REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Backup danych - konieczność ochrony firmy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dane to jedne z najcenniejszych własności. Nic dziwnego zatem, że w trosce o ich zabezpieczenie uciekamy się do wielu sposobów – mniej lub bardziej profesjonalnych. Najlepszą metodą chroniącą nas przed utratą dokumentów jest wykonywanie kopii zapasowych – oczywiście za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

 

REKLAMA

Przeciętny użytkownik zwykle zabezpiecza jedynie najważniejsze dla siebie dane (zdjęcia, muzykę, filmy, dokumenty tekstowe). W tym celu najczęściej zapisuje je ręcznie na płytach CD/DVD lub tworzy jednorazowo backup partycji systemowej wraz ze sterownikami i potrzebnymi programami zaraz po instalacji całego systemu.

 

W przypadku firmy sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Nieodpowiednie zabezpieczenie danych jest niezmiernie ryzykowne.  - Wystarczy pomyśleć, co się stanie, gdy utracimy jakieś ważne dane i nie będziemy mogli ich przywrócić. Co nam grozi? Utrata baz, klientów, a nawet upadek całej firmy! - ostrzega Artur Kloc, inżynier systemowy GFI Software.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście, dane można zabezpieczać, tworząc ręczne kopie zapasowe. Jednak ich zgranie pochłania sporo czasu, ponadto nie zawsze informatyk, który jest za to odpowiedzialny, może być dyspozycyjny. Jeśli bowiem za wykonywanie kopii zapasowych odpowiadać będzie człowiek a nie program, trzeba liczyć się z tym, że często może być bardziej zajęty czymś innym lub po prostu będzie chory i nie wykona kopii. W przypadku awarii skuteczność takiego rozwiązania jest więc bliska zeru.

 

Co zatem jest najlepszy rozwiązaniem w takiej sytuacji?  - Trzeba robić częste kopie bezpieczeństwa, najlepiej automatyczne wykonywane przez dobre oprogramowanie do backupu! - wskazuje inżynier Artur Kloc.

 

Zrób backup!

 

Program dobry, czyli jaki? - Każdy rodzaj backupu ma swoje wady i zalety (prędkość robienia kopii, szybkość odtwarzania kopii danych, efektywność wykorzystania nośników). To, który backup sprawdzi się bardziej w danej firmie czy instytucji, zależy zwykle od specyfiki działalności i informatyka - informuje firma GFI Software.

 

Wybór odpowiedniego oprogramowania jest więc sprawą kluczową. Program, który pozwala tworzyć kopie zapasowe, musi dać swoim użytkownikom gwarancję, że oryginalne dane zostaną przywrócone we wszystkich sytuacjach - w przypadku zniszczenia, uszkodzenia przez użytkownika czy jakiejkolwiek innej awarii. Jest to o tyle ważne, że sam proces archiwizacji jest zależny od wielu czynników - ilości danych, prędkości odczytu i zapisu danych, od metody kompresji i zabezpieczenia. Jego skuteczność wynosi 100% tylko pod warunkiem, że posiadamy w miarę aktualne kopie danych, które chcemy przywrócić.

 

- Tworząc kopie zapasowe należy pamiętać, aby były tworzone dostatecznie często, zgrywane były do niej wszystkie ważne dane oraz odpowiednio były przechowywane. Po co nam stara kopia, która nawet nie zawiera danych, których potrzebujemy odzyskać lub nie można jej w ogóle odczytać? - wyjaśnia Kloc.

 

 

 

Równocześnie oprogramowanie powinno odpowiadać na konkretne potrzeby firmy. W związku z tym konieczne jest jego uzgodnienie ze specyfiką działalności danego przedsiębiorstwa. Każdy program jest przygotowany z myślą o odpowiedniej grupie. Błędem jest więc myślenie, że takie oprogramowania sprawdzą się i będą opłacalne tylko i wyłącznie w przypadku dużych firm i standardowych danych. - Przykład? Małe i średnie mogą z powodzeniem skorzystać z programu GFI Backup - Business Edition. Natomiast tych, dla których ważna jest korespondencja mailowa, odsyłam do GFI MailArchiver - wskazuje inżynier A. Kloc.

 

Technologia

 

Uwzględnianie odmiennych potrzeb odbiorców to nie jedyne rozbieżności między programami do backupu. Niekiedy różnią sie one tym, jakie rodzaje kopii zapasowych potrafią robić, jakie nośniki i w jakim stopniu wykorzystują, a także tym na jakie wsparcie techniczne producenta mogą liczyć jego klienci. Istotnym wyróżnikiem jest również przejrzystość programu i łatwość jego wszelkich ustawień.

 

Dobry program do backupów nie powinien stwarzać żadnych problemów w codziennej obsłudze, bo powinien być na tyle intuicyjny i prosty w obsłudze, aby osoba odpowiedzialna za informatykę w firmie (nie zawsze jest to informatyk z wykształcenia) mogła sobie poradzić z tworzeniem oraz przywróceniem kopii danych.

 

Archiwizacja z poziomu użytkownika ma wiele zalet. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed utratą danych - każdy wie najlepiej, które dokumenty są dla niego najważniejsze i jak ważne jest zabezpieczenie poszczególnych plików. Jest to szczególnie istotne w przypadku wspomnianych już wiadomości mailowych.

 

- Program taki, jak GFI MailArchiver nie tylko pozwala na archiwizowanie maili, ale także na centralne administrowanie nimi, tj. przeszukiwanie i przywracania poszczególnych wiadomości w oryginalnym formacie. Umożliwia też dostęp do archiwizowanych wiadomości z poziomu Outlooka, co znacznie ułatwia codzienną pracę - wyjaśnia inżynier A. Kloc.

 

Wybierz program!

 

Prosta i intuicyjna obsługa jest dużym usprawnieniem, jednak to nie ona w głównej mierze świadczy o przydatności programów backupowych. Wymagania, jakie stawiają im firmy są dużo wyższe. Takie oprogramowanie powinno m.in. obsługiwać szeroką gamę nośników do zapisywania kopii zapasowych (dyski, płyty CD/DVD i Blu-ray, urządzenia NAS czy taśmy) oraz umożliwiać wykonywanie kopii rożnych plików w praktycznie każdej sytuacji - w tym plików otwartych i zablokowanych do odczytu.

 

 

 

- Przykładem takiego programu jest GFI Backup - Business Edition, który umożliwia odzyskiwanie danych i wykonywanie kopii zapasowych z dowolnego miejsca bez konieczności obecności w firmie. Co istotne, program można szybko i prosto skonfigurować w ten sposób, aby poszczególne etapy backupu uruchamiały się automatycznie na wszystkich komputerach w sieci w zaplanowanym czasie - wskazuje inżynier A. Kloc.

 

Atutem programu GFI Backup - Business Edition jest to, że można nim zarządzać nie tylko centralnie, ale pozwala też na dostęp do konsoli administracyjnej za pomocą przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca. Centralna konsola ułatwia zarządzanie wszystkimi procesami. Bez tego proces ustawienia poszczególnych konfiguracji, tworzenia kopii z wielu stanowisk byłby zbyt czasochłonny.

 

Co bez backupu?

 

Każdy dokument, każde zdjęcie, film, mail - to wszystko pewnego dnia może zniknąć. Razem z tymi plikami możemy stracić mnóstwo wspomnień, często czasu, jaki pochłonęło ich przygotowanie, niejednokrotnie dorobek całego życia!

 

Koszty przywrócenia ważnych danych w momencie awarii, kiedy nie ma aktualnej i dobrej kopii zapasowej są znacznie większe, a nie kiedy przywrócenie wszystkich danych jest po prostu niemożliwe. Na backupie nie można oszczędzać!

 

 Bogumiła Matuszewska

 

***
Firma ed&r Polska jest jedynym dystrybutorem rozwiązań GFI w Polsce.
Produkty firmy GFI pozwalają kompleksowo chronić sieci komputerowe. Duże portfolio rozwiązań umożliwia w elastyczny sposób tworzyć i kontrolować politykę bezpieczeństwa na różnych obszarach firmy.
Więcej informacji na stronie: http://www.gfisoftware.pl/

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA