REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Crowdfunding - jakie zmiany zrewolucjonizują rynek?

Agata Jaczyńska
Associate, Adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Crowdfunding - jakie zmiany zrewolucjonizują rynek?
Crowdfunding - jakie zmiany zrewolucjonizują rynek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Crowdfunding nie został dotychczas zdefiniowany w prawie polskim. Ulegnie to jednak zmianie. Jakie przepisy będą regulować rynek?

Crowdfunding na nowo – zmiany, które zrewolucjonizują rynek

Crowdfunding polegający na pozyskiwaniu środków finansowych od wielu inwestorów przy użyciu platformy internetowej nie został dotychczas zdefiniowany w prawie polskim, co ulegnie zmianie. Jakie przepisy będą regulować rynek i co to oznacza w praktyce wyjaśnia mec. Agata Jaczyńska, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas działalność platform crowdfundingu nie podlegała szczególnym regulacjom polskiego prawa w zakresie tworzenia i funkcjonowania czy też konieczności uzyskania zezwolenia na jej prowadzenie. Jeśli nie dotyczyła instrumentów finansowych, to była prowadzona na zasadzie swobody działalności gospodarczej.

Wraz z rosnącą popularnością crowdfundingu niektóre kraje UE wprowadziły swoje wewnętrzne przepisy, co spowodowało fragmentaryzację przepisów prawa pośród krajów członkowskich. Stąd na poziomie UE wprowadzono ostatnio regulację (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 2020/1503)  zmierzającą do ich ujednolicenia prawa, która obowiązuje od 10 listopada br.

"Regulacją na poziomie polskiego prawa, która ma objąć działalność crowdfundingu, dostosować do prawodawstwa UE w tym zakresie a jednocześnie uprościć działalność platform crowdfundingowych, jest sporządzony przez Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej projekt ustawy z dnia 4 maja 2021 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Polska ustawa jest jeszcze na etapie uzgadniania jej ostatecznego kształtu wobec czego KNF zadecydowała, że do czasu wejścia w życie krajowej ustawy, platformy crowdfundingowe nie muszą podejmować dodatkowych działań wynikających z prawodawstwa europejskiego.  Nie zmienia to faktu, że zmiany są pewne, więc już teraz warto się na nie przygotować" - komentuje mec. Agata Jaczyńska.

Właściciele platform już teraz powinni zweryfikować, czy są gotowi na prowadzenie działalności zgodnie z nowymi regulacjami wynikającymi z Rozporządzenia 2020/1503.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Platformy crowdfundingowe pod nadzorem KNF

"Spośród najważniejszych regulacji dyrektywy unijnej, należy wskazać na ustanowienie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) organem właściwym do nadzoru nad dostawcami usług finansowania społecznościowego. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia właściciele platform crowdfundingowych będą musieli uzyskać zezwolenia na prowadzenie działalności i w tym celu konieczne będzie złożenie wniosku wraz z niezbędną dokumentacją do KNF" - przekonuje mec. Agata Jaczyńska, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Rozporządzenie wprowadza dwa rodzaje crowdfundingu: inwestycyjny oraz pożyczkowy.

REKLAMA

Nadzór KNF polegać będzie m.in. na wydawaniu zezwolenia na prowadzenie crowdfundingu pożyczkowego i inwestycyjnego, a do tego dojdzie szereg obowiązków kontrolno-nadzorczych ze strony KNF oraz sprawozdawczych ze strony dostawcy usług crowdfundingu wobec KNF. Nowe przepisy przewidują szereg regulacji chroniących inwestorów.

"Zanim potencjalny inwestor będzie mógł skorzystać z platformy crowdfundingowej, dostawca usługi będzie musiał podjąć działania w interesie potencjalnego inwestora tj. zweryfikować, czy i jakie oferowane usługi finansowania społecznościowego są dla niego odpowiednie. Rozporządzenie zakłada realizację wstępnych testów wiedzy inwestora oraz wprowadzenie okresu do namysłu przed ostatecznym zawarciem transakcji. Wprowadza też zestandaryzowane arkusze zawierające zestaw informacji o przedsięwzięciu, które muszą być na bieżąco aktualizowane przez właściciela projektu, co pozytywnie wpłynie na klarowność inwestycji. Należy pamiętać, że crowdfunding to sposób inwestowania skierowany najczęściej do osób fizycznych jako inwestorów"– dodaje mec. Jaczyńska.

Brak konieczności sporządzania projektu informacyjnego do 5 mln euro

Kolejnym ważnym aspektem jest pojawienie się ułatwienia dla właścicieli projektów finansowanych na platformach finansowania społecznościowego poprzez ograniczenie konieczności sporządzania dokumentacji dla inwestycji poniżej 5 mln euro.

"Na podstawie Rozporządzenia będzie można uzyskać kwotę finansowania do 5 mln euro w okresie 12 miesięcy bez konieczności sporządzania prospektu informacyjnego. Należy jednak zauważyć, że jest to zmiana planowana w Polsce na koniec 2023 r. a do tego czasu limit ma wynosić 2,5 mln. Zwiększenie obszaru w jakim nie jest konieczne sporządzanie prospektu emisyjnego jest ułatwieniem i zachętą do podejmowania działalności crowdfundingu, co może wpłyną na wzrost tego typu przedsięwzięć" - dodaje mec. Jaczyńska.  

Wchodzące zmiany z pewnością wprowadzą duże zawirowania na rynku, ale też wpłyną na profesjonalizację działalności operatorów platform, co może przynieść korzyści wszystkim stronom procesu inwestycyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA