| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Zgłoszenie zmian w KRS

Zbycie udziałów oraz fakt wstąpienia nowego wspólnika do spółki jawnej wymaga zgłoszenia w KRS. Zgodnie z art. 26 § 2 k.s.h. wszelkie zmiany danych, w tym: nazwiska i imiona, bądź adresy wspólników powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu. Wspólnicy mają obowiązek zgłoszenia zmian w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy o przeniesienie udziału. W tym celu wspólnicy składają wniosek na formularzu KRS – Z1 (wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) wraz z załącznikami KRS – ZB (Zmiana - Wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo – akcyjnej) i KRS – ZK (Zmiana - Organy podmiotu / Wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki – jeżeli nastąpiły zmiany w reprezentacji).

Pobierz formularz: KRS - Z1

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Nie jest jednak wymagane złożenie w sądzie rejestrowym wniosków jednolitego tekstu umowy spółki. Należy jedynie załączyć uchwałę wspólników o zmianie umowy spółki oraz jej tekst jednolity.

Przy przenoszeniu udziału spółki w drodze darowizny trzeba mieć na względzie również konsekwencje podatkowe. Jeżeli np. darowizna dokonywana jest między członkami rodziny, wówczas darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli wartość udziału przekroczy wysokości kwoty wolnej od podatku. W przypadku umowy darowizny między członkami najbliższej rodziny (małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) – przekazanie udziału będzie w całości zwolnione z podatku.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kazimierz Romaniec

Radca prawny. Starszy prawnik w Kancelarii Raczkowski Paruch sp.k., prowadzący w firmie praktyki prawa podatkowego i prawa sportowego. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kursu Tempus-Erasmus na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Edynburgu. Wcześniej związany m.in. z Arthur Andersen i kancelarią Wardyński i Wspólnicy, a także odpowiedzialny przez ponad 10 lat za praktykę podatkową kancelarii Miller Canfield. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie zatrudniania pracowników oraz kadry zarządzającej podmiotów gospodarczych. Reprezentuje Klientów w postępowaniach podatkowych i administracyjnych przed sądami i organami administracji państwowej. Doradza podmiotom branży sportowej w zakresie m.in. krajowych i międzynarodowych piłkarskich przepisów regulacyjnych, prawnych aspektów transferów piłkarskich, umów o zawodowe uprawianie sportu, opodatkowania sportowców i imprez sportowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK