REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zlecić sporządzenie biznesplanu

Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Zamierzamy zlecić osobie fizycznej napisanie biznesplanu. Jakiego rodzaju umowę w tym zakresie należałoby zawrzeć i jakie zasady będą obowiązywać przy jej rozliczaniu? Czy będzie można zastosować 50% stawkę kosztów uzyskania przychodu?

 

REKLAMA

 

W przedstawionym tutaj stanie faktycznym należy zawrzeć tzw. autorską umowę o dzieło. W umowie tej można wskazać dowolny termin jej rozliczenia. Wypłata wynagrodzenia będzie stanowić koszt podatkowy miesiąca, w którym faktycznie nastąpiła. Z uwagi na okoliczność, że biznesplan jest utworem, będzie można pod pewnymi warunkami zastosować stawkę 50% kosztów uzyskania przychodu. Wzór umowy i szczegóły - w uzasadnieniu.

 

uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jeżeli w momencie zawarcia umowy autorskiej twórca nie dysponuje dziełem, ale ma je stworzyć (np. napisać biznesplan), to umowa powinna składać się z części:

• określającej obowiązki twórcy związane z wykonaniem i przekazaniem dzieła oraz

• przyznającej prawo do korzystania z dzieła, czyli udzielenia licencj.

 

Umowa taka powinna ponadto określać istotne postanowienia, do których zalicza się w szczególności:

przedmiot umowy,

pola eksploatacji,

wysokość honorarium należnego twórcy (wynagrodzenie kosztorysowe lub ryczałtowe).

 

Wzór przykładowej autorskiej umowy o dzieło, której przedmiotem jest sporządzenie biznesplanu, przedstawiamy poniżej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wskazanie terminu płatności

 

Należy podkreślić, że przyjmującemu zamówienie (wykonawcy) wynagrodzenie należy się w chwili oddania dzieła, jeżeli umowa nie stanowi inaczej (art. 642 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że wynagrodzenie przysługujące przyjmującemu zamówienie powinno być wypłacone w terminie oznaczonym w umowie o dzieło. Dopiero gdy terminu takiego w umowie strony nie wskazały, zapłata powinna nastąpić w dniu oddania dzieła.

 

Termin rozliczenia

 

Wynagrodzenia stanowią koszt podatkowy miesiąca, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Wypłaty z tytułu m.in. umów o dzieło, przeniesienia praw autorskich są rozliczane na zasadzie kasowej, tzn. zobowiązany do świadczenia może obciążyć koszty podatkowe miesiąca, w którym wypłata faktycznie nastąpiła.

 

Wysokość kosztów uzyskania przychodu - 20% czy 50%

 

Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zaliczane są do tych, które są związane z działalnością wykonywaną osobiście. Wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku osobistego wykonywania prac na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło określa się koszt uzyskania przychodu w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu ewentualnie pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

 

Jeżeli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, to koszty należy przyjąć w wysokości faktycznie poniesionej.

 

Natomiast podstawą do zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% może być:

• korzystanie przez twórcę z praw autorskich,

• korzystanie przez artystę wykonawcę z praw pokrewnych,

• rozporządzanie przez ww. kategorie osób prawami autorskimi lub pokrewnymi.

 

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że definicji praw autorskich oraz praw pokrewnych należy poszukiwać w odrębnych przepisach, tj. ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Kluczowe znaczenie dla możliwości skorzystania z 50% kosztów podatkowych ma zatem przedmiot umowy. W szczególności zaś to, czy rezultat działalności można uznać za utwór (patrz: słowniczek). W przypadku biznesplanu można dojść do wniosku, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Powinien zatem zostać uznany za utwór w myśl prawa autorskiego. W związku z tym wynagrodzenie wypłacane z tytułu umowy, której przedmiotem jest sporządzenie biznesplanu, może być pomniejszone o 50% koszty uzyskania przychodu.

 

SŁOWNICZEK

 

Umowa o dzieło to umowa, w ramach której przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia za to dzieło (art. 627 k.c.). Wykonawca podejmuje się wykonać dzieło na własny rachunek i odpowiedzialność. Ponadto wykonane dzieło musi mieć postać nowego dobra. Powinno mieć charakter oryginalny, jako zamówione zgodnie z indywidualnymi potrzebami zamawiającego. Przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie umowy o dzieło mają zastosowanie również do umów o uzyskanie wyników (takich jak umowa o stworzenie biznesplanu).

 

Utwór to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór).

REKLAMA

Przepisy prawa autorskiego zawierają otwarty (przykładowy) katalog „typowych” utworów, zaliczając do nich m.in. utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Utwór jest zatem zawsze rezultatem działania człowieka, stanowi „przejaw działalności twórczej” (tzw. przesłanka „oryginalności”), który jednocześnie cechuje się „indywidualnym charakterem” (tzw. przesłanka „indywidualności”).

 

Licencja stanowi umowę zawieraną przez autora - twórcę z osobą korzystającą z utworu na wskazanych polach eksploatacji, do których zalicza się w szczególności: utrwalanie, zwielokrotnianie oraz wprowadzanie utworu do obrotu. Przedmiotem licencji mogą być m.in. dobra intelektualne (np. biznesplan).

 

Podstawa prawna:

• art. 627 i art. 642 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 80, poz. 432

• art. 13 pkt 8, art. 22 ust. 6ba, ust. 9 pkt 3 i 4, art. 22 ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622

• art. 15 ust. 4g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622

• art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1016

Emilia Bartkowiak - aplikant radcowski

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA