybutorów i sieci handlowych. Raport ma na celu pomóc zrozumieć perspektywy rynku i popytu w nadchodzących miesiącach 2023 roku. Pytania w ankiecie dotyczyły priorytetów oraz wyzwań spodziewanych w bieżącym roku, popytu na towary, konsumpcji, rosnących kosztów operacyjnych, stategii dotyczących zapasów, technologii, zapotrzebowania na powierzchnię magazynową oraz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  REKLAMA

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA