| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Kwestie prawne związane ze sporządzaniem i przekazywaniem sprawozdań finansowych regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie jej regulacjami spółki prawa handlowego i inne jednostki prowadzące działalność zobowiązane są do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego . Przede wszystkim sprawozdania udostępniane są wspólnikom, akcjonariuszom lub członkom zarządu.

Obowiązek złożenia w sądzie rejestrowym sprawozdania finansowego spoczywa na kierowniku jednostki. W przypadku spółek uprawnieni będą wspólnicy bądź członkowie zarządu. Zgodnie z art. 223 kodeksu spółek handlowych sąd rejestrowy może wyznaczyć podmiot uprawniony do zbadania sprawozdania. Biegły rewident natomiast składa swoje sprawozdanie w sądzie rejestrowym, a sąd przesyła odpis zarządowi, radzie nadzorczej bądź komisji rewizyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawozdanie do właściwego rejestru sądowego

Art. 69 ustawy o rachunkowości określa obowiązek po stronie kierownika jednostki w zakresie złożenia rocznego sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym. Co ważne we właściwym rejestrze należy złożyć dla wszystkich jednostek (wraz z grupą kapitałową) roczne sprawozdanie, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienie o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego wraz z podziałem zysków i strat. W odniesieniu do spółek kapitałowych, spółek komandytowo – akcyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, spółdzielni i przedsiębiorstw, powstaje obowiązek złożenia również sprawozdania z działalności jednostki. 

Kierownik danej jednostki składa roczne sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości kierownik sporządza sprawozdanie finansowe nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania powinno natomiast nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. W tym czasie musi również zostać zbadane. Niezależnie od zatwierdzenia – sprawozdanie należy złożyć w ciągu 15 dni od upływu terminu sześciu miesięcy.

Jeżeli jednak sprawozdanie nie zostało zatwierdzone w określonym terminie, wówczas należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, jak również 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Odpowiedzialność prawna

Jeżeli spółka zobowiązany do złożenia sprawozdania w terminie nie dopełni tego obowiązku, podlega odpowiedzialności prawnej. W takim wypadku sąd rejestrowy nakłada na spółkę obowiązek złożenia dokumentów w dodatkowym – 7dniowym terminie, przeprowadzając postępowanie przymuszające (art. 24 ustawy o KRS). Jeżeli postępowanie nie przyniesie efektów, wówczas sąd nałoży grzywnę, która nie może przekroczyć 10 000 zł. W przypadku złożenia dokumentów w sądzie rejestrowym, grzywna ulega umorzeniu.  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK