| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Analiza kosztów uznaniowych - porada

Analiza kosztów uznaniowych - porada

W zależności od potrzeb, analitycy finansowi dokonują podziału kosztów według odpowiednio dobranych kryteriów. Mówimy o kosztach produkcji, zarządu, kosztach stałych i zmiennych, kosztach rodzajowych itd. Bywają sytuacje, kiedy przydaje się użycie kryterium uznaniowości poniesienia danych kosztów.

Gdyby dokonywać oceny pacy firmy bez analizy kosztów uznaniowych, wyłączenie na podstawie pozycji „wypracowany zysk” zob. tabela poniżej, nie ma powodu do niepokoju - wzrosła wartość sprzedaży, proporcjonalnie wzrosły zyski.  Jednak spadek wskaźnika WKU1 i WKU2, sugeruje nam, że powinno bliżej przyjrzeć się przyczynom tego spadku. WKU1 spada aż o ca 40% z 16,73% na 11,97%, a WKU2 o ca 34%. To dużo.Gdyby przyjąć, że analizowane koszty uznaniowe roku 2009, zostają na poziomie roku 2008 zysk w roku 2009 by był mniejszy od wykazanego aż o 395 000zł. – blisko o połowę. Gdyby założyć, że koszty uznaniowe powinny wzrosnąć proporcjonalnie, bo następuje wzrost wartości aktywów trwałych i wartości sprzedaży; wypracowany zysk by był jeszcze mniejszy. A to już może bardzo niepokoić i sugeruje potrzebę dokładniejszej analizy przyczyn takiego stanu. Jak widać, analiza wskaźników WKU1 i WKU2, w tym przypadku, przyczynia się do oceny pracy firmy, bowiem zmusza do wniknięcia głębiej w przyczyny podjętych decyzji i dokonanie oceny tych decyzji.

Polecamy: Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK