| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Wi-Fi/WLAN/WAN/ WWAN – co to wszystko znaczy?

Wi-Fi/WLAN/WAN/ WWAN – co to wszystko znaczy?

Z podobnymi pojęciami można spotkać się niemal na każdym kroku, przede wszystkim korzystając z bezprzewodowego Internetu. Powyższe pojęcia są również obecne podczas wyboru laptopa lub bezprzewodowego routera. Tak czy inaczej, warto się z nimi zaznajomić, gdyż z pewnością przydadzą się w wielu sytuacjach. Czym jest Wi-Fi?

Wi-Fi to pojęcie ogólne, określające standardy bezprzewodowych sieci komputerowych. Wi-Fi stosuje się najczęściej przy budowaniu bezprzewodowych sieci lokalnych WLAN (Wireless Local Area Network) oraz rozległych sieci internetowych WAN (Wide Area Network). Do tych ostatnich użytkownicy komputerów otrzymują dostęp za pomocą hotspotów.

Zobacz również: Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Warto pamiętać, że pojęcie Wi-Fi jest stosowane bardzo szeroko, i nie zawsze konkretnie. Może zdarzyć się tak, że pojęcia Wi-Fi używa się jako synonimu WLAN, chociaż nie każdy produkt wykorzystujący WLAN musi mieć certyfikaty Wi-Fi. W tym przypadku chodzi o bezprzewodowe łączenie komputerów na przykład w firmie lub domu.

Zajmijmy się jeszcze pojęciem WWAN (Wireless Wide Area Network). WWAN jest standardem łączności bezprzewodowej, który w odróżnieniu od WLAN wykorzystuje do transferu danych technologie sieci telefonii komórkowej takie jak GPRS, UMTS, HSDPA, czy 3G. Wi-Fi z kolei opiera się na grupie standardów IEEE 802.11. Na grupę tych standardów składają się cztery główne szybkości. Litera po numerze standardu oznacza jego wersję, mogą się one różnić zarówno szybkością transferu, jak i częstotliwością działania.

Zobacz również: Darmowy blog w serwisie czy płatny hosting?

Standard 802.11a oferuje prędkość 54 Mb/s w częstotliwości 5 GHz. Jest to dość mało popularny standard. Najczęściej stosowanymi standardami są: 802.11b – 11 Mb/s (2,4 GHz), 802.11g – 54 Mb/s (2,4 GHz) oraz najlepszy, niestety nie zawsze dostępny standard 802.11n – 108 Mb/s (5 GHz).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK