| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Spór konsumenta z instytucja finansową

Spór konsumenta z instytucja finansową

Konflikt pomiędzy konsumentem a instytucją finansową może być rozwiązany nie tylko za pośrednictwem organu sądowego. Jako konsumenci możemy korzystać z pomocy instytucji takich jak miejski i powiatowy rzecznik konsumentów, rzecznik ubezpieczonych, arbiter bankowy czy Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Bankowy Arbitraż Konsumencki

Bankowy Arbitraż Konsumencki jest instytucją właściwą do polubownego rozstrzygania sporów zaistniałych pomiędzy konsumentami i bankami. Aby wnieść sprawę do arbitra musimy wykorzystać całą ścieżkę reklamacyjną w banku a wartość sporu nie może przekraczać 8 tys. zł.  Wniosek może być złożony po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 lub 50 zł, kwota ta zostanie nam zwrócona przez bank jeżeli spór zostanie rozwiązany na naszą korzyść. Cała procedura trwa średnio dwa miesiące, a decyzja wydana przez arbitra dla banku jest ostateczna, konsument w dalszym ciągu ma możliwość odwołania się do sądu.   

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Sąd Polubowny przy KNF

Sąd Polubowny działający przy KNF rozstrzyga spory pomiędzy konsumentami a instytucjami finansowymi. Wartość sporu nie powinna być niższa niż 500 zł, chyba że spór dotyczy sprawy o szczególnym znaczeniu wtedy minimalny pułap nie jest brany pod uwagę. Opłata za wniesienie sporu do sądu wynosi 250 zł, jeżeli spór zakończy się ugodą, 70% tej kwoty zostanie nam zwrócona. Warunkiem wniesienia sporu przed Sąd Polubowny jest zgoda instytucji finansowej aby rozstrzygnąć sprawę właśnie w tym trybie, niestety w praktyce bardzo rzadko taka zgoda jest udzielana.   

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK