REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sobie radzić z zatorami płatniczymi?

REKLAMA

Faktury nie zapłacone terminowo, wydłużający się okres spłaty zadłużenia, niemożność dalszych inwestycji - to tylko niektóre ze skutków obecnej niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Tym samym, ponad ¾ przedsiębiorców deklaruje, że nie korzysta z usług finansowych pomocnych w czasach dekoniunktury, jak np. faktoring. Jakie mogą być tego przyczyny? Jakie konsekwencje niesie za sobą wzrastający poziom zatorów płatniczych i czy faktoring może okazać się na nie lekarstwem?

Biznes w liczbach

REKLAMA

Dane zawarte w raporcie „Skaner MSP”  na III kwartał 2012 r., przygotowanym przez Instytut Keralla Research, wskazują, że przedsiębiorcy prognozują gorszą kondycję własnych firm, spodziewając się gorszej sprzedaży i zmniejszenia liczby zamówień. Prawie 60 proc. z nich ocenia, że sytuacja gospodarcza w kraju pogorszyła się w ostatnich trzech miesiącach. Tym samym kontynuowany jest negatywny trend w ocenie ekonomicznej prowadzonego biznesu.  


Warto także przywołać dane pochodzące z sondażu Business Centre Club . Wskazują one na fakt, że ponad 60 proc. przedsiębiorców z BCC uważa zatory płatnicze za dużym problemem w prowadzeniu działalności biznesowej. Największymi dłużnikami okazują się być średniej wielkości przedsiębiorstwa (wskazuje 49 proc. respondentów). Jednocześnie, aż 78 proc. respondentów deklaruje, że nie korzysta z usług faktoringu - narzędzia pomocnego przy utrzymaniu płynności finansowej.


Zatory płatnicze - co je powoduje?

Wśród przyczyn zatorów w firmach, najczęściej wymienia się zjawisko kredytowania własnej działalności kosztem innych, niekorzystną koniunkturę gospodarczą, jak również niepewność przedsiębiorców o dalszą przyszłość ich biznesu. Przedsiębiorcy przyczyn zatorów upatrują także w słabym systemie gospodarczym, czy zbyt dużych obciążeniach podatkowych na rzecz Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Konsekwencje dla biznesu

Zatory, zdaniem przedsiębiorców, skutkują koniecznością ograniczenia płac oraz zatrudnienia (42 proc. respondentów), następnie przymusem podwyższenie cen produktów i usług (wskazało 29 proc. przedsiębiorców) oraz mają wpływ na zaleganie ze zobowiązaniami wobec Skarbu Państwa (29 proc.). Dodatkowo, wśród odpowiedzi padają takie, mówiące m.in. o konieczności zaciągania nowych kredytów i tym samym zwiększania kosztów działalności, utracie płynności oraz ograniczeniu sprzedaży i w konsekwencji dalszego rozwoju. Poważnym skutkiem zatorów płatniczych wśród przedsiębiorstw jest także fakt, że one same nie mogą terminowo regulować należności wobec swoich kontrahentów, nie mogąc równocześnie na bieżąco zarządzać biznesem.


Faktoring - dla kogo?

REKLAMA

Dobrym rozwiązaniem na problem zatorów płatniczych jest usługa faktoringu. Narzędzie to pozwala na efektywne zarządzanie wierzytelnościami i pozytywnie wpływa na poprawę płynności finansowej w firmach. Jak funkcjonuje? Faktor - wyspecjalizowana firma faktoringowa - zajmuje się finansowaniem klienta i stałym monitoringiem wierzytelności kontrahentów oraz skutecznie dochodzi spłat. Klient natomiast ma dostęp do środków finansowych w ciągu kilku dni od wystawienia faktury, jednocześnie nie musząc czekać na ich wpływ do końca terminu płatności. Warto także zaznaczyć, że w przypadku faktoringu pełnego, faktor przejmuje na siebie ryzyko braku spłaty wierzytelności.  


„Minimalizowanie ryzyka w prowadzonej działalności gospodarczej, jak również terminowe otrzymywanie należności od swoich kontrahentów - to istotne, dla każdego przedsiębiorcy, elementy prowadzenia działalności gospodarczej. Faktoring stanowi źródło elastycznego bieżącego finansowania oraz swego rodzaju zabezpieczenie  przed utratą płynności, również w przypadku ryzyka bankructwa dłużników. Dlatego też, szczególnie w czasach dekoniunktury, zyskuje na znaczeniu i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców”- komentuje Stanisław Atanasow, prezes zarządu Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA.

 

Grupa Credit Agricole SA debiutowała na polskim rynku finansowym w 2001 roku. Oferuje swoim klientom szeroką gamę rozwiązań finansowych w zakresie produktów bankowych, leasingowych, ubezpieczeniowych
i factoringowych. W skład grupy wchodzą między innymi Credit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank), Grupa Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL, Carefleet, EFL Finance, EFL Service, Credit Agricole Commercial Finance Polska SA, a także Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce SA oraz Credit Agricole Ubezpieczenia na Życie SA Więcej o Grupie CA Polska na www.ca-polska.com
 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA