reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Szkoła tańca > Szkoła tańca - lokal

Szkoła tańca - lokal

Podstawowym krokiem do założenia szkoły tańca jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Najlepiej jeśli sala będzie duża i przestronna. Lokal powinien znajdować się w dobrym punkcie komunikacyjnym – musi być do niego dobry dojazd, a w pobliżu parking lub inne miejsca umożliwiające zaparkowanie samochodu lub też przystanki autobusowe, tramwajowe, dworzec.

Ważne jest jaki wystrój będzie miała szkoła, jaki nadasz jej charakter, co będzie jej dekoracją. Jeśli masz pomysł na swoją szkołę tańca dostosuj wystrój do jej charakteru (np. wprowadzając elementy charakterystyczne dla danego tańca). Przy dekoracji szkoły pamiętaj, że taniec jest formą sztuki.

Przy szukaniu lokalu pamiętaj aby znaleźć miejsce, w którym nie będzie przeszkadzała nikomu wieczorami zbyt głośna muzyka. Raczej nie może być to lokal usytuowany wśród mieszkań. Najlepszy będzie lokal w budynku wolnostojącym, zaadoptowana piwnica lub inne tego typu miejsce.

Sala do tańca

Każda sala do tańca musi być wyposażona w lustra, najlepiej na całą szerokość jednej ściany. Osoby uczące się tańczyć powinny widzieć jak wyglądają w tańcu a także powinny dzięki lustrom widzieć instruktora z każdego miejsca sali. Sale muszą mieć również specjalną podłogę (niezbyt twardą, amortyzującą ruch). 

Lustra to wydatek rzędu 3-4 tys. zł, podłogi 2-5 tys. zł w zależności od wielkości sal. Dobrze będzie jeśli masz możliwość założenia klimatyzacji (koszt ok. 20 tys. zł) zwiększy to niezmiernie komfort pracy i nauki w takim miejscu jakim jest szkoła tańca. Do inwestycji w wyposażenie sal musisz zaliczyć jeszcze sprzęt elektroniczny i opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki.

Jeśli chodzi w ogóle o miejsce, w którym otworzysz szkołę tańca pamiętaj o odpowiednich łazienkach, sanitariatach, szatniach i szafkach oraz miejscu gdzie można chwilę odpocząć (fotele, kanapa itp.).

Przepisy budowlane

Budynek/lokal szkoły tańca musi spełniać wszelkie wymogi przepisów dotyczących budynków użyteczności publicznej – wymogi te określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Prawo budowlane określa zasadę, że każdy obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Przeznaczenie budynku oraz znajdujących się w nim lokali wynika z treści pozwolenia na budowę.

Jakość lokalu, jego wystrój i sama lokalizacja mogą zdecydować o powodzeniu Twojego przedsięwzięcia.

Przepisy przeciwpożarowe

Wymogi bezpieczeństwa pożarowego określa wspomniane już rozporządzenie ministra infrastruktury w z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Rozporządzenia określa wymogi bezpieczeństwa, zasady dotyczące dróg ewakuacyjnych, wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego.

Anna Konarzewska-Żuczek

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama