REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polski Ład a leasing samochodu

Polski Ład zmienił warunki firmowego leasingu samochodu. Nowe regulacje zmieniają zasady ich wykupu i odsprzedaży. Ta forma finansowania samochodu przez przedsiębiorców przestanie być opłacalna.

Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 a rozliczenia podatkowe

Samorządowa spółka z o.o. realizująca zadania w zakresie sportu i rekreacji przekazała lokalnemu szpitalowi środki ochrony (rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji), które posiadała na stanie, a których nie wykorzystywała w związku z czasowym zamknięciem prowadzonych przez nią obiektów. Czy w związku z takim przekazaniem spółka może skorzystać ze szczególnych rozwiązań przewidzianych w przepisach tarczy antykryzysowej? Jak w takiej sytuacji rozliczyć VAT, biorąc pod uwagę fakt, że dokonując zakupu darowanych towarów, spółka odliczyła podatek naliczony?

Jak zadbać o ciągłość biznesu w trakcie i po COVID-19

W obliczu kryzysu ekonomicznego, priorytetem dla przedsiębiorców jest zapewnienie bezpieczeństwa własnej firmie i jej pracownikom. W biznesie nie działa się jednak w pojedynkę. Według raportu McKinsey, w perspektywie długoterminowej dla stabilności biznesu kluczowa będzie odporność łańcucha dostaw, a osiągnąć ją można m.in. poprzez zapewnienie wsparcia finansowego małym i średnim dostawcom. To właśnie zatroszczenie się o swoje otoczenie rynkowe ma pomóc firmom minimalizować negatywny wpływ pandemii na gospodarkę, rynek pracy oraz własną organizację.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn 2018 r.

Amortyzacja dziedziczonego majątku w 2018 r. będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Zmiany dotyczą darowizn.

REKLAMA

Podatek od prezentu ślubnego - jak uniknąć?

Prezent ślubny jest darowizną. Podatek od darowizn nie obejmuje drobniejszych prezentów weselnych. Można go uniknąć także w przypadku droższych podarków, np. samochodu lub drogich wczasów, o ile zostały wręczone przez bliską rodzinę, a nowożeńcy poinformują o tym fiskusa. Za to opodatkowanie prezentu od szefa zależy od tego, w jakiej formie zostanie przekazany. Jak uniknąć podatku od prezentu ślubnego?

Kiedy płaci się podatek od prezentu ślubnego

Prezenty ślubne o mniejszej wartości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku droższych prezentów również jest taka możliwość, jeżeli zostały wręczone przez najbliższą rodzinę. Nowożeńcy powinni o tym fakcie poinformować urząd skarbowy.

ABC umowy darowizny

Umowa darowizny jest czynnością prawną na mocy, której darczyńca zobowiązuje się do jednostronnego bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego, przy równoczesnym braku świadczenia wzajemnego. Umowa darowizny jest umową nazwaną znajdującą swoje szczegółowe uregulowanie w art. 888 – 902 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

REKLAMA

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Maj jest miesiącem komunijnym, wiele osób zastanawia się nad kupnem dziecku wymarzonego prezentu. Coraz częściej są to drogie prezenty, przez co większość osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności zapłacenia podatku. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów komunijnych? Kto powinien go zapłacić?

Opodatkowana PCC dotyczy również sprzedaży w rodzinie

Podatek od czynności cywilno-prawnych musi być zapłacony przez nabywcę nawet jeżeli do transakcji sprzedaży dochodzi pomiędzy członkami rodziny np. w przypadku darowizny. Opodatkowaniu PCC nie podlega jedynie rzecz, której wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł.

Czy darowizna może zmniejszyć roczny podatek?

Przedsiębiorcy, jak również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mogą przekazywać darowizny, które zmniejszają dochód i podatek. Jednakże nie każdą darowiznę urząd skarbowy może uwzględnić. Darowiznę należy przekazać najpóźniej do 31 grudnia.

Odliczanie przez spółki darowizn na cele pożytku publicznego - porada

Przekazywanie darowizn na cele społeczne to nie tylko satysfakcja z pełnionej misji spółki. To również korzyść podatkowa. Kwoty takich darowizn mogą być odliczone od dochodu spółki kapitałowej, podlegającego opodatkowaniu, co stanowi wymierną korzyść dla przedsiębiorstwa.

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

Jakie transakcje powinna zarejestrować fundacja

Fundacja przeprowadza transakcje, gdy zgodnie z art. 2 pkt 1e ustawy wykonuje zlecenie lub dyspozycję klienta, przez którego należy rozumieć m. in. darczyńcę oraz również podmiot, który uzyskał od fundacji pomoc materialną (finansową lub niefinansową). Jakie zatem transakcje podlegają rejestracji?

Umowa darowizny samochodu

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.

REKLAMA