REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przedszkole - pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przedszkole
Przedszkole
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie przedszkola może być naprawdę świetnym pomysłem na biznes. Jeśli stworzysz miejsce miłe, przytulne, z dobrze wykwalifikowaną i sympatyczną kadrą, to na brak dzieci na pewno nie będziesz narzekać.

Prowadzenie przedszkola to biznes, w który trzeba zainwestować spore pieniądze, a potrzebna jest jeszcze wyjątkowa cierpliwość i determinacja. Ale pamiętajmy, że w coraz zamożniejszym społeczeństwie wzrasta zapotrzebowanie na różnego rodzaju profesjonalne płatne usługi, również przedszkolne. Również ciągły brak miejsc w przedszkolach otwiera nowe możliwości dla kogoś, kto chciałby zająć się taką właśnie działalnością.

REKLAMA

Aby dojść do celu trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć wiele determinacji, gdyż do otwarcia przedszkola potrzebne będzie spełnienie wielu surowych wymogów zawartych w różnych przepisach.

Zakładając przedszkole trzeba pamiętać, że dla rodziców ważna jest oferta programowa, ale też atmosfera i czas, na jaki można zostawić dziecko.

Przedszkole musi też realizować tzw. minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji.

Powodzeniem cieszą się przedszkola językowe albo realizujące sprawdzone metody nauczania. Niektóre oferują rodzicom możliwość podglądania przez Internet, co robi ich maluch.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Potrzeby i możliwości – ważne pytania

Nim przedszkole rozpocznie swoją działalność zbadaj potrzeby jakie są w Twojej okolicy i jakie masz możliwości działania.

REKLAMA

Ważne pytania, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć:
Ile dzieci potrzebuje opieki przedszkolnej?
Czy rodzice chcą aby ich dzieci chodziły do przedszkola?
Czy znajdziesz w okolicy odpowiednie warunki lokalowe?
Czy możesz liczyć na pomoc lokalnej społeczności (np. rodziców, parafii, władz samorządowych, czy lokalnych przedsiębiorców)?
Jakie przedszkole w Twojej okolicy jest potrzebne?
Na czym Ci najbardziej zależy? (np. dużo różnych zajęć, jak nauka języków, rysunku, rytmika, sztuki walki, czy też określony kierunek np. nauka języka ale dużo zajęć)?

W udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania na pewno pomoże przejrzenie stron internetowych działających przedszkoli, jak np:
www.zielona-ciuchcia.pl
www.akademiamaluchow.pl
www.akademiakrasnoludkow.com
www.krasnal.waw.pl
www.bajkowakraina.pl
www.klubjuniora.pl
www.przedszkole-frajda.pl
www.koala.edu.pl

Pełną listę przedszkoli możesz znaleźć m.in. na stronie:
www.e-dziecko.pl

Podejmując decyzję o powołaniu przedszkola powinieneś zająć się w zasadzie równolegle kilkoma kwestiami:
– kadra,
– lokal,
– program,
– dokumentacja.

REKLAMA

Dyrektor przedszkola nie może być osobą przypadkową

Ogromnie pomocne będzie jeśli w pierwszej kolejności, znajdziesz odpowiednią osobę na stanowisko dyrektora przedszkola. Nie może to być byle kto. Minister Edukacji Narodowej bardzo ściśle określił w specjalnie wydanym rozporządzeniu wymagania jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w przedszkolu.

Stanowisko dyrektora przedszkola, na podstawie par. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 89, pod pozycją 826) może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który:

1) ukończył studia wyższe magisterskie i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu;

2) ukończył studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli;

3) posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;

4) w okresie pięciu lat bezpośrednio przed powierzeniem stanowiska dyrektora uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w przedszkolu, a w przypadku nauczyciela akademickiego - pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w szkole wyższej, jeżeli stanowisko dyrektora obejmuje bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia w szkole wyższej, albo w okresie roku bezpośrednio przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora uzyskał pozytywną ocenę dorobku zawodowego;

5) posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,

6) nie był karany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 i Nr 137, poz. 1304), oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne;

7) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne;
8) nie był karany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Zatrudniony dyrektor przedszkola może Cię fachowo wyręczyć w wielu ważnych kwestiach, takich jak np. zatrudnienie odpowiednich nauczycieli i opiekunów, czy przygotowanie programu nauczania.

Minimum programowe

Przedszkole niepubliczne musi realizować tzw. minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji, w ramach którego dzieci zapoznaje się m.in. z problematyką środowiska, przyrody, otoczenia, świadomości własnej osoby, stosunku do obcych. Oprócz tego każde przedszkole, w zależności od pomysłu jego kierownictwa, organizuje zajęcia dodatkowe. Na przykład:
- rytmika,
- korektywa,
- taniec,
- język obcy
i inne.


Publiczne czy niepubliczne?

Zakładając przedszkole stajesz się jego organem prowadzącym. Jako organ prowadzący odpowiadasz za jego działalność i prawidłowe, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa funkcjonowanie. Warto tu wspomnieć, że w myśl ustawy o systemie oświaty przedszkolem publicznym jest przedszkole, które
1) prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
2) przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
3) zatrudnia nauczycieli posiadających określone w przepisach kwalifikacje (rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli).

Przedszkole niepubliczne jest placówką, której zasady działania określone zostały w ustawie o systemie oświaty, mogą je założyć osoby prawne i osoby fizyczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych palcówek.

Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:
1) oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić przedszkole, jej miejsca zamieszkania lub siedziby;
2) określenie odpowiednio typu i rodzaju przedszkola oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,
3) wskazanie miejsca prowadzenia przedszkola oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających:
a) możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
b) realizację innych zadań statutowych,
c) bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy,
4) statut przedszkola;
5) dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w przedszkolu.

Przedszkole niepubliczne działa na podstawie statutu nadanego przez osobę prowadzącą. Statut ten powinien określać:
1) nazwę, typ i cel przedszkola oraz jego zadania,
2) osobę prowadzącą przedszkole,
3) organy przedszkola oraz zakres ich zadań,
4) organizację przedszkola,
5) prawa i obowiązki pracowników oraz wychowanków, w tym przypadki, w których wychowanek może zostać skreślony z listy uczniów,
6) sposób uzyskiwania środków finansowych na działalność przedszkola,
7) zasady przyjmowania dzieci do przedszkola.

Anna Konarzewska-Żuczek

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA