REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Crowdfunding - jakie zmiany zrewolucjonizują rynek?

Agata Jaczyńska
Associate, Adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Crowdfunding - jakie zmiany zrewolucjonizują rynek?
Crowdfunding - jakie zmiany zrewolucjonizują rynek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Crowdfunding nie został dotychczas zdefiniowany w prawie polskim. Ulegnie to jednak zmianie. Jakie przepisy będą regulować rynek?

Crowdfunding na nowo – zmiany, które zrewolucjonizują rynek

Crowdfunding polegający na pozyskiwaniu środków finansowych od wielu inwestorów przy użyciu platformy internetowej nie został dotychczas zdefiniowany w prawie polskim, co ulegnie zmianie. Jakie przepisy będą regulować rynek i co to oznacza w praktyce wyjaśnia mec. Agata Jaczyńska, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas działalność platform crowdfundingu nie podlegała szczególnym regulacjom polskiego prawa w zakresie tworzenia i funkcjonowania czy też konieczności uzyskania zezwolenia na jej prowadzenie. Jeśli nie dotyczyła instrumentów finansowych, to była prowadzona na zasadzie swobody działalności gospodarczej.

Wraz z rosnącą popularnością crowdfundingu niektóre kraje UE wprowadziły swoje wewnętrzne przepisy, co spowodowało fragmentaryzację przepisów prawa pośród krajów członkowskich. Stąd na poziomie UE wprowadzono ostatnio regulację (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 2020/1503)  zmierzającą do ich ujednolicenia prawa, która obowiązuje od 10 listopada br.

"Regulacją na poziomie polskiego prawa, która ma objąć działalność crowdfundingu, dostosować do prawodawstwa UE w tym zakresie a jednocześnie uprościć działalność platform crowdfundingowych, jest sporządzony przez Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej projekt ustawy z dnia 4 maja 2021 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Polska ustawa jest jeszcze na etapie uzgadniania jej ostatecznego kształtu wobec czego KNF zadecydowała, że do czasu wejścia w życie krajowej ustawy, platformy crowdfundingowe nie muszą podejmować dodatkowych działań wynikających z prawodawstwa europejskiego.  Nie zmienia to faktu, że zmiany są pewne, więc już teraz warto się na nie przygotować" - komentuje mec. Agata Jaczyńska.

Właściciele platform już teraz powinni zweryfikować, czy są gotowi na prowadzenie działalności zgodnie z nowymi regulacjami wynikającymi z Rozporządzenia 2020/1503.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Platformy crowdfundingowe pod nadzorem KNF

"Spośród najważniejszych regulacji dyrektywy unijnej, należy wskazać na ustanowienie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) organem właściwym do nadzoru nad dostawcami usług finansowania społecznościowego. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia właściciele platform crowdfundingowych będą musieli uzyskać zezwolenia na prowadzenie działalności i w tym celu konieczne będzie złożenie wniosku wraz z niezbędną dokumentacją do KNF" - przekonuje mec. Agata Jaczyńska, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Rozporządzenie wprowadza dwa rodzaje crowdfundingu: inwestycyjny oraz pożyczkowy.

REKLAMA

Nadzór KNF polegać będzie m.in. na wydawaniu zezwolenia na prowadzenie crowdfundingu pożyczkowego i inwestycyjnego, a do tego dojdzie szereg obowiązków kontrolno-nadzorczych ze strony KNF oraz sprawozdawczych ze strony dostawcy usług crowdfundingu wobec KNF. Nowe przepisy przewidują szereg regulacji chroniących inwestorów.

"Zanim potencjalny inwestor będzie mógł skorzystać z platformy crowdfundingowej, dostawca usługi będzie musiał podjąć działania w interesie potencjalnego inwestora tj. zweryfikować, czy i jakie oferowane usługi finansowania społecznościowego są dla niego odpowiednie. Rozporządzenie zakłada realizację wstępnych testów wiedzy inwestora oraz wprowadzenie okresu do namysłu przed ostatecznym zawarciem transakcji. Wprowadza też zestandaryzowane arkusze zawierające zestaw informacji o przedsięwzięciu, które muszą być na bieżąco aktualizowane przez właściciela projektu, co pozytywnie wpłynie na klarowność inwestycji. Należy pamiętać, że crowdfunding to sposób inwestowania skierowany najczęściej do osób fizycznych jako inwestorów"– dodaje mec. Jaczyńska.

Brak konieczności sporządzania projektu informacyjnego do 5 mln euro

Kolejnym ważnym aspektem jest pojawienie się ułatwienia dla właścicieli projektów finansowanych na platformach finansowania społecznościowego poprzez ograniczenie konieczności sporządzania dokumentacji dla inwestycji poniżej 5 mln euro.

"Na podstawie Rozporządzenia będzie można uzyskać kwotę finansowania do 5 mln euro w okresie 12 miesięcy bez konieczności sporządzania prospektu informacyjnego. Należy jednak zauważyć, że jest to zmiana planowana w Polsce na koniec 2023 r. a do tego czasu limit ma wynosić 2,5 mln. Zwiększenie obszaru w jakim nie jest konieczne sporządzanie prospektu emisyjnego jest ułatwieniem i zachętą do podejmowania działalności crowdfundingu, co może wpłyną na wzrost tego typu przedsięwzięć" - dodaje mec. Jaczyńska.  

Wchodzące zmiany z pewnością wprowadzą duże zawirowania na rynku, ale też wpłyną na profesjonalizację działalności operatorów platform, co może przynieść korzyści wszystkim stronom procesu inwestycyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA