REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przedsiębiorca musi płacić podwójną składkę zdrowotną?

Paulina Sojczyńska
Kiedy przedsiębiorca musi płacić podwójną składkę zdrowotną?
Kiedy przedsiębiorca musi płacić podwójną składkę zdrowotną?

REKLAMA

REKLAMA

- Mam zarejestrowaną jedną działalność gospodarczą. Niedawno założyłam nową spółkę z córką, zatrudnioną dodatkowo na etacie. Ja płacę dwie składki zdrowotne, córka również. Łącznie musimy odprowadzać aż cztery składki - żali się pani Maria z Łodzi. W takiej sytuacji znajduje się niejeden polski przedsiębiorca. Problem opłacania kilku składek dotyka wielu osób, które oprócz etatu pracują na umowę zlecenie czy prowadzą działalność gospodarczą. Pomimo rozżalenia przepisy są nieugięte.


Art. 82 ustawy o świadczeniach zdrowotnych wyraźnie określa, że przedsiębiorca, uzyskujący przychody z więcej niż jednego tytułu jest zobligowany do płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego tytułu oddzielnie. Oznacza to, że osoba prowadząca działalności gospodarczą i jednocześnie pracująca musi płacić składkę podwójnie.

REKLAMA

Etat i firma – dwie składki a opieka zdrowotna pojedyncza

REKLAMA

W zależności od ilości działalności gospodarczych przedsiębiorca musi odprowadzać tyle składek zdrowotnych, ile tych działalności prowadzi. Nie ma w tym względzie wyjątków. Od każdej z wyszczególnionych w art 82 ust. 5 ustawy zdrowotnej działalności pozarolniczej, składka naliczana jest odrębnie. Z praktycznego punktu widzenia dla wielu przedsiębiorców jest to przepis absurdalny, a nawet dyskryminujący. - Skoro płacę składkę dwa razy, to czy w momencie gdy zachoruję, opieka w szpitalu będzie dwa razy lepsza? Albo gdy mam grypę to przyjeżdża do mnie dwóch lekarzy? - pyta pan Maciej, właściciel małej firmy budowlanej z Warszawy, zatrudniony również na pół etatu.

Otóż jak się okazuje, opłacanie podwójnej składki nie implikuje lepszej, podwójnej opieki zdrowotnej. Jest ona taka sama dla wszystkich, zarówno dla tych płacących raz, jak i dla tych płacących kilka razy. Nie ma lepszego traktowanie, gdy płaci się więcej. Dlatego wielu przedsiębiorców uważa ten przepis za nielogiczny i niesprawiedliwy.

Polecamy: Czym jest przedsiębiorstwo według kodeksu cywilnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tłumaczy przepisy ich autor

W odpowiedzi na te zarzuty ustawodawca odnosi się do podstawowych zasad systemu ubezpieczeń społecznych, mianowicie do zasady równego traktowania oraz zasady solidarności społecznej. W tym kontekście każdy obywatel ma prawo do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez państwo.

REKLAMA

Opieka zdrowotna jest zatem jednakowa dla wszystkich. Co się tyczy zaś samych zasad korzystania z opieki, nie zależą one od udziału poszczególnych środków finansowych obywateli w tworzeniu państwowych zasobów publicznych, z których opłacana jest opieka zdrowotna (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 stycznia 2004 r. sygn. K 14/03 (OTK-A 2004/1/1)). Według ustawodawcy nie ma więc podstaw twierdzić, że płacenie kilku składek powinno gwarantować lepsze świadczenia.

Przedsiębiorcy są zgodni, że zasada równego traktowania jest społecznie sprawiedliwa, tylko pytają dlaczego ustawodawca nie jest w takim razie konsekwentny w aplikacji owej zasady równości do kwestii składki zdrowotnej? To pytanie pozostaje jednak bez odpowiedzi, a przedsiębiorca musi zgodzić się na płacenie dwóch świadczeń.

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA