| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Huśtawka nastrojów rynków

Huśtawka nastrojów rynków

Można by spodziewać się, że informacje o tsunami w Japonii nie będą długo oddziaływały na rynek. Owszem, notowania szybko uspokoiły się, ale na krótko. Przed południem kurs złotego zaczął gwałtownie spadać.

Niewykluczone, że wpłynęły na to spekulacje, jakoby Portugalia była bliska podjęcia decyzji o zewnętrznym finansowaniu ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Miałoby się tak stać, jeżeli rozmowy europejskich polityków o dokapitalizowaniu ratunkowego funduszu EFSF przedłużałyby się. Taki scenariusz nie dziwi, gdyż brak rozwiązań mógłby utrudnić sprowadzenie rentowności obligacji na bardziej rozsądne poziomy, bez którego koszty obsługi długu nadal będą rosły. Tym samym działania, podejmowane przez tamtejszy rząd, który za wszelką cenę chce przypodobać się rynkom finansowym, są zrozumiałe. Dzisiaj minister finansów zapowiedział dodatkowe cięcia wydatków, które w tym roku mogą zmniejszyć deficyt o dodatkowe 0,8 proc. PKB. Dla rządu Jose Socratesa sprawa jest jasna – trzeba zrobić wszystko, aby zachować jako taką suwerenność w kwestiach reform finansów publicznych.

Czy to się uda? Zobaczymy, jakie informacje napłyną po szczycie państw strefy euro, który rozpocznie się dzisiaj o godz. 17.00. Jeżeli spotkanie choć trochę rozładuje rynkowe emocje, będzie to już duży sukces. Po południu złoty minimalnie odbił się od dzisiejszych minimów, ale był to wynik osłabienia się dolara po słabszych danych o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan. Uległy one gwałtownemu pogorszeniu – wskaźnik spadł z 77,5 pkt. do 68,2 pkt., co może odzwierciedlać obawy konsumentów, związane z drożejącą ropą. Opublikowane o godz. 14.30 dane o lutowej sprzedaży detalicznej w USA były natomiast zgodne z szacunkami. Wyniki wyniosły 1,0 proc. m/m i 0,7 proc. m/m bez samochodów, ale informacje te nie uwzględniały w pełni kryzysu na rynku ropy. Tym samym obserwowane osłabienie się dolara względem głównych walut jest zasadne. Już w najbliższy wtorek odbędzie się posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych. Rynek ma powody, żeby obawiać się „gołębiego” komunikatu i tego, że ropa spowolni wzrost gospodarczy, co mogłoby zwiększyć spekulacje, iż program poluzowania pieniężnego (QE) nie zakończy się w I półroczu 2011 r. W efekcie efekt tego, co planuje w najbliższym czasie zrobić Europejski Bank Centralny, byłby odwrotny od zamierzonego.

Przeczytaj również: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Gwałtowne umocnienie jena w ostatnich godzinach może dziwić. Inwestorzy pamiętają jednak, że po trzęsieniu ziemi w Kobe w 1995 r. japońska waluta również zyskała. W obliczu wzrostu ryzyka nasila się proces tzw. repatriacji zysków z zagranicznych inwestycji. Do tego dochodzi też prawdopodobieństwo wypłaty dużych odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe.

Polecamy serwis: Inwestycje

W trakcie dnia byliśmy świadkami spadku w okolice 1,3750, a zatem rynek wykonał jednak ruch w stronę 1,3745. Później EUR/USD zaczął konsekwentnie wspinać się w górę. Istnieją duże szanse na to, że sforsujemy okolice istotnego oporu na poziomie 1,3860. To dałoby szanse na testowanie rejonu 1,39 w poniedziałek rano. Czynniki fundamentalne (droga ropa i wtorkowe posiedzenie FED) sprawiają, że sygnał do średnioterminowych spadków, płynący z formacji „2B”, w perspektywie najbliższych dni może okazać się swoistą pułapką.

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po porannej fali tsunami jen umocnił się. Japońska waluta podobnie zareagowała na trzęsienie ziemi w Kobe w 1995 r.
Po porannej fali tsunami jen umocnił się. Japońska waluta podobnie zareagowała na trzęsienie ziemi w Kobe w 1995 r.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK