REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zlecić sporządzenie biznesplanu

Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Zamierzamy zlecić osobie fizycznej napisanie biznesplanu. Jakiego rodzaju umowę w tym zakresie należałoby zawrzeć i jakie zasady będą obowiązywać przy jej rozliczaniu? Czy będzie można zastosować 50% stawkę kosztów uzyskania przychodu?

 

REKLAMA

 

W przedstawionym tutaj stanie faktycznym należy zawrzeć tzw. autorską umowę o dzieło. W umowie tej można wskazać dowolny termin jej rozliczenia. Wypłata wynagrodzenia będzie stanowić koszt podatkowy miesiąca, w którym faktycznie nastąpiła. Z uwagi na okoliczność, że biznesplan jest utworem, będzie można pod pewnymi warunkami zastosować stawkę 50% kosztów uzyskania przychodu. Wzór umowy i szczegóły - w uzasadnieniu.

 

uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jeżeli w momencie zawarcia umowy autorskiej twórca nie dysponuje dziełem, ale ma je stworzyć (np. napisać biznesplan), to umowa powinna składać się z części:

• określającej obowiązki twórcy związane z wykonaniem i przekazaniem dzieła oraz

• przyznającej prawo do korzystania z dzieła, czyli udzielenia licencj.

 

Umowa taka powinna ponadto określać istotne postanowienia, do których zalicza się w szczególności:

przedmiot umowy,

pola eksploatacji,

wysokość honorarium należnego twórcy (wynagrodzenie kosztorysowe lub ryczałtowe).

 

Wzór przykładowej autorskiej umowy o dzieło, której przedmiotem jest sporządzenie biznesplanu, przedstawiamy poniżej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wskazanie terminu płatności

 

Należy podkreślić, że przyjmującemu zamówienie (wykonawcy) wynagrodzenie należy się w chwili oddania dzieła, jeżeli umowa nie stanowi inaczej (art. 642 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że wynagrodzenie przysługujące przyjmującemu zamówienie powinno być wypłacone w terminie oznaczonym w umowie o dzieło. Dopiero gdy terminu takiego w umowie strony nie wskazały, zapłata powinna nastąpić w dniu oddania dzieła.

 

Termin rozliczenia

 

Wynagrodzenia stanowią koszt podatkowy miesiąca, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Wypłaty z tytułu m.in. umów o dzieło, przeniesienia praw autorskich są rozliczane na zasadzie kasowej, tzn. zobowiązany do świadczenia może obciążyć koszty podatkowe miesiąca, w którym wypłata faktycznie nastąpiła.

 

Wysokość kosztów uzyskania przychodu - 20% czy 50%

 

Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zaliczane są do tych, które są związane z działalnością wykonywaną osobiście. Wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku osobistego wykonywania prac na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło określa się koszt uzyskania przychodu w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu ewentualnie pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

 

Jeżeli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, to koszty należy przyjąć w wysokości faktycznie poniesionej.

 

Natomiast podstawą do zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% może być:

• korzystanie przez twórcę z praw autorskich,

• korzystanie przez artystę wykonawcę z praw pokrewnych,

• rozporządzanie przez ww. kategorie osób prawami autorskimi lub pokrewnymi.

 

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że definicji praw autorskich oraz praw pokrewnych należy poszukiwać w odrębnych przepisach, tj. ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Kluczowe znaczenie dla możliwości skorzystania z 50% kosztów podatkowych ma zatem przedmiot umowy. W szczególności zaś to, czy rezultat działalności można uznać za utwór (patrz: słowniczek). W przypadku biznesplanu można dojść do wniosku, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Powinien zatem zostać uznany za utwór w myśl prawa autorskiego. W związku z tym wynagrodzenie wypłacane z tytułu umowy, której przedmiotem jest sporządzenie biznesplanu, może być pomniejszone o 50% koszty uzyskania przychodu.

 

SŁOWNICZEK

 

Umowa o dzieło to umowa, w ramach której przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia za to dzieło (art. 627 k.c.). Wykonawca podejmuje się wykonać dzieło na własny rachunek i odpowiedzialność. Ponadto wykonane dzieło musi mieć postać nowego dobra. Powinno mieć charakter oryginalny, jako zamówione zgodnie z indywidualnymi potrzebami zamawiającego. Przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie umowy o dzieło mają zastosowanie również do umów o uzyskanie wyników (takich jak umowa o stworzenie biznesplanu).

 

Utwór to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór).

REKLAMA

Przepisy prawa autorskiego zawierają otwarty (przykładowy) katalog „typowych” utworów, zaliczając do nich m.in. utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Utwór jest zatem zawsze rezultatem działania człowieka, stanowi „przejaw działalności twórczej” (tzw. przesłanka „oryginalności”), który jednocześnie cechuje się „indywidualnym charakterem” (tzw. przesłanka „indywidualności”).

 

Licencja stanowi umowę zawieraną przez autora - twórcę z osobą korzystającą z utworu na wskazanych polach eksploatacji, do których zalicza się w szczególności: utrwalanie, zwielokrotnianie oraz wprowadzanie utworu do obrotu. Przedmiotem licencji mogą być m.in. dobra intelektualne (np. biznesplan).

 

Podstawa prawna:

• art. 627 i art. 642 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 80, poz. 432

• art. 13 pkt 8, art. 22 ust. 6ba, ust. 9 pkt 3 i 4, art. 22 ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622

• art. 15 ust. 4g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622

• art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1016

Emilia Bartkowiak - aplikant radcowski

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA