REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Aleksandra Kłoczko
Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne. Fot. Fotolia
Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Strony umowy cywilnoprawnej mogą zastrzec w umowie o wykonanie zobowiązań o charakterze niepieniężnym- kary umowne. Kara umowna uregulowana w artykułach 483-486 kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależne wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Kara umowna nie może być jednak zastosowana w umowach o pracę na rzecz pracodawcy.

Kary umowne

Podpisując umowę możemy zawrzeć w niej kary umowne, które posłużą jako forma odszkodowania w sytuacji kiedy osoba zobligowana nie wywiąże się lub nie wywiąże się należycie z zawartych w umowie postanowień. W zależności od woli stron, wysokość kary umownej może być dowolnej wysokości. Niemniej jednak, kara nie powinna być zbyt wysoka tak aby w rezultacie nie doprowadzić do wzbogacenia się uprawnionego. W jednej umowie możemy zastrzec kilka kar umownych, które będą odpowiednie do różnych form nienależytego wywiązania się z umowy np. kara za niedotrzymania terminów poszczególnych etapów prac budowlanych lub kara za odstąpienie od umowy. Osoba, która nie wywiąże się z umowy będzie zobligowana do zapłaty kary umownej, która posłuży jako odszkodowanie dla osoby, która poniosła straty. Jak wynika z orzecznictwa kara umowna należy się wierzycielowi również w sytuacji kiedy nie poniósł on żadnej szkody.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Bez zgody wierzyciela, dłużnik nie może zwolnić się z obowiązku wykonania wynikającego z umowy zobowiązania poprzez zapłatę kary umownej. 

Uniknięcie obowiązku zapłaty kary umownej

Przedsiębiorca który nie wywiązał się z umowy bądź nie wywiązał się z niej należycie może powołać się na okoliczności, na które nie miał wpływu i tym samym uniknąć obowiązku pokrycia kosztów wynikających z kary umownej.

Polecamy: Co warto wiedzieć o karze umownej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dłużnik ma również prawo pomniejszyć karę umowną w sytuacji kiedy zobowiązanie wynikające z umowy zostało w znacznej części wykonane.

W sytuacji kiedy kara umowna jest w znacznym stopniu wygórowana,  dłużnik może złożyć wniosek o jej zmniejszenie przed sądem. Jak wynika z orzecznictwa, aby stwierdzić czy kara umowna jest rażąco wygórowana należy wziąć pod uwagę kwotę odszkodowania należnego wierzycielowi na zasadach ogólnych.

Kara umowna możliwa z umową lojalnościową

Orzecznictwo dopuszcza aby kare umowną zawrzeć w umowie lojalnościowej o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Sąd uznał, że przedsiębiorca ma prawo dbać o swoje interesy, dlatego może zawrzeć z byłym pracownikiem umowę na mocy której będzie on zobowiązany zapłacić odszkodowanie w postaci kary umownej, jeżeli nie wykona lub nienależycie wykona obowiązek nie prowadzenia działalności konkurencyjnej. Tego typu kara umowna, również nie powinna być rażąco wysoka.

Polecamy: Odstąpienie od umowy o roboty budowlane - brak klauzuli odstąpienia

Kiedy kara umowna nie może być zastosowana

Kara umowna nie będzie możliwa w umowach o pracę na rzecz pracodawcy. Kodeks pracy określa stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, dlatego kary umowne wynikające z kodeksu cywilnego nie mogą być zastosowane tak aby chronić roszczenia w zakresie odpowiedzialności materialnej. Zgodnie z artykułem 300 k.p. do stosunku pracy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego ale tylko odpowiednio do kwestii nieunormowanych w kodeksie pracy. Natomiast odpowiedzialność pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy w skutek niewywiązania się z powierzonego mu zadania są dostatecznie unormowane w kodeksie pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA