REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Przedszkole
Przedszkole
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie przedszkola może być naprawdę świetnym pomysłem na biznes. Jeśli stworzysz miejsce miłe, przytulne, z dobrze wykwalifikowaną i sympatyczną kadrą, to na brak dzieci na pewno nie będziesz narzekać.

Prowadzenie przedszkola to biznes, w który trzeba zainwestować spore pieniądze, a potrzebna jest jeszcze wyjątkowa cierpliwość i determinacja. Ale pamiętajmy, że w coraz zamożniejszym społeczeństwie wzrasta zapotrzebowanie na różnego rodzaju profesjonalne płatne usługi, również przedszkolne. Również ciągły brak miejsc w przedszkolach otwiera nowe możliwości dla kogoś, kto chciałby zająć się taką właśnie działalnością.

REKLAMA

Aby dojść do celu trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć wiele determinacji, gdyż do otwarcia przedszkola potrzebne będzie spełnienie wielu surowych wymogów zawartych w różnych przepisach.

Zakładając przedszkole trzeba pamiętać, że dla rodziców ważna jest oferta programowa, ale też atmosfera i czas, na jaki można zostawić dziecko.

Przedszkole musi też realizować tzw. minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji.

Powodzeniem cieszą się przedszkola językowe albo realizujące sprawdzone metody nauczania. Niektóre oferują rodzicom możliwość podglądania przez Internet, co robi ich maluch.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Potrzeby i możliwości – ważne pytania

Nim przedszkole rozpocznie swoją działalność zbadaj potrzeby jakie są w Twojej okolicy i jakie masz możliwości działania.

REKLAMA

Ważne pytania, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć:
Ile dzieci potrzebuje opieki przedszkolnej?
Czy rodzice chcą aby ich dzieci chodziły do przedszkola?
Czy znajdziesz w okolicy odpowiednie warunki lokalowe?
Czy możesz liczyć na pomoc lokalnej społeczności (np. rodziców, parafii, władz samorządowych, czy lokalnych przedsiębiorców)?
Jakie przedszkole w Twojej okolicy jest potrzebne?
Na czym Ci najbardziej zależy? (np. dużo różnych zajęć, jak nauka języków, rysunku, rytmika, sztuki walki, czy też określony kierunek np. nauka języka ale dużo zajęć)?

W udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania na pewno pomoże przejrzenie stron internetowych działających przedszkoli, jak np:
www.zielona-ciuchcia.pl
www.akademiamaluchow.pl
www.akademiakrasnoludkow.com
www.krasnal.waw.pl
www.bajkowakraina.pl
www.klubjuniora.pl
www.przedszkole-frajda.pl
www.koala.edu.pl

Pełną listę przedszkoli możesz znaleźć m.in. na stronie:
www.e-dziecko.pl

Podejmując decyzję o powołaniu przedszkola powinieneś zająć się w zasadzie równolegle kilkoma kwestiami:
– kadra,
– lokal,
– program,
– dokumentacja.

REKLAMA

Dyrektor przedszkola nie może być osobą przypadkową

Ogromnie pomocne będzie jeśli w pierwszej kolejności, znajdziesz odpowiednią osobę na stanowisko dyrektora przedszkola. Nie może to być byle kto. Minister Edukacji Narodowej bardzo ściśle określił w specjalnie wydanym rozporządzeniu wymagania jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w przedszkolu.

Stanowisko dyrektora przedszkola, na podstawie par. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 89, pod pozycją 826) może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który:

1) ukończył studia wyższe magisterskie i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu;

2) ukończył studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli;

3) posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;

4) w okresie pięciu lat bezpośrednio przed powierzeniem stanowiska dyrektora uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w przedszkolu, a w przypadku nauczyciela akademickiego - pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w szkole wyższej, jeżeli stanowisko dyrektora obejmuje bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia w szkole wyższej, albo w okresie roku bezpośrednio przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora uzyskał pozytywną ocenę dorobku zawodowego;

5) posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,

6) nie był karany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 i Nr 137, poz. 1304), oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne;

7) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne;
8) nie był karany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Zatrudniony dyrektor przedszkola może Cię fachowo wyręczyć w wielu ważnych kwestiach, takich jak np. zatrudnienie odpowiednich nauczycieli i opiekunów, czy przygotowanie programu nauczania.

Minimum programowe

Przedszkole niepubliczne musi realizować tzw. minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji, w ramach którego dzieci zapoznaje się m.in. z problematyką środowiska, przyrody, otoczenia, świadomości własnej osoby, stosunku do obcych. Oprócz tego każde przedszkole, w zależności od pomysłu jego kierownictwa, organizuje zajęcia dodatkowe. Na przykład:
- rytmika,
- korektywa,
- taniec,
- język obcy
i inne.


Publiczne czy niepubliczne?

Zakładając przedszkole stajesz się jego organem prowadzącym. Jako organ prowadzący odpowiadasz za jego działalność i prawidłowe, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa funkcjonowanie. Warto tu wspomnieć, że w myśl ustawy o systemie oświaty przedszkolem publicznym jest przedszkole, które
1) prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
2) przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
3) zatrudnia nauczycieli posiadających określone w przepisach kwalifikacje (rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli).

Przedszkole niepubliczne jest placówką, której zasady działania określone zostały w ustawie o systemie oświaty, mogą je założyć osoby prawne i osoby fizyczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych palcówek.

Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:
1) oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić przedszkole, jej miejsca zamieszkania lub siedziby;
2) określenie odpowiednio typu i rodzaju przedszkola oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,
3) wskazanie miejsca prowadzenia przedszkola oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających:
a) możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
b) realizację innych zadań statutowych,
c) bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy,
4) statut przedszkola;
5) dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w przedszkolu.

Przedszkole niepubliczne działa na podstawie statutu nadanego przez osobę prowadzącą. Statut ten powinien określać:
1) nazwę, typ i cel przedszkola oraz jego zadania,
2) osobę prowadzącą przedszkole,
3) organy przedszkola oraz zakres ich zadań,
4) organizację przedszkola,
5) prawa i obowiązki pracowników oraz wychowanków, w tym przypadki, w których wychowanek może zostać skreślony z listy uczniów,
6) sposób uzyskiwania środków finansowych na działalność przedszkola,
7) zasady przyjmowania dzieci do przedszkola.

Anna Konarzewska-Żuczek

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA