Wnioski o „pomoc klęskową” tylko do 30 czerwca! Dziś ostatni dzień terminu
REKLAMA
REKLAMA
- Kto może skorzystać?
- Jak złożyć wniosek?
- Sposób złożenia wniosku
- Czy trzeba złożyć protokół oszacowania szkód?
Kto może skorzystać?
Z pomocy mogą skorzystać producenci rolni, którzy ponieśli w 2021 r. straty w uprawach rolnych w wyniku:
REKLAMA
- gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich), które zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód oraz spowodowały na danej powierzchni upraw rolnych utratę co najmniej 20 proc. plonu;
- suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, której skutki zostały oszacowane za pośrednictwem publicznej aplikacji i spowodowały na danej powierzchni upraw rolnych utratę co najmniej 5 proc. plonu.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski o pomoc należy składać na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/arimr/kleski-2021.
Sposób złożenia wniosku
- bezpośrednio do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego;
- za pośrednictwem platformy ePUAP;
- przesyłką nadaną Pocztą Polską – wówczas o terminie złożenia wniosku decyduje data jego nadania.
Wnioski złożone po 30 czerwca 2022 r., nie będą rozpatrywane.
Czy trzeba złożyć protokół oszacowania szkód?
W przypadku trudności w pozyskaniu protokołu oszacowania szkód z aplikacji publicznej bądź od właściwego wojewody, można złożyć w biurze powiatowym ARiMR sam wniosek o udzielenie pomocy. Protokół oszacowania szkód należy jednak dostarczyć do biura powiatowego ARiMR niezwłocznie po jego otrzymaniu, nie później niż na wezwanie kierownika tego biura.
REKLAMA
REKLAMA