REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długookresowy wynajem mebli

Dagmara Szwaj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gotówka, kredyt czy leasing? Inwestycja w środki trwałe wymaga podjęcia decyzji dotyczącej najkorzystniejszej dla firmy formy finansowania.

W czasach pogorszenia koniunktury gospodarczej znacznie firmy uważniej inwestują każdą złotówkę, starając się optymalizować zakupy wszelkiego rodzaju środków trwałych, w tym wyposażenia meblowego.

REKLAMA

Z jednej strony chcą zadbać o wysoki standard wyposażenia, aby zmaksymalizować korzyści wynikające z zapewnienia dobrych warunków pracy, z drugiej muszą taką inwestycję sfinansować często w ramach mniejszego budżetu. Podejmują zatem różne decyzje: rezygnują z inwestycji, obniżają wymagania jakościowe lub szukają alternatywnych dla gotówki form finansowania, np. wnioskują o kredyt lub leasing.

Zakup za gotówkę, a amortyzacja

Decyzja, by kupić meble za gotówkę kosztuje najmniej, ale wymaga natychmiastowego zaangażowania pieniędzy, co może negatywnie odbić się na płynności finansowej firmy. Jako środek trwały są amortyzowane przez 60 miesięcy, co oznacza że taka decyzja wpływa na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa w zakresie 1/60 wartości kontraktu miesięcznie. Zakładając zakup 50 stanowisk pracy po cenie 3125 zł każde, czyli o wyższym standardzie niż średnia rynkowa (średnia cena rynkowa stanowiska pracy wg danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli to ok. 2500 zł), amortyzacja miesięczna wyniesie ok. 2.600 zł. To niewiele zwłaszcza, gdy porównamy te wartości z kosztami bieżącej działalności. Ponadto w kasie firmy nie ma już 156250 zł, a to może być dotkliwe.

Leasing

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kilka lat temu nikt nie myślał o leasingu mebli biurowych. Wśród przedsiębiorców istniało przekonanie, że w taki sposób można sfinansować flotę samochodową, linię technologiczną, może nieruchomość ale nie wyposażenie biura. Dziś trend jest odwrotny. Firmy szukają leasingodawców praktycznie na wszystko, ponieważ leasing jest dobrym rozwiązaniem na utrzymanie płynności finansowej. Trzeba tylko zdecydować, czy bardziej się opłaca operacyjny czy finansowy. Jaka jest między nimi różnica?

Operacyjny - przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy i nie widnieje w środkach trwałych leasingobiorcy, cała rata leasingowa jest zaliczana jako koszt uzyskania przychodów, VAT jest rozliczany w ratach miesięcznych doliczanych do czynszu leasingowego.

Finansowy - wyposażenie jest własnością leasingobiorcy, jest wykazywane w aktywach i amortyzowane przez leasingobiorcę, który rozlicza VAT jednorazowo przy zakupie, kosztem uzyskania przychodu jest jedynie część odsetkowa czynszu leasingowego.

Koszt obu form leasingowania jest zbliżony, ale ze względów prawno-podatkowych popularniejszy jest leasing operacyjny. Daje on firmie następujące korzyści:

• rozliczanie mebli w kosztach bieżących, bez obciążania budżetu inwestycyjnego;

• brak potrzeby inwentaryzowania mebli;

• stosunkowo niskie koszty finansowania;

• okres najmu do 60 miesięcy;

• możliwość wykupu mebli po okresie najmu;

• koszty podatku VAT rozłożone w czasie.

Jednak każda firma powinna przeprowadzić pełną ocenę i porównanie korzyści dla własnych potrzeb. Być może istotniejsze będą inne niż prawno-podatkowe aspekty.

Koszty leasingu

Koszt długookresowego wynajmu mebli biurowych jest relatywnie niski - może wynosić około 5% rocznie. Wysokość oprocentowania zależy oczywiście od zdolności kredytowej firmy. W rozpatrywanym przypadku firmy zatrudniającej 50 pracowników i zapewniającej im wyższe standardy pracy niż średnia rynkowa, rata miesięczna będzie wynosić ok. 2800 zł przy 48 miesięcznym okresie leasingowana i 20% wpłacie wstępnej. Kwota nie ma dużego wpływu na płynność finansową przedsiębiorstwa, a pozwala firmie zrealizować zaplanowana inwestycję. Co najważniejsze, z efektów zakupu lepszego, bardziej optymalnego wyposażenia biura można czerpać profity od razu, co dodatkowo potwierdza sensowność inwestycji.

Leasing a kredyt

Zakup mebli biurowych można również sfinansować z kredytu bankowego, który kosztowo jest zbliżony do leasingu finansowego. Różni się jednak przedmiotem umowy - w przypadku leasingu są to środki trwałe, w przypadku kredytu gotówka. Oprocentowanie w ofertach dostępnych na rynku oscyluje około 9% w skali roku. Kredytobiorca pozostaje właścicielem środka trwałego i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu dla niego jest jedynie część odsetkowa raty kredytowej, musi również zapłacić w całości VAT przy pierwszej racie kredytowej.

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Przy zakupie na kredyt, podpisywana jest umowa na zakup wyposażenia ze sprzedawcą mebli oraz druga z bankiem dotycząca kredytu. W przypadku leasingu podpisuje się umowę z konsorcjum, której uczestnikami są co najmniej leasingodawca i producent mebli. Daje to dodatkową korzyść dla kupującego - gwarancję jakości produktu i serwisu. Dlaczego? Przy wykorzystaniu leasingu operacyjnego całość umeblowania stanowi przedmiot leasingu. W związku z tym brak możliwości użytkowania wyposażenia choćby w części oznacza możliwość wstrzymania płatności rat leasingowych. Na taką sytuację nie może sobie pozwolić podmiot finansujący (leasingodawca), dlatego żeby zminimalizować ryzyko dokładnie analizuje firmę oferującą wyposażenie. Daje to kupującemu gwarancję, że sprzedawca wyposażenia meblowego jest wiarygodny, zapewnia wysoką jakość produktów oraz szybką reakcję serwisu w przypadku reklamacji.

Niewielkie różnice

Nowoczesne formy finansowania pozwalają na realizację inwestycji, które w przypadku finansowania za gotówkę byłyby niemożliwe do przeprowadzenia dla wielu firm. Umożliwiają również zakup produktów o lepszych parametrach jakościowych, ponieważ rozłożenie wydatków w długim horyzoncie czasu sprawia, że zwiększenie całkowitej wartości zakupu przekłada się na niewielki wzrost raty miesięcznej. Jak przełożyć to na strukturę kosztową dla pracowników? Wartość typowego stanowiska pracy w Polsce to około 2.500 zł, czyli ok. 42 zł miesięcznie po stronie kosztów. Wydając miesięcznie jedynie 10 zł więcej na stanowisko pracy, można kupić wyposażenie spełniające wyższe wymogi jakościowe i ergonomiczne oraz dające dużo większy komfort i wygodę użytkowania. W miesięcznej racie leasingowej będzie to wzrost o ok. 500 zł.

Efektywność pracowników

REKLAMA

Przy konkretnych wartościach łatwo zauważyć, że każda inwestycja w tym zakup mebli biurowych się zwraca. Dodatkowy wydatek 10 zł miesięcznie na jedno stanowisko pracy przyniesie korzyści związane z zaangażowaniem, kreatywnością pracownika. Do tego można również dodać mniejsze zmęczenie, wyższą sprawność psychofizyczną a co za tym idzie, efektywność.

Badania (2002, IRSA, the Association of Quality Clubs) przeprowadzone wśród firm działających na rynku amerykańskim pokazały, że zwrot z zainwestowania 1$ w podniesienie komfortu pracy wynosi 6,15$ dla firmy Coors, 5,78 dla Kennecolt, 3,9$ dla General Mills, 3,15$ dla Motoroli, czy 3,00$ dla Pepsi Co. Ten przykład pokazuje, że korzyści są nieporównywalnie wyższe od nakładów na wyposażenie meblowe. Bardziej opłaca się zainwestować w lepsze stanowisko pracy niż płacić za koszty absencji chorobowych lub efekt presenteeismu w pracy, czyli nieefektywną obecność w pracy spowodowaną złym samopoczuciem.

Dagmara Szwaj

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA