REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczyciel pomoże uniknąć strat

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności to powszechnie stosowana forma rozliczeń między firmami. Dla odbiorcy oznacza wygodę, dla sprzedającego jednak może stać się początkiem finansowych kłopotów.

Jeszcze kilka lat temu większość firm, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dokonywała weryfikacji partnerów handlowych na własną rękę. Samodzielne sprawdzenie sytuacji finansowej i ocena rzetelności kontrahenta wymagają jednak wiedzy, a ponadto czasu na weryfikację danych.

REKLAMA

Od urzędu do urzędu

REKLAMA

Podstawową informacją, jaką przedsiębiorca może uzyskać, jest terminowość wpłat składek do ZUS i urzędu skarbowego. Zaleganie ze składkami to sygnał, że kondycja finansowa kontrahenta nie jest najlepsza. Dodatkowych informacji można zaczerpnąć z sądów rejestrowych i biur komorników. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają także inne źródła - czasem dla wcześniejszego odkrycia kłopotów potencjalnego partnera handlowego wystarczy dokładne zapoznanie się z informacjami zamieszczanymi w internecie lub zasięgnięcie opinii firm, z którymi współpracował. Informacje można również kupić w wywiadowniach gospodarczych.

Możliwości jest wiele, ale nawet skorzystanie ze wszystkich dostępnych źródeł informacji i poświęcenie wielu godzin na ich weryfikację nie daje gwarancji, że otrzyma się zapłatę za wydany towar. Także w przypadku korzystania z usług wywiadowni gospodarczej przedsiębiorca sam bierze na siebie ryzyko związane z oceną informacji lub skutkami niespodziewanego pogorszenia się kondycji finansowej kontrahenta.

Ograniczanie ryzyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko związane z oceną kontrahenta eliminuje całkowicie współpraca z ubezpieczycielem, który nie tylko dokładnie prześwietli potencjalnego partnera handlowego, ale również zapłaci odszkodowanie za ubezpieczone wierzytelności w przypadku jego niewypłacalności. W dodatku dokonuje oceny wiarygodności przedsiębiorstwa, za którą bierze odpowiedzialność, przyznając limit kredytu kupieckiego.

REKLAMA

Limit ten może być podwyższony na życzenie ubezpieczonego, jeśli pozwala na to sytuacja finansowa kontrahenta. W momencie gdy ubezpieczyciel odnotuje niepokojące sygnały dotyczące pogarszania się wypłacalności odbiorcy, ubezpieczony natychmiast otrzymuje takie informacje, a limit zostaje zmniejszony. Uznać to można za formę doradztwa inwestycyjnego.

Bieżącą ocenę sytuacji na całym rynku oraz w jego sektorach ułatwia fakt, że ubezpieczyciel posiada informacje o kontrahentach wszystkich ubezpieczających się firm. Im większa jest baza danych, którą dysponuje ubezpieczyciel, tym szybciej i dokładniej można prześledzić zachowania płatnicze danego odbiorcy. W momencie gdy kontrahent zalega z płatnościami wobec któregokolwiek z dostawców, informacja ta może trafić do wszystkich ubezpieczonych, stając się sygnałem ostrzegawczym.

Dodatkowym atutem ubezpieczyciela jest posiadanie własnego działu windykacji, który dostarcza cennych informacji na temat przebiegu windykacji w poszczególnych firmach, terminowości spłat długów bądź powodów zaistniałych opóźnień w regulowaniu należności.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA