REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna trasa dla europejskich łańcuchów dostaw w 2023

Oprac. Paulina Karpińska
Bezpieczna trasa dla europejskich łańcuchów dostaw w 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niepewność geopolityczna i inflacja coraz mocniej wpływają na procesy decyzyjne menedżerów łańcuchów dostaw. Daleko idące konsekwencje wojny na Ukrainie pozostają wśród największych obaw ponad 2/3 (68%) organizacji w regionie EMEA – wskazuje najnowszy raport JLL i Reuters Events: Supply Chain : „The State of European Supply Chains 2022”.

Bezpieczna trasa dla europejskich łańcuchów dostaw w 2023

Badanie oparte na ankietach przeprowadzonych wśród 170 aktywnych najemców parków magazynowych, w tym operatorów logistycznych (TSL), producentów, dystrybutorów i przedstawicieli sieci handlowych, identyfikuje największe wyzwania dla sektora w bieżącym roku. Opracowanie wskazuje również potencjalne kroki, które należy podjąć, aby ograniczyć wpływ rosnących kosztów, słabnącego popytu na towary i zwiększonego ryzyka związanego z zakłóceniami łańcuchów dostaw. Ponadto, przyjmując, że szczyt inflacji w strefie Euro osiągnięty został już w październiku 2022, raport dostarcza najemcom szeregu wskazówek, jak najlepiej poprawić odporność i wydajność w nadchodzących, bardziej sprzyjających warunkach.

REKLAMA

Co wpływa na łańcuch dostaw w 2023?

REKLAMA

Wyniki raportu wskazują na dwa główne czynniki wpływające obecnie na proces decyzyjny najemców sektora logistycznego i przemysłowego – wojna w Ukrainie oraz presja inflacyjna. Dotyczy to zwłaszcza obaw związanych z transportem oraz zużyciem energii, które wskazało odpowiednio 72% i 63% respondentów badania.

Ponad połowa biorących udział w badaniu najemców (51%) wskazała, że planuje kolejne kroki zmierzające ku optymalizacji ich łańcuchów dostaw. Dotyczyć ma to przede wszystkim lokalizacji nowych magazynów, dla których priorytetem będzie bliskość do znaczących węzłów transportowych oraz rynków zbytu. Biorąc jednak pod uwagę ograniczoną dostępność gruntów w najlepszych lokalizacjach, spodziewać można się potrzeby modernizacji istniejących już parków magazynowych, tak aby spełniały nowe wymagania najemców w zakresie automatyzacji, zrównoważonego budownictwa, wykorzystania zielonej energii oraz jakości i standardu powierzchni.

REKLAMA

„Biorąc pod uwagę zakłócenia łańcuchów dostaw, z którymi europejski i światowy rynek mierzył się w ostatnich latach, możemy spodziewać się pewnej restrukturyzacji i zmian w strategiach dotyczących nieruchomości logistycznych i przemysłowych, szczególnie w zakresie lokalizacji, przeznaczenia i standardu magazynu. Kluczowe wydaje się zrozumienie wyzwań, zidentyfikowanie możliwości i przedstawienie rozwiązań, które pozwolą najlepiej wykorzystać poprawiające się perspektywy gospodarcze. Badanie przeprowadzone przez JLL i Reuters Events to nie tylko wskazówki dla najemców, ale również możliwość lepszego zrozumienia rynku dla deweloperów, inwestorów i innych graczy na rynku nieruchomości.” – mówi Tomasz Mika, Head of Industrial Agency, JLL

Badanie potwierdza, że zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe pozostanie względnie stabilne w perspektywie sześciu-dziewięciu miesięcy. Pozwoli na to m.in. nieco złagodzony, jednak ustabilizowany popyt generowany przez najemców, którzy wypracowują nowe strategie dotyczące zarządzania zapasami. Co więcej, większość respondentów (81%) przewiduje zaledwie częściowe przeniesienie rosnących kosztów na klientów w 2023 roku, co dodatkowo potwierdza oczekiwania związane ze słabnącą inflacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Prawie 50% ankietowanych planuje zwiększenie poziomu zapasów w 2023 roku. Z drugiej strony 36% przewiduje ich zmniejszenie. Przewaga pierwszych, wskazuje na potencjał dotyczący rynku nieruchomości i generowany przez nich popyt. Może to być szczególnie widoczne w przypadku Polski, która wyróżnia się doskonałym położeniem w regionie, rozbudowaną infrastrukturą transportową, rynkiem pracy, relatywnie niskimi czynszami oraz wciąż oferuje atrakcyjne lokalizacje pod budowę centrów dystrybucji i fabryk.” – zauważa Maciej Kotowski, Director, Research & Consultancy, JLL.

Zauważyć można także malejące obawy dotyczące przepustowości portów i skutków pandemii Covid-19 – wskazało je zaledwie 18% respondentów. Niższe koszty transportu morskiego, większa dostępność i stabilizacja na rynku nieruchomości to kolejne czynniki wpływające na zmniejszenie napięcia europejskich łańcuchów dostaw w drugiej połowie roku.

 

O badaniu:

JLL wraz z Reuters Events przeprowadzili ankietę wśród 171 przedstawicieli najemców, w tym operatorów logistycznych (TSL), producentów, dystrybutorów i sieci handlowych. Raport ma na celu pomóc zrozumieć perspektywy rynku i popytu w nadchodzących miesiącach 2023 roku. Pytania w ankiecie dotyczyły priorytetów oraz wyzwań spodziewanych w bieżącym roku, popytu na towary, konsumpcji, rosnących kosztów operacyjnych, stategii dotyczących zapasów, technologii, zapotrzebowania na powierzchnię magazynową oraz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA