REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna może zmniejszyć roczny podatek?

Agata Szymborska - Sutton

REKLAMA

Przedsiębiorcy, jak również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mogą przekazywać darowizny, które zmniejszają dochód i podatek. Jednakże nie każdą darowiznę urząd skarbowy może uwzględnić. Darowiznę należy przekazać najpóźniej do 31 grudnia.

W rozliczeniu rocznym z fiskusem za 2013 r. można uwzględnić przekazane w tym roku darowizny, które obniżą dochód, a tym samym – podatek. Wszystkie osoby fizyczne, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy pracują na przykład na etacie, obowiązuje jednak limit – odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć 6% rocznego dochodu. Oznacza to, że podatnik, którego dochód w 2013 r. wyniósł na przykład 80 tys. zł, może odliczyć od tej kwoty maksymalnie 4800 zł, w efekcie czego jego roczny podatek będzie o 864 zł niższy.

REKLAMA

Darowizna jedynie dla określonych podmiotów

Limit nie jest jednak jedynym ograniczeniem przy darowiznach. Aby możliwe było ich odliczenie od dochodu, muszą zostać przekazane na rzecz organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego (np. fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych czy klubów sportowych). Poza tym w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą prawo do odliczenia mają tylko przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych (według stawek 18% i 32%) lub za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ważne jest także, by organizacja, której przekazywana jest darowizna, realizowała określone cele społeczne – ten warunek jest również niezbędny do odliczenia. Takimi zadaniami są na przykład: działalność charytatywna, działalność w zakresie nauki, oświaty i wychowania, ekologii, ratownictwa i ochrony ludności, ochrony i promocji zdrowia czy promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Należy precyzyjnie określić wartość

Darowizna pieniężna powinna zostać przelana na rachunek (na dowodzie wpłaty trzeba zaznaczyć, na jaki cel ma być przeznaczona). Oprócz darowizny pieniężnej możliwa jest także darowizna rzeczowa – na przykład zabawki, sprzęt medyczny czy odzież. W takiej sytuacji należy określić wartość przekazywanych prezentów – kwota wykazana na dokumencie darowizny będzie podstawą do odliczenia jej od dochodu. Oprócz wartości darowizny na dokumencie powinny znaleźć się również dane identyfikujące darczyńcy i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Uwaga, dokonując wyceny darowizny rzeczowej należy mieć na uwadze, że jeśli przyjęta wartość będzie znacznie odbiegała od wartości rynkowej przekazywanej rzeczy, fiskus może podważyć kwotę wynikającą z wyceny i wezwać do jej zmiany lub wskazania przyczyn, które uzasadniających przyjęcie wyceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Oprócz darowizn dla organizacji pożytku publicznego możliwe są także darowizny na cele kultu religijnego oraz na cele honorowego krwiodawstwa. Są to oddzielne kategorie darowizn, należy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

jednak pamiętać, że sumuje się je do wspomnianego wcześniej 6-proc. limitu odliczeń darowizn od dochodu.

Zobacz: Wysokość stawek karty podatkowej w 2014 r.

Chcesz odliczyć darowiznę? Pamiętaj:

1. Przekaż ją organizacji realizującej cele pożytku publicznego na cel społeczny,

2. W przypadku darowizn rzeczowych ustal wartość stosując ceny rynkowe,

3. Obniż swój dochód o wartość przekazanej darowizny ale nie więcej niż 6 % dochodu,

4. Zbierz dowody przekazania, np. umowę, oświadczenie obdarowanego, potwierdzenie przelewu i przechowuj je 5 lat, czyli do końca 2018 r.

Zobacz również: Czy zakupy na koniec roku mogą obniżyć podatek?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA