| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Montaż finansowy projektu

Montaż finansowy projektu

Wsparcie, o które wnioskuje przedsiębiorstwo, jest traktowane jako pomoc publiczna. Zakończenie wyliczeń związanych z pomocą publiczną umożliwia przygotowanie montażu finansowego projektu.

Obejmuje on wyliczenie:

  • kosztów ogółem,
  • kosztów kwalifikowanych,
  • wnioskowanej dotacji i wysokości wkładu własnego,
  • poziomu dofinansowania ze środków UE i budżetu państwa.

Obliczenie poszczególnych pozycji realizowane jest dla lat kalendarzowych, chociaż w niektórych wnioskach o dofinansowanie wymaga się obliczenia montażu finansowego także dla kwartałów. 

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Wysokość kosztów kwalifikowanych wynika z przygotowanego przez wnioskodawcę kosztorysu. W kosztach kwalifikowanych zawiera się wnioskowana dotacja, której poziom jest obliczany stosownie do intensywności pomocy publicznej, oraz wkład własny beneficjenta. Obliczenie poziomu dofinansowania z funduszu strukturalnego w dotacji kończy proces montażu finansowego. Informacje o poszczególnych wartościach procentowych znajdują się w Szczegółowym Opisie Priorytetów oraz w dokumentacji konkursowej. Dokonane obliczenia należy umieścić w odpowiednich polach generatora wniosku o dofinansowanie projektu.

Pojęcie pomocy publicznej i ścisła kontrola zasad jej udzielania przez Komisję Europejską pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu jednakowych reguł konkurowania na jednolitym rynku europejskim dla przedsiębiorstw pochodzących z różnych krajów członkowskich UE.

Wydruk i złożenie wniosku

Zwieńczeniem prac jest walidacja przygotowanego w generatorze wniosku o dofinansowanie projektu, a następnie wydruk wersji końcowej. Wydrukowany wniosek o dofinansowanie projektu oznaczony jest ciągiem znaków, tak zwaną sumą kontrolną. Należy pamiętać, że jakakolwiek zmiana zawartości wniosku (nawet wstawienie spacji) automatycznie zmienia sumę kontrolną, zatem w przypadku drobnych korekt należy od nowa wydrukować całość dokumentacji.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Przygotowany w programie dokument jest drukowany w wersji PDF oraz w niektórych przypadkach zapisywany jako dodatkowy plik. Po zakończeniu prac związanych z wydrukiem wniosku należy raz jeszcze przeczytać wymogi w zakresie przygotowania wniosku, w których opisano szczegółowo zasady podpisywania dokumentów, liczbę egzemplarzy wniosku, którą należy złożyć do instytucji wdrażającej, wymagane załączniki, zasady potwierdzania za zgodność z oryginałem oraz zasady zapakowania wniosku. Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów do instytucji wdrażającej. Od tego momentu rozpoczyna się proces oceny wniosku przez instytucję wdrażającą.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »