REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić swoje oszczędności?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Wojda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Informacje, płynące od kilku dni z Cypru, wydają się wprost niewiarygodne. Tamtejszy rząd w porozumieniu z ministrami finansów UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, próbował sięgnąć po oszczędności obywateli zdeponowane w bankach. Wszystko w imię ratowania kraju przed zapaścią. Mieszkańcy innych krajów, w tym Polski, już dziś powinni pomyśleć o ochronie swoich oszczędności.  Jak to zrobić?

Na czym dokładnie polegał problem mieszkańców Cypru? Rząd tego niewielkiego kraju dostał ofertę pomocy w ratowaniu finansów przed załamaniem. Pomoc w formie 10 miliardów euro, zaoferował MFW w porozumieniu z unijnymi ministrami finansów. Pojawił się jednak podstawowy warunek. W ratowaniu systemu bankowego mieli partycypować również obywatele.

REKLAMA

REKLAMA


Owa partycypacja miała polegać na nałożeniu jednorazowego podatku od oszczędności, w wysokości 6,75 proc. w przypadku lokat do 100 tys. euro. W przypadku oszczędności powyżej 100 tys. euro stawka podatku rosła do 9,9 proc. Co więcej, danina na rzecz państwa objęłaby nie tylko obywateli Cypru. Na wyspie, postrzeganej jako raj podatkowy, konta ma wielu obcokrajowców. Przykładowo, szacuje się, że tylko Rosjanie mają w cypryjskich bankach nawet 20 miliardów euro depozytów.


W sumie cypryjski rząd chciał zarobić na opisanej operacji nawet 6 miliardów euro. Plus wspomniana pożyczka z MFW w wysokości 10 miliardów euro. Na co mogli liczyć właściciele kont? Była mowa o akcjach banków, ale ta propozycja nie została doprecyzowana. Trudno się więc dziwić mieszkańcom wyspy, którzy w sobotę usiłowali szturmować bankomaty. Nawet ci, którym udało się wybrać jakiekolwiek pieniądze, szybko zorientowali się, że kilka procent ich depozytów zostało zablokowanych już wcześniej. Odpowiedzią rządu i banków było zamknięcie oddziałów. Banki i bankomaty pozostawały nieczynne aż do głosowania.


Zobacz: Nastroje małych i średnich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2013 roku

REKLAMA


Czy cypryjski scenariusz może się powtórzyć? Można powiedzieć, że europejscy politycy tym precedensem „testują” obywateli. Okazuje się, że w takich przypadkach właściciele depozytów niewiele mogą zrobić. W każdym państwie i w każdej chwili rząd może ogłosić tzw. wakacje bankowe i nie będziemy mieli dostępu do swoich pieniędzy na koncie, a bankomat może odmówić wypłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Cypryjski parlament postanowił jednak zablokować plan wprowadzenia podatku od oszczędności. Problemu to jednak nie rozwiązuje. Już słychać głosy, że alternatywą dla Cypru jest pomoc od Rosji, co z kolei budzi zaniepokojenie wśród liderów europejskich. Groźny precedens, zagarnięcia części oszczędności, teoretycznie został powstrzymany. Niemniej Unia Europejska jest jednym z liderów w ratowaniu obecnego, niewydolnego systemu za wszelką cenę. O tym czy sięganie do kieszeni obywateli stanie się regułą, przekonamy się już wkrótce.


Kolejnym krajem z niewydolnym systemem bankowym, który stoi na granicy katastrofy jest Słowenia. Kryzys jednoznacznie pokazał chwiejne podstawy gospodarek tzw. europejskich tygrysów. Oparte niemalże jedynie na „złych kredytach”. Obecne próby ucieczki przed konsekwencjami budzą jednak obawy o pieniądze zwykłych obywateli.


Jedyną skuteczną, w takich przypadkach, formą ochrony naszych pieniędzy są alternatywne formy lokowania kapitału. Oszczędności powinniśmy umieszczać w twardych walorach takich jak, fizycznie posiadane, metale szlachetne lub nieruchomości.


Zaletą, chociażby złota, jest niemal całkowita ochrona przed podatkami. Królewski kruszec w Polsce nie jest objęty VATem, jeśli odsprzedajemy go po upływie pół roku od zakupu, nie płacimy też podatku dochodowego. Dodajmy, że w Polsce opodatkowanie oszczędności już istnieje w postaci podatku od zysków kapitałowych (tzw. Podatek Belki). Złoto to jedna z nielicznych form inwestycji nie podlegająca temu podatkowi.

 
Dziś w Polsce nie ma najmniejszego problemu z nabyciem złota inwestycyjnego. Warto jednak pamiętać by do takich transakcji wybierać poważnych partnerów w postaci wyspecjalizowanych instytucji, takich jak Mennice.


Zobacz: Załóż swoją własną firmę - biznes jest dla ludzi!

 

Autor: Piotr Wojda

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Mennica Wrocławska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA