Szkoła tańca - lokal
REKLAMA
REKLAMA
Ważne jest jaki wystrój będzie miała szkoła, jaki nadasz jej charakter, co będzie jej dekoracją. Jeśli masz pomysł na swoją szkołę tańca dostosuj wystrój do jej charakteru (np. wprowadzając elementy charakterystyczne dla danego tańca). Przy dekoracji szkoły pamiętaj, że taniec jest formą sztuki.
REKLAMA
Przy szukaniu lokalu pamiętaj aby znaleźć miejsce, w którym nie będzie przeszkadzała nikomu wieczorami zbyt głośna muzyka. Raczej nie może być to lokal usytuowany wśród mieszkań. Najlepszy będzie lokal w budynku wolnostojącym, zaadoptowana piwnica lub inne tego typu miejsce.
Sala do tańca
REKLAMA
Każda sala do tańca musi być wyposażona w lustra, najlepiej na całą szerokość jednej ściany. Osoby uczące się tańczyć powinny widzieć jak wyglądają w tańcu a także powinny dzięki lustrom widzieć instruktora z każdego miejsca sali. Sale muszą mieć również specjalną podłogę (niezbyt twardą, amortyzującą ruch).
Lustra to wydatek rzędu 3-4 tys. zł, podłogi 2-5 tys. zł w zależności od wielkości sal. Dobrze będzie jeśli masz możliwość założenia klimatyzacji (koszt ok. 20 tys. zł) zwiększy to niezmiernie komfort pracy i nauki w takim miejscu jakim jest szkoła tańca. Do inwestycji w wyposażenie sal musisz zaliczyć jeszcze sprzęt elektroniczny i opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki.
Jeśli chodzi w ogóle o miejsce, w którym otworzysz szkołę tańca pamiętaj o odpowiednich łazienkach, sanitariatach, szatniach i szafkach oraz miejscu gdzie można chwilę odpocząć (fotele, kanapa itp.).
Przepisy budowlane
Budynek/lokal szkoły tańca musi spełniać wszelkie wymogi przepisów dotyczących budynków użyteczności publicznej – wymogi te określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Prawo budowlane określa zasadę, że każdy obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Przeznaczenie budynku oraz znajdujących się w nim lokali wynika z treści pozwolenia na budowę.
Jakość lokalu, jego wystrój i sama lokalizacja mogą zdecydować o powodzeniu Twojego przedsięwzięcia.
Przepisy przeciwpożarowe
Wymogi bezpieczeństwa pożarowego określa wspomniane już rozporządzenie ministra infrastruktury w z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Rozporządzenia określa wymogi bezpieczeństwa, zasady dotyczące dróg ewakuacyjnych, wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego.
Anna Konarzewska-Żuczek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.