REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katarzyna Urbańska: Wśród frankowiczów rośnie świadomość możliwości działania [PODCAST]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Szymon Glonek
Szymon Glonek
Wśród frankowiczów rośnie świadomość możliwości działania
Wśród frankowiczów rośnie świadomość możliwości działania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy sytuacja frankowiczów w Polsce zmieniła się w ostatnich latach? W jaki sposób tzw. kredyty frankowe trafiły do Polski?

Według danych za III kwartał 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w tzw. wydziale frankowym, toczy się ponad 30 tysięcy spraw, dotyczących kredytów frankowych, z których tylko pięć dotyczy pozwów banków wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

REKLAMA

Czy sytuacja frankowiczów w Polsce zmieniła się w ostatnich latach? W jaki sposób tzw. kredyty frankowe trafiły do Polski? Dlaczego powstał film dokumentalny "Przekręt Na Fanka"?

Gościem Szymona Glonka (Infor.pl) w najnowszym odcinku podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony" jest Katarzyna Urbańska, reżyserka filmu "Przekręt Na Franka". Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Dlaczego powstał film dokumentalny "Przekręt Na Fanka"?

Społeczność "Życie bez kredytu" poprosiła Zofię Karaszewską i mnie o próbę podjęcia tematu tzw. kredytów frankowych w filmie dokumentalnym. Celem była próba wytłumaczenia tego problemu.

Jeśli chodzi o realizację, zaczęłyśmy tworzyć ten film w połowie 2021 roku. Jednak same przygotowania trwały znacznie dłużej, bo od końca 2020 roku. Wtedy odbyły się pierwsze rozmowy o filmie, który premierę miał w grudniu 2021 – wyjaśnia Katarzyna Urbańska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy sytuacja frankowiczów w Polsce zmieniła się w ostatnich latach?

Tak, sytuacja frankowiczów zmieniła się, ponieważ coraz więcej osób, mając już większą wiedzę, odważnie decyduje się pójść do sądu i walczyć o swoje prawa.

Ale, co ciekawe, sytuacja prawna frankowiczów była dokładanie taka sama, jak jest dzisiaj, już piętnaście lat temu. Przepisy i prawo nie zmieniły się w tym zakresie.

To frankowicze zauważyli możliwości, które postanowili teraz wykorzystać. To możliwości, które mieli już wcześniej, jednak nie posiadali ich świadomości – podkreśla Urbańska.

W jaki sposób tzw. kredyty frankowe trafiły do Polski?

To jest bardzo dobre pytanie i kwestia, która według mnie dostatecznie w Polsce nie wybrzmiała. Tak naprawdę, tzw. kredyty frankowe – kredyty denominowane, indeksowane do waluty obcej, to nie jest wymysł polskiego rynku.

REKLAMA

Jest to produkt, który w latach 80., znany był na rynku australijskim i stamtąd "przypłynął" do Europy. W Australii bardzo szybko okazało się jednak, że ten produkt jest nieuczciwy i nielegalny. Stało się to za sprawą afery Westpack letters.

W związku z tym, produkt został bardzo szybko usunięty z rynku, a bank poniósł gigantyczne konsekwencje. Zresztą do dziś mierzy się on z konsekwencjami wizerunkowymi tej afery – opowiada Katarzyna Urbańska.  

Katarzyna Urbańska – reżyserka i producentka, prowadząca program "Okiem byłej frankowiczki" w serwisie YouTube.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA