reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak zarobić na próbkach skał księżycowych?

Jak zarobić na próbkach skał księżycowych?

Od 15 tys. do 25 tys. dolarów - tyle NASA zapłaci prywatnym firmom za wydobycie i przekazanie na własność agencji próbek skał księżycowych. NASA chce w ten sposób wzmocnić udział sektora prywatnego w eksploracji przestrzeni kosmicznej.

NASA poinformowała, że czeka na oferty firm komercyjnych chętnych do udziału w inicjatywie. Będą miały one za zadanie zorganizować misję na Księżyc oraz pobrać na rzecz agencji od 50 do 500 gramów pokrywającego powierzchnię satelity Ziemi regolitu. Próbki będą musiały zostać zapakowane w specjalne pojemniki, które zabezpieczą je przez zanieczyszczeniami, zaś informacje o pobranym materiale oraz dokumentacja fotograficzna przesłane do agencji jako dowód na to, że próbki zostały wydobyte oraz mogą zostać bezpiecznie przetransportowane na Ziemię. Agencja nie zdefiniowała sposobu, w jaki materiał ma zostać pobrany, może on pochodzić z każdego rodzaju powierzchni na Księżycu i zawierać skały, pył czy fragmenty lodu.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Nawet 25 tyś USD

NASA zapłaci firmie za próbki od 15 tys. do 25 tys. dolarów - 10 proc. tej sumy zostanie przekazane przedsiębiorcom po tym, jak ich oferta zostanie wyłoniona przez agencję, kolejne 10 proc. po rozpoczęciu misji, zaś pozostałe 80 proc. po dostarczeniu skał. Przy czym zgodnie z umową agencja zachowa wyłączne prawa do materiału od momentu jego wydobycia.

Artemis

Inicjatywa jest częścią szerszego projektu realizowanego przez NASA o nazwie Artemis, który ma za zadanie zwiększenie udziału firm prywatnych w eksploracji przestrzeni kosmicznej. I tak, w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), agencja współpracuje już z kilkoma dostawcami m.in. przy transporcie sprzętu technologicznego na Księżyc.

Jak mówią specjaliści, NASA zdaje sobie sprawę, że próbki pobrane na Księżycu przez prywatne firmy nie przebiją ilości materiałów przywiezionych ze wcześniejszych misji Apollo, realizowanych przez agencję, oraz że 25 tys. dolarów to niewielka rekompensata, ale agencja chce w ten sposób umożliwić przedsiębiorcom przetestowanie najnowszych technologii na Księżycu, na co wcześniej firmy prywatne nie miały szansy.

NASA chce zakończyć projekt pobierania próbek przed końcem 2024 r. Wtedy też na Księżyc zorganizowany ma zostać lot załogowy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama