| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ile wyniósł realny zysk z rocznych lokat w 2010 r.?

Ile wyniósł realny zysk z rocznych lokat w 2010 r.?

Roczne lokaty po opodatkowaniu przyniosły w grudniu 2010 roku niespełna jeden proc. średniego, realnego zysku – dokładnie 0,83 proc. Z powodu wysokiej inflacji w ciągu sześciu miesięcy przeciętny zysk z z rocznych depozytów zmniejszył się o 1,2 pkt proc.

Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w grudniu o 3,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Oznacza to, że mniej niż połowa banków dała realnie zarobić co najmniej 1 proc. Zaledwie w dwóch instytucjach zysk przekroczył barierę 2 proc., a to tylko dzięki temu, że pod koniec 2009 roku pojawiły się pierwsze lokaty z kapitalizacją dzienną.

Średni zysk z rocznych lokat, po uwzględnieniu podatku i inflacji na poziomie 0,83 proc., jest wynikiem gorszym o 0,36 proc. niż miesiąc temu i aż o 1,16 proc. słabszym niż pół roku wcześniej, kiedy inflacja była na najniższym poziomie w całym 2010 roku. To właśnie wysoka dynamika wzrostu cen odpowiada za skromną stopę realnego zysku z depozytów w grudniu. Najwięcej zarobili klienci Noble Banku i Meritum Banku, gdzie rzeczywisty zarobek na lokacie osiągnął 2,4 proc. W 28 instytucjach wynik nie przekroczył poziomu 2 proc., a w trzech z nich klienci ponieśli realną stratę. Ujemna dochodowość lokat zakładanych w Banku Gospodarstwa Krajowego i Pekao występuje już kolejny miesiąc z rzędu, tym razem dołączył do nich jeszcze Raiffeisen Bank. W najmniej komfortowej sytuacji są klienci Banku Pekao, ponieważ realna strata sięgnęła niemal 0,9 proc. i to tylko pod warunkiem, że lokata była zakładana przez internet, gdzie bank oferuje wyższe stawki. Strata w BGK wyniosła 0,45 proc., a wynik w Raiffeisen Banku był bliski zera (-0,02 proc.).


Źródło: Open Finance

Przeczytaj również: Dlaczego nie opłaca się zakładać lokat z niskim oprocentowaniem?

Żeby nie rozważać wyłącznie zdarzeń, które są już przeszłością, warto również sprawdzić, co czeka lokaty, zakładane na początku 2011 roku. W tym celu należy posłużyć się prognozowanym wskaźnikiem inflacji. Ten jednak obarczony jest dużym ryzykiem, chociażby ze względu na nieznane jeszcze skutki reformy OFE, podwyżki stawki podatku VAT oraz spodziewane zacieśnianie polityki monetarnej. Zakładając, że za rok inflacja wyniesie 2,7 proc. r/r – tyle wynosi prognoza Grupy Getin Noble Bank – to średni, realny zysk uplasuje się na poziomie 1,1 proc. Oznaczałoby to, że w ośmiu bankach zysk przekroczy 2 proc., ale w żadnym przypadku nie będzie wyższy niż 2,5 proc. Realizacja tej prognozy równałaby się również ze stratą, poniesioną przez klientów dwóch banków, wspomnianych już BGK i Banku Pekao.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Aby każda z lokat była w stanie ochronić oszczędności, roczna dynamika wzrostu cen nie może przekroczyć 2,1 proc. Zamiast liczyć na pozytywny obrót rzeczy, lepiej wziąć sprawę we własne ręce i zakładać lokaty w bankach, które są w stanie zapewnić choć niewielki, realny zysk.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK