REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prowadzenia działalności w Niemczech

Aleksandra Kłoczko
Formy prowadzenia działalności w Niemczech.
Formy prowadzenia działalności w Niemczech.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca może wybrać jedną z wielu form działalności gospodarczej planując inwestycje w Niemczech. Formą najczęściej wybieraną przez zagranicznych inwestorów jest przedstawicielstwo bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czynniki wpływające na wybór formy prawnej

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na wybór odpowiedniej formy prawnej działalności gospodarczej powinien zadać i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

REKLAMA

Czy bezpośrednia działalność jest planowana w Niemczech?

Ile osób zamierza założyć firmę?

Czy formalności związane z założeniem firmy powinny być ograniczone?

Czy tylko osoby zakładające spółkę będą zarządzać przedsiębiorstwem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki jest kapitał własny?

Czy odpowiedzialność powinna być ograniczona?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Formy prawne działalności gospodarczej

Do najbardziej popularnych form prowadzenia działalności w Niemczech należą:

  • Przedstawicielstwo
  • Samodzielny oddział
  • Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa
  • Spółka z ograniczona odpowiedzialnością
  • Spółka akcyjna

Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

Przedstawicielstwo (Repräsentanz)

W Niemczech przedstawicielstwa firm zagranicznych są tylko częścią firmy macierzystej i nie posiadają osobowości prawnej. Ich działania ograniczają się do rozpoznania rynku i wspierania sprzedaży. Tego typu działalność nie wymaga rejestracji a do jej założenia wystarczy posiadać w Niemczech lokum oraz złożyć zawiadomienia w tamtejszym urzędzie ds. gospodarki albo w tzw. urzędzie porządkowym miasta lub gminy, w której działalność ma być prowadzona. Do głównych zalet tej formy prowadzenia działalności za granicą należą przede wszystkim niskie koszty oraz znikome zobowiązania wobec organów administracyjnych. Firma chcąca skorzystać z tej formy działalności na zagranicznym rynku musi być zarejestrowana w Polsce, przedstawicielstwo znajdujące się w Niemczech będzie musiało w konsekwencji nosić taką samą nazwę jak spółka-matka.

Samodzielny oddział (eingetragene Zweigniederlassung)

Samodzielny oddział oznacza wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej. Oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział w przeciwieństwie do przedstawicielstwa posiada osobny zarząd i księgowość; może również zawierać własne umowy, przy czym stojąca za nim firma zagraniczna odpowiada za zobowiązania. Bez zmian natomiast pozostaje wymóg rejestracji firmy w Polsce zanim otworzenie samodzielnego oddziału w innym państwie takim jak Niemcy będzie w ogóle możliwe.

Produkcja w Niemczech cieszy polskie firmy

Działalność na własny rachunek lub spółka osobowa (Einzelunter-nehmer)

Działalność na własny rachunek jest formą prawną prowadzenia działalności najczęściej stosowaną przez prawników bądź lekarzy, którzy prowadzą działalność pod własnym imieniem i nazwiskiem. Taka forma działalności prowadzona przez osoby fizyczne niestety jest dość ryzykowna ponieważ osoba posiadająca działalność na własny rachunek odpowiada całym swoim majątkiem za długi i zobowiązania. Działalność na własny rachunek jest również formą prowadzenia działalności jednoosobowej, zakładając taką formę działalności nie będziemy więc mogli zatrudnić współpracowników. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest spółka osobowa, którą może zawiązać kilka osób, wciąż jednak osoby te nie będą posiadały ograniczonej odpowiedzialności co z perspektywy finansowej jest bardzo ryzykowne. Zaletą takich form działalności jest brak wymogu posiadania odpowiedniego kapitału oraz niewielkie zobowiązania wobec organów administracyjnych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkter Haftung- GmbH)

REKLAMA

Jeżeli zależy nam aby podmioty gospodarcze oraz osoby indywidualne darzyły nas większym zaufaniem najkorzystniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec będzie spółka. Największym zainteresowaniem cieszy się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), która może być jedno lub wieloosobowa a założyciele mogą być osobami fizycznymi bądź prawnymi. Założenie spółki wymaga umowy potwierdzonej notarialnie oraz wpisu do rejestru handlowego w lokalnym sądzie. Spółka może być zawiązana poprzez podpisanie protokołu wzorcowego umowy spółki bądź poprzez sporządzenie nowego protokołu, który uwzględni indywidualne potrzeby.

Wymagany minimalny kapitał wynosi 25tys. euro (1euro dla spółki UG, gdzie kapitał jest gromadzony, aby ostatecznie spółka przekształciła się w GmbH). Wspólnicy są odpowiedzialni jedynie do wysokości zainwestowanego przez siebie kapitału, który może być pieniężny lub rzeczowy. Spółka może ponadto funkcjonować pod dowolną nazwą zakończoną skrótem GmbH, która zostanie zatwierdzona przez powołaną do tego celu niemiecką instytucję.

Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Spółka akcyjna (Aktiengesellschaft- AG)

Spółka akcyjna bez wątpienia cieszy się na rynku dużym zaufaniem, jednak prawo przy tej formie organizacyjnej wymaga wielu obowiązków administracyjnych a sama procedura zawiązania spółki jest skomplikowana. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 50tys. euro, wymogi formalne zakładają obowiązek walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zarządu i rady nadzorczej. Spółka akcyjna stanowi dlatego odpowiednią formę działalności gospodarczej jedynie dla większych przedsiębiorstw bądź dla tych które są nastawione na szybki rozwój.  Podobnie jak w przypadku GmbH, spółka akcyjna posiada osobowość prawną a odpowiedzialność jest ograniczona do majątku spółki. Dodatkowo akcje spółki mogą być notowane na giełdzie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA