| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Sukcesy spółek z WIG 20

Sukcesy spółek z WIG 20

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Sumaryczny zysk netto dziewiętnastu polskich i jednej czeskiej firmy wzrósł o niecałe 6%. Większe były także przychody tych podmiotów - zwiększyły się o 12,3% oraz ich zyski operacyjne – wzrosły o 1,8%. Gdyby nie niekorzystne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy TPSA a DPTG, wzrosty zysków byłyby dużo wyższe. Na szczęście ten pechowy wyrok to wydarzenie typowo jednorazowe. Poniżej znajduje się tabela z zestawieniem najważniejszych pozycji rachunku zysków i strat, przygotowana przez analityków Expandera.Źródło: raporty spółek, GPWInfoStrefa, Notoria Serwis

Największy wpływ na zwiększenie sumarycznych wyników netto miał KGHM i spółki paliwowe. Na zyski KGHM’u z pewnością pozytywnie wpływały wysokie ceny miedzi, które w III kwartale 2010 były średnio wyższe o ok 25% niż rok temu. Przychody ze sprzedaży miedziowego kombinatu w tym okresie wzrosły o niemal 50% w stosunku do roku poprzedniego. Dobre wyniki Lotosu to w dużym stopniu zasługa dodatniego salda na działalności finansowej, na którą składały się różnice kursowe, wynikające z przeszacowania kredytów i pożyczek oraz dodatnia wycena kontraktów terminowych, zabezpieczających ryzyko finansowe. Umocnienie złotego w III kwartale 2010 roku skutkowało niemałymi, dodatnimi różnicami kursowymi, z przeszacowania kredytów także w PKN Orlen.

Dowiedz się również: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

Najbardziej dynamicznie rósł zysk netto BRE. Wyższe zyski akcjonariusze tego banku zawdzięczają wzrostowi przychodów. Łącznie przychody z tytułu odsetek i z tytułu prowizji wzrosły o 7,2%, chociaż największy wpływ na poprawę wyniku miały mniejsze odpisy z tytułu wartości kredytów i pożyczek. W III kwartale BRE utworzył rezerwy na złe kredyty w wys. 128 mln, podczas gdy rok wcześniej kwota ta wynosiła aż 249 mln zł.

Bardzo negatywny wpływ na łączne zyski 20 największy spółek giełdowych miały wyniki TPSA. Telekomunikacyjny gigant, którego korzenie sięgają jeszcze lat 90-tych ubiegłego wieku, zmuszony został do utworzenia rezerwy na spór z duńską firmą Danish Polish Telecommunications Group, . Na początku września wiedeński Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął, że TP SA ma zapłacić na rzecz DPTG ok. 390 mln euro. Polska firma nie zgadza się z wyrokiem trybunału i nie zapłaciła zasądzonej kwoty. Utworzyła jednak rezerwę na ewentualną konieczność zapłaty odszkodowania w kwocie ok. 1,1 mld zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK