REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - grudzień 2022 r. - prognozy i kontrakty na 2023 rok. Zastój w handlu ziarnem zbóż

Ceny zbóż - grudzień 2022 r. - prognozy i kontrakty na 2023 rok. Zastój w handlu ziarnem zbóż
Ceny zbóż - grudzień 2022 r. - prognozy i kontrakty na 2023 rok. Zastój w handlu ziarnem zbóż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W handlu ziarnem zbóż panuje zastój, który nie wynika jedynie ze zbliżającego się okresu świątecznego, ale przede wszystkim z wyraźnie ograniczonego popytu na ziarno - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Izba Zbożowo-Paszowa: zastój w handlu zbożem, nie ma popytu

Według Izby wielu przetwórców już wcześniej nabyło ziarno na okres przed- i poświąteczny. Tak więc obecnie rynek sprzedającego przerodził się w rynek kupującego, który dyktuje warunki zakupu zbóż. Zapotrzebowanie na zboża jest bowiem mocno ograniczone, zarówno ze strony przetwórców, firm handlowych i eksporterów.

"Ceny oferowane przez kupujących nie zadowalają strony sprzedającej, głównie rolników, którzy od dawna są mało aktywni na rynku" - wskazują eksperci Izby. Ich zdaniem chętniej ziarno sprzedają firmy handlowe, ale obroty nie są duże. W związku z tym, "trudno jest liczyć na ożywienie handlu w najbliższych tygodniach"

REKLAMA

Zbiory kukurydzy nadal nie zakończone

Jak zauważono w ostatnim newsletterze IZ-P, zbiory kukurydzy w kraju w dalszym ciągu nie są zakończone, szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, gdzie ciągle sporo kukurydzy stoi na polach. Nadejście zimy i spore opady śniegu dodatkowo utrudniły zbiór kukurydzy z pól. Z rynku coraz częściej dochodzą sygnały o sporym porażeniu późno zbieranej kukurydzy szkodliwymi dla zdrowia mykotoksynami.

Ceny zbóż - grudzień 2022 - prognozy i kontrakty na 2023 rok

REKLAMA

Zgodnie z danymi Izby w połowie grudnia za pszenicę konsumpcyjną oferowano, w zależności od regionu kraju, 1350-1400 zł/t, za pszenicę paszową - 1250-1380 zł/t, żyto konsumpcyjne- 1050-1150 zł/t, żyto paszowe- 980-1100 zł/t, jęczmień paszowy - 1100-1220 zł/t, pszenżyto - 1100-1260 zł/t, owies paszowy– 1050-1200 zł/t, kukurydzę - 1100-1250 zł/t, kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) - 650-800 zł/t, rzepak - 2550-2620 zł/t.

Według Izby w grudniu br. eksport pszenicy drogą morską może być zbliżony do wielkości eksportu w listopadzie, w związku z realizacją wcześniejszych kontraktów. Spory będzie także wywóz kukurydzy.

W opinii przedstawicieli Izby notowane umocnienie kursu złotego do głównych walut, a także trwająca korekta cen ziarna na giełdach światowych wywierają presję na ceny zbóż oferowanych przez eksporterów, które nie zadowalają sprzedających ziarno. Dlatego też zakupy zbóż przez eksporterów są cały czas niewielkie. Pomimo ostatniej korekty cen, polskie ziarno w dalszym ciągu jest zbyt drogie, co czyni jego eksport nieopłacalnym - stwierdzają eksperci Izby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wydaje się, iż w celu uniknięcia bardzo dużej nadwyżki ziarna pszenicy i kukurydzy na koniec bieżącego sezonu 2022/23, konieczne będzie przyspieszenie tempa eksportu ziarna w II połowie sezonu, ale w obecnych uwarunkowaniach rynkowych do tego potrzeba akceptacji niższych cen przez sprzedających" - zaznaczono. Obecnie za pszenicę konsumpcyjną z dostawą do portu eksporterzy oferują ok. 1400 zł/t.

Dodano, że wywóz zbóż na kołach do krajów ościennych jest w znacznej mierze ograniczony do realizacji wcześniejszych kontraktów. Duża konkurencja ze strony Ukrainy wyraźnie ogranicza możliwości sprzedaży krajowego ziarna, w tym kukurydzy, na rynek niemiecki czy też do Czech, Węgier i Słowacji - informuje Izba.

"W odniesieniu do importu, na wschodzie kraju w dalszym ciągu notuje się bardzo dużo ofert sprzedaży ukraińskich zbóż, szczególnie kukurydzy w cenie około 1100 zł/t. Z kolei, ceny ukraińskiej pszenicy paszowej to przedział 1150-1180 zł/t." - napisano w newsletterze.

W ubiegłym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF spadły i kształtują się obecnie na najniższym poziomie od 9 miesięcy. Zdaniem analityków ceny pszenicy pozostają w trendzie spadkowym, gdyż funkcjonowanie korytarza zbożowego, którym Ukraina eksportuje ziarno drogą morską, a także dynamiczny eksport pszenicy z Rosji złagodziły obawy dotyczące dostaw ziarna z krajów basenu Morza Czarnego - informują analitycy firmy Sparks.

W piątek (16 grudnia) cena pszenicy w kontrakcie marcowym na 2023 r. wyniosła 297,50euro/t i była o 1,7 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym na 2023 r. także spadła o 1,7 proc. i wyniosła 295,25 euro/t. Najwyższą cenę pszenicy na giełdzie MATIF odnotowano 15 maja br. - było to 438,25 euro/t. 23 lutego br., tj. tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pszenica kosztowała 294 euro/t. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA