| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Montaż finansowy projektu

Montaż finansowy projektu

Wsparcie, o które wnioskuje przedsiębiorstwo, jest traktowane jako pomoc publiczna. Zakończenie wyliczeń związanych z pomocą publiczną umożliwia przygotowanie montażu finansowego projektu.

Obejmuje on wyliczenie:

  • kosztów ogółem,
  • kosztów kwalifikowanych,
  • wnioskowanej dotacji i wysokości wkładu własnego,
  • poziomu dofinansowania ze środków UE i budżetu państwa.

Obliczenie poszczególnych pozycji realizowane jest dla lat kalendarzowych, chociaż w niektórych wnioskach o dofinansowanie wymaga się obliczenia montażu finansowego także dla kwartałów. 

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Wysokość kosztów kwalifikowanych wynika z przygotowanego przez wnioskodawcę kosztorysu. W kosztach kwalifikowanych zawiera się wnioskowana dotacja, której poziom jest obliczany stosownie do intensywności pomocy publicznej, oraz wkład własny beneficjenta. Obliczenie poziomu dofinansowania z funduszu strukturalnego w dotacji kończy proces montażu finansowego. Informacje o poszczególnych wartościach procentowych znajdują się w Szczegółowym Opisie Priorytetów oraz w dokumentacji konkursowej. Dokonane obliczenia należy umieścić w odpowiednich polach generatora wniosku o dofinansowanie projektu.

Pojęcie pomocy publicznej i ścisła kontrola zasad jej udzielania przez Komisję Europejską pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu jednakowych reguł konkurowania na jednolitym rynku europejskim dla przedsiębiorstw pochodzących z różnych krajów członkowskich UE.

Wydruk i złożenie wniosku

Zwieńczeniem prac jest walidacja przygotowanego w generatorze wniosku o dofinansowanie projektu, a następnie wydruk wersji końcowej. Wydrukowany wniosek o dofinansowanie projektu oznaczony jest ciągiem znaków, tak zwaną sumą kontrolną. Należy pamiętać, że jakakolwiek zmiana zawartości wniosku (nawet wstawienie spacji) automatycznie zmienia sumę kontrolną, zatem w przypadku drobnych korekt należy od nowa wydrukować całość dokumentacji.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Przygotowany w programie dokument jest drukowany w wersji PDF oraz w niektórych przypadkach zapisywany jako dodatkowy plik. Po zakończeniu prac związanych z wydrukiem wniosku należy raz jeszcze przeczytać wymogi w zakresie przygotowania wniosku, w których opisano szczegółowo zasady podpisywania dokumentów, liczbę egzemplarzy wniosku, którą należy złożyć do instytucji wdrażającej, wymagane załączniki, zasady potwierdzania za zgodność z oryginałem oraz zasady zapakowania wniosku. Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów do instytucji wdrażającej. Od tego momentu rozpoczyna się proces oceny wniosku przez instytucję wdrażającą.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK