REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Backup danych - konieczność ochrony firmy

REKLAMA

Dane to jedne z najcenniejszych własności. Nic dziwnego zatem, że w trosce o ich zabezpieczenie uciekamy się do wielu sposobów – mniej lub bardziej profesjonalnych. Najlepszą metodą chroniącą nas przed utratą dokumentów jest wykonywanie kopii zapasowych – oczywiście za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

 

REKLAMA

Przeciętny użytkownik zwykle zabezpiecza jedynie najważniejsze dla siebie dane (zdjęcia, muzykę, filmy, dokumenty tekstowe). W tym celu najczęściej zapisuje je ręcznie na płytach CD/DVD lub tworzy jednorazowo backup partycji systemowej wraz ze sterownikami i potrzebnymi programami zaraz po instalacji całego systemu.

 

W przypadku firmy sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Nieodpowiednie zabezpieczenie danych jest niezmiernie ryzykowne.  - Wystarczy pomyśleć, co się stanie, gdy utracimy jakieś ważne dane i nie będziemy mogli ich przywrócić. Co nam grozi? Utrata baz, klientów, a nawet upadek całej firmy! - ostrzega Artur Kloc, inżynier systemowy GFI Software.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście, dane można zabezpieczać, tworząc ręczne kopie zapasowe. Jednak ich zgranie pochłania sporo czasu, ponadto nie zawsze informatyk, który jest za to odpowiedzialny, może być dyspozycyjny. Jeśli bowiem za wykonywanie kopii zapasowych odpowiadać będzie człowiek a nie program, trzeba liczyć się z tym, że często może być bardziej zajęty czymś innym lub po prostu będzie chory i nie wykona kopii. W przypadku awarii skuteczność takiego rozwiązania jest więc bliska zeru.

 

Co zatem jest najlepszy rozwiązaniem w takiej sytuacji?  - Trzeba robić częste kopie bezpieczeństwa, najlepiej automatyczne wykonywane przez dobre oprogramowanie do backupu! - wskazuje inżynier Artur Kloc.

 

Zrób backup!

 

Program dobry, czyli jaki? - Każdy rodzaj backupu ma swoje wady i zalety (prędkość robienia kopii, szybkość odtwarzania kopii danych, efektywność wykorzystania nośników). To, który backup sprawdzi się bardziej w danej firmie czy instytucji, zależy zwykle od specyfiki działalności i informatyka - informuje firma GFI Software.

 

Wybór odpowiedniego oprogramowania jest więc sprawą kluczową. Program, który pozwala tworzyć kopie zapasowe, musi dać swoim użytkownikom gwarancję, że oryginalne dane zostaną przywrócone we wszystkich sytuacjach - w przypadku zniszczenia, uszkodzenia przez użytkownika czy jakiejkolwiek innej awarii. Jest to o tyle ważne, że sam proces archiwizacji jest zależny od wielu czynników - ilości danych, prędkości odczytu i zapisu danych, od metody kompresji i zabezpieczenia. Jego skuteczność wynosi 100% tylko pod warunkiem, że posiadamy w miarę aktualne kopie danych, które chcemy przywrócić.

 

- Tworząc kopie zapasowe należy pamiętać, aby były tworzone dostatecznie często, zgrywane były do niej wszystkie ważne dane oraz odpowiednio były przechowywane. Po co nam stara kopia, która nawet nie zawiera danych, których potrzebujemy odzyskać lub nie można jej w ogóle odczytać? - wyjaśnia Kloc.

 

 

 

Równocześnie oprogramowanie powinno odpowiadać na konkretne potrzeby firmy. W związku z tym konieczne jest jego uzgodnienie ze specyfiką działalności danego przedsiębiorstwa. Każdy program jest przygotowany z myślą o odpowiedniej grupie. Błędem jest więc myślenie, że takie oprogramowania sprawdzą się i będą opłacalne tylko i wyłącznie w przypadku dużych firm i standardowych danych. - Przykład? Małe i średnie mogą z powodzeniem skorzystać z programu GFI Backup - Business Edition. Natomiast tych, dla których ważna jest korespondencja mailowa, odsyłam do GFI MailArchiver - wskazuje inżynier A. Kloc.

 

Technologia

 

Uwzględnianie odmiennych potrzeb odbiorców to nie jedyne rozbieżności między programami do backupu. Niekiedy różnią sie one tym, jakie rodzaje kopii zapasowych potrafią robić, jakie nośniki i w jakim stopniu wykorzystują, a także tym na jakie wsparcie techniczne producenta mogą liczyć jego klienci. Istotnym wyróżnikiem jest również przejrzystość programu i łatwość jego wszelkich ustawień.

 

Dobry program do backupów nie powinien stwarzać żadnych problemów w codziennej obsłudze, bo powinien być na tyle intuicyjny i prosty w obsłudze, aby osoba odpowiedzialna za informatykę w firmie (nie zawsze jest to informatyk z wykształcenia) mogła sobie poradzić z tworzeniem oraz przywróceniem kopii danych.

 

Archiwizacja z poziomu użytkownika ma wiele zalet. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed utratą danych - każdy wie najlepiej, które dokumenty są dla niego najważniejsze i jak ważne jest zabezpieczenie poszczególnych plików. Jest to szczególnie istotne w przypadku wspomnianych już wiadomości mailowych.

 

- Program taki, jak GFI MailArchiver nie tylko pozwala na archiwizowanie maili, ale także na centralne administrowanie nimi, tj. przeszukiwanie i przywracania poszczególnych wiadomości w oryginalnym formacie. Umożliwia też dostęp do archiwizowanych wiadomości z poziomu Outlooka, co znacznie ułatwia codzienną pracę - wyjaśnia inżynier A. Kloc.

 

Wybierz program!

 

Prosta i intuicyjna obsługa jest dużym usprawnieniem, jednak to nie ona w głównej mierze świadczy o przydatności programów backupowych. Wymagania, jakie stawiają im firmy są dużo wyższe. Takie oprogramowanie powinno m.in. obsługiwać szeroką gamę nośników do zapisywania kopii zapasowych (dyski, płyty CD/DVD i Blu-ray, urządzenia NAS czy taśmy) oraz umożliwiać wykonywanie kopii rożnych plików w praktycznie każdej sytuacji - w tym plików otwartych i zablokowanych do odczytu.

 

 

 

- Przykładem takiego programu jest GFI Backup - Business Edition, który umożliwia odzyskiwanie danych i wykonywanie kopii zapasowych z dowolnego miejsca bez konieczności obecności w firmie. Co istotne, program można szybko i prosto skonfigurować w ten sposób, aby poszczególne etapy backupu uruchamiały się automatycznie na wszystkich komputerach w sieci w zaplanowanym czasie - wskazuje inżynier A. Kloc.

 

Atutem programu GFI Backup - Business Edition jest to, że można nim zarządzać nie tylko centralnie, ale pozwala też na dostęp do konsoli administracyjnej za pomocą przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca. Centralna konsola ułatwia zarządzanie wszystkimi procesami. Bez tego proces ustawienia poszczególnych konfiguracji, tworzenia kopii z wielu stanowisk byłby zbyt czasochłonny.

 

Co bez backupu?

 

Każdy dokument, każde zdjęcie, film, mail - to wszystko pewnego dnia może zniknąć. Razem z tymi plikami możemy stracić mnóstwo wspomnień, często czasu, jaki pochłonęło ich przygotowanie, niejednokrotnie dorobek całego życia!

 

Koszty przywrócenia ważnych danych w momencie awarii, kiedy nie ma aktualnej i dobrej kopii zapasowej są znacznie większe, a nie kiedy przywrócenie wszystkich danych jest po prostu niemożliwe. Na backupie nie można oszczędzać!

 

 Bogumiła Matuszewska

 

***
Firma ed&r Polska jest jedynym dystrybutorem rozwiązań GFI w Polsce.
Produkty firmy GFI pozwalają kompleksowo chronić sieci komputerowe. Duże portfolio rozwiązań umożliwia w elastyczny sposób tworzyć i kontrolować politykę bezpieczeństwa na różnych obszarach firmy.
Więcej informacji na stronie: http://www.gfisoftware.pl/

 

 

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA