REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje małych i średnich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2013 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabella Młynarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy bardzo słabo oceniają sytuację ekonomiczną  kraju  oraz  własnej firmy w pierwszym kwartale tego roku. Wskaźnik KERNA monitorujący nastroje w mikro, małych i średnich firmach spadł do kolejnego, najniższego poziomu od 2009 roku i osiągnął wartość minus 77,69 pkt. – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje polskie MŚP.

Na pogorszenie kondycji gospodarczej kraju wskazuje obecnie aż dwie trzecie badanych przedsiębiorców. To największy odsetek pesymistów jaki zanotowano od czterech lat odkąd prowadzone jest badanie. Optymistów wierzących, że  polska gospodarka ma się dobrze jest 3,2 proc. - to zaledwie 19! przedsiębiorców na 600 badanych.

REKLAMA


W ocenie analityków Keralla Research, recesja dla wielu przedsiębiorców  MŚP jest już rzeczywistością. W tym kwartale  45 proc.  przedsiębiorców negatywnie oceniło kondycję własnej firmy.  To największy odsetek takich ocen odkąd prowadzone jest badanie, kwartał wcześniej było ich 37,8 proc.  MŚP nie ma też większych nadziei na poprawę sytuacji. Jedynie 16,7 proc. firm spodziewa się lepszej kondycji firmy w najbliższym czasie.


IDĄ KOLEJNE ZWOLNIENIA

REKLAMA


Analiza 2012 roku pokazuje, że poza odbiciem przed EURO, stan pesymistycznych nastrojów  utrzymuje się na wysokim poziomie powyżej 72 pkt. i wciąż się pogłębia. To skutkować może równie długim okresem wychodzenia z recesji. Ostatecznie rok 2013 może być najtrudniejszym rokiem  dla MŚP. Recesja i  sytuacja niepewności nie służą inwestowaniu i rozwojowi, a skłaniają głównie działań zachowawczych.


INDEX  ZAIR Instytutu Keralla ilustrujący skalę zakupów realizowanych przez MŚP wyniósł w tym kwartale minus 74,2 pkt. I mimo, że ZAIR jest o 0,6 pkt. wyższy, niż kwartał temu, to wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Jedyne pozytywne informacje, to że obecnie notowane tempo spowolnienia jest wolniejsze.


Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Inwestycje w tym kwartale będą więc prawie na  identycznym poziomie jak w poprzednich trzech miesiącach i rok temu - czyli niewielkie i ostrożne (w 2012 roku ZAIR, poza okresem przed EURO, był na niskim poziomie powyżej minus 70).  Wydatki w MŚP będą się odbywać kosztem redukcji etatów pracowniczych, czyli zmniejszeniem zatrudnienia.  Długo przedsiębiorcy MŚP chronili swoich pracowników i cięli  inne wydatki firmowe, takiej polityki nie dało się jednak długo utrzymać i od jesieni ubiegłego roku również MŚP więcej zwalnia, niż zatrudnia.


SYTUACJA GOSPODARKI KRAJU BARDZO SŁABO OCENIANA PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW.


Aż dwie trzecie przedsiębiorców uważa, że kondycja gospodarcza Polski w poprzednich 3 miesiącach uległa pogorszeniu. Tym samym odsetek pesymistów wzrósł do najwyższego poziomu odkąd prowadzone jest badanie, czyli od 2009 roku.


Równocześnie tylko 3,2 proc. small biznesu oceniło, że sytuacja ekonomiczna kraju polepszyła się - to porównywalnie niewiele ile trzy miesiące  wcześniej (2,2 proc.). Udział firm wskazujących, że sytuacja w gospodarce nie uległa specjalnym zmianom wyniósł 28,8 proc.

 


Zobacz: Przewlekłość postępowania - jak się przed nią bronić?

 

 


OCENA SYTUACJI WŁASNEJ FIRMY ZNACZNIE GORSZA NIŻ KWARTAŁ WCZEŚNIEJ.


Złe informacje przynosi odczyt danych monitorujących ocenę kondycji własnej firmy - już prawie 45 proc. przedsiębiorców uważa, że sytuacja w ich firmie pogorszyła się w poprzednich 3 miesiącach. To niestety kolejny rekord i najwyższy odsetek pesymistów zarejestrowany od 2009 roku.


Pozytywnie oceniających kondycję przedsiębiorstw jest jedynie 18,5 proc.

 
DOMINUJĄ PROGNOZY GORSZEJ KONDYCJI GOSPODARCZEJ KRAJU.


Kondycja ekonomiczna kraju w tym kwartale pogorszy się - tak uważa ponad 45 proc. przedsiębiorców. Jednocześnie jest to największy odsetek przedsiębiorców pesymistów, jaki Instytut Keralla Research zarejestrował od początku prowadzenia badania, czyli od 2009 roku. Spowolnienie rozwoju gospodarki kraju jest już realnym scenariuszem podzielanym przez coraz liczniejszą grupę przedsiębiorców reprezentujących tzw. small biznes.


Aktualnie tylko 6,7 proc. przedsiębiorców wierzy, że sytuacja gospodarcza kraju polepszy się w tym kwartale.


SŁABA KONDYCJA PRZEDSIĘBIORSTW.


Ten kwartał będzie równie trudny dla przedsiębiorców, jak poprzedni. Ponad 28 proc. badanych obawia się o przyszłą kondycję ekonomiczną własnej firmy i spodziewa się pogorszenia jej sytuacji.  Równocześnie o ponad 6 pkt. proc. spadł udział oczekujących poprawy - dziś optymistów jest zaledwie 16,7 proc. Niestety to po raz kolejny najniższy odczyt, jaki rejestrujemy od 2009 roku.


 Zobacz: Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

 


WSKAŹNIK NASTROJÓW KERNA W DÓŁ DO MINUS 77,69 PKT.

REKLAMA


Z przeprowadzonego badania Keralla Research wynika, że wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA obniżył się do najniższego od 2009 roku poziomu minus 77,69 pkt. Jest on niższy o 28,99 pkt. licząc wobec analogicznego okresu roku 2010 i o 3,62 punkty mniej licząc r/r. Na wskaźnik KERNA wpływają opinie przedsiębiorców dotyczące kondycji ekonomicznej kraju oraz kondycji własnej firmy. W tym kwartale spadek to efekt głównie słabszej oceny przyszłej kondycji własnej firmy. Wskaźnik cząstkowy tego obszaru obniżył się w sumie o 12,7 pkt. Należy przypomnieć, że w poprzednim pomiarze na spadek nastrojów miały wpływ głównie oceny związane z sytuacją ekonomiczną kraju, a nie firmy - wówczas  wskaźnik cząstkowy dla obszaru prognozowanej kondycji własnej firmy spadł  niewiele o ponad 3 pkt.


Złe prognozy przedsiębiorstw wobec minionej kondycji jaki i przyszłej słabo rokują na najbliższą przyszłość w sytuacji ekonomicznej całego kraju.
Small biznes, generujący dwie trzecie PKB jest na progu recesji o czym świadczy m.in. utrzymujący się trend spadkowy wskaźnika KERNA.

 

 


INDEX ZAIR (zakupy i rezygnacje)  SPADEK DO MIUNS 74,2 PKT.


Index ZAIR informujący o skali zakupów (inwestycje w MŚP) oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacjach z nich. W tej edycji badania INDEX ZAIR wyniósł minus 74,2 pkt. czyli jest na identycznym poziomie, jak w poprzednim kwartale (74,8 pkt.). Przypomnijmy, że wówczas była to najniższa wartość wskaźnika od 2009 roku. Licząc natomiast w relacji do analogicznego kwartału roku ubiegłego spadek wyniósł o 0,5 pkt. (r/r).


Inwestycje w tym kwartale będą na  identycznym, czyli niskim poziomie, jak w poprzednich trzech miesiącach. Będą mocno ograniczone, bo dodatkowo czwarty i pierwszy kwartał roku to tradycyjnie słabsze miesiące pod względem wydatków. Przedsiębiorcy sektora MSP mając na uwadze trudną sytuację ekonomiczną kraju i słabe perspektywy popytu wewnętrznego wykazują skłonność do trzymania zysków lub uszczuplania posiadanych depozytów, co pozwala na zachowanie płynności finansowej. Realizowane są więc niezbędne wydatki związane z bieżącą działalnością firmy i jej utrzymaniem. Przedsiębiorstwa informują o większych, niż kwartał wcześniej wydatkach na remonty, modernizacje oraz marketing i reklamę czy narzędzia wspierające sprzedaż np. e-sklepy. Niestety będzie się to odbywać kosztem redukcji wydatków na pracowników, czyli zmniejszeniem zatrudnienia. W tym kwartale więcej firm MŚP informuje o zwolnieniach, a odsetek chętnych do zatrudniania  zmalał do 6,7 proc. (rok temu było to 10,7 proc.).

 

Izabella Młynarczyk, analityk Instytutu Keralla Research

WWW.keralla.pl

Informacja o badaniu

Badanie przeprowadzono na próbie N=600 przedsiębiorstw zatrudniających do 250 osób (MŚP - mikro, małe i średnie firmy). Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna. W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy aktywne, niepaństwowe).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Keralla Research

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA