REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - grudzień 2022 r. - prognozy i kontrakty na 2023 rok. Zastój w handlu ziarnem zbóż

Ceny zbóż - grudzień 2022 r. - prognozy i kontrakty na 2023 rok. Zastój w handlu ziarnem zbóż
Ceny zbóż - grudzień 2022 r. - prognozy i kontrakty na 2023 rok. Zastój w handlu ziarnem zbóż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W handlu ziarnem zbóż panuje zastój, który nie wynika jedynie ze zbliżającego się okresu świątecznego, ale przede wszystkim z wyraźnie ograniczonego popytu na ziarno - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Izba Zbożowo-Paszowa: zastój w handlu zbożem, nie ma popytu

Według Izby wielu przetwórców już wcześniej nabyło ziarno na okres przed- i poświąteczny. Tak więc obecnie rynek sprzedającego przerodził się w rynek kupującego, który dyktuje warunki zakupu zbóż. Zapotrzebowanie na zboża jest bowiem mocno ograniczone, zarówno ze strony przetwórców, firm handlowych i eksporterów.

"Ceny oferowane przez kupujących nie zadowalają strony sprzedającej, głównie rolników, którzy od dawna są mało aktywni na rynku" - wskazują eksperci Izby. Ich zdaniem chętniej ziarno sprzedają firmy handlowe, ale obroty nie są duże. W związku z tym, "trudno jest liczyć na ożywienie handlu w najbliższych tygodniach"

REKLAMA

Zbiory kukurydzy nadal nie zakończone

Jak zauważono w ostatnim newsletterze IZ-P, zbiory kukurydzy w kraju w dalszym ciągu nie są zakończone, szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, gdzie ciągle sporo kukurydzy stoi na polach. Nadejście zimy i spore opady śniegu dodatkowo utrudniły zbiór kukurydzy z pól. Z rynku coraz częściej dochodzą sygnały o sporym porażeniu późno zbieranej kukurydzy szkodliwymi dla zdrowia mykotoksynami.

Ceny zbóż - grudzień 2022 - prognozy i kontrakty na 2023 rok

REKLAMA

Zgodnie z danymi Izby w połowie grudnia za pszenicę konsumpcyjną oferowano, w zależności od regionu kraju, 1350-1400 zł/t, za pszenicę paszową - 1250-1380 zł/t, żyto konsumpcyjne- 1050-1150 zł/t, żyto paszowe- 980-1100 zł/t, jęczmień paszowy - 1100-1220 zł/t, pszenżyto - 1100-1260 zł/t, owies paszowy– 1050-1200 zł/t, kukurydzę - 1100-1250 zł/t, kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) - 650-800 zł/t, rzepak - 2550-2620 zł/t.

Według Izby w grudniu br. eksport pszenicy drogą morską może być zbliżony do wielkości eksportu w listopadzie, w związku z realizacją wcześniejszych kontraktów. Spory będzie także wywóz kukurydzy.

W opinii przedstawicieli Izby notowane umocnienie kursu złotego do głównych walut, a także trwająca korekta cen ziarna na giełdach światowych wywierają presję na ceny zbóż oferowanych przez eksporterów, które nie zadowalają sprzedających ziarno. Dlatego też zakupy zbóż przez eksporterów są cały czas niewielkie. Pomimo ostatniej korekty cen, polskie ziarno w dalszym ciągu jest zbyt drogie, co czyni jego eksport nieopłacalnym - stwierdzają eksperci Izby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wydaje się, iż w celu uniknięcia bardzo dużej nadwyżki ziarna pszenicy i kukurydzy na koniec bieżącego sezonu 2022/23, konieczne będzie przyspieszenie tempa eksportu ziarna w II połowie sezonu, ale w obecnych uwarunkowaniach rynkowych do tego potrzeba akceptacji niższych cen przez sprzedających" - zaznaczono. Obecnie za pszenicę konsumpcyjną z dostawą do portu eksporterzy oferują ok. 1400 zł/t.

Dodano, że wywóz zbóż na kołach do krajów ościennych jest w znacznej mierze ograniczony do realizacji wcześniejszych kontraktów. Duża konkurencja ze strony Ukrainy wyraźnie ogranicza możliwości sprzedaży krajowego ziarna, w tym kukurydzy, na rynek niemiecki czy też do Czech, Węgier i Słowacji - informuje Izba.

"W odniesieniu do importu, na wschodzie kraju w dalszym ciągu notuje się bardzo dużo ofert sprzedaży ukraińskich zbóż, szczególnie kukurydzy w cenie około 1100 zł/t. Z kolei, ceny ukraińskiej pszenicy paszowej to przedział 1150-1180 zł/t." - napisano w newsletterze.

W ubiegłym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF spadły i kształtują się obecnie na najniższym poziomie od 9 miesięcy. Zdaniem analityków ceny pszenicy pozostają w trendzie spadkowym, gdyż funkcjonowanie korytarza zbożowego, którym Ukraina eksportuje ziarno drogą morską, a także dynamiczny eksport pszenicy z Rosji złagodziły obawy dotyczące dostaw ziarna z krajów basenu Morza Czarnego - informują analitycy firmy Sparks.

W piątek (16 grudnia) cena pszenicy w kontrakcie marcowym na 2023 r. wyniosła 297,50euro/t i była o 1,7 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym na 2023 r. także spadła o 1,7 proc. i wyniosła 295,25 euro/t. Najwyższą cenę pszenicy na giełdzie MATIF odnotowano 15 maja br. - było to 438,25 euro/t. 23 lutego br., tj. tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pszenica kosztowała 294 euro/t. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA