| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pralnia > Pralnia - lokal i lokalizacja

Pralnia - lokal i lokalizacja

Praktyczne przygotowania do rozpoczęcia działalności zacznij od znalezienie dobrego lokalu. Wybrane przez Ciebie miejsce będzie miało ogromny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia.

Najlepiej aby w pobliżu wybranego lokalu był np. duży parking lub miejsce o dużym natężeniu ruchu. Innym dobrym rozwiązaniem może być centralny punkt osiedla mieszkaniowego (np. w pobliżu przystanku autobusowego, sklepu spożywczego, lokalnego bazaru itp.).

Pomysłem na pralnię może być otwarcie jej w centrum handlowym lub hipermarkecie. Np. na stronie internetowej www.firbimatic.pl znajdziesz ciekawe informacje.
Firma wyspecjalizowała się w tego typu usługach projektując i wykonując pralnie „pod klucz”.

Jakim warunkom musi odpowiadać lokal?

Lokal powinien mieć powierzchnię większą niż 50 m2, wysokość 3,3m, od 5 do 8 m2 powinno zostać przeznaczone na pomieszczenia socjalne, pomieszczenie sanitarne to nie mniej niż 2-3 m2 oraz magazyn na środki chemiczne 2 m2.

Lokal przeznaczany na pralnię powinien mieć dostęp do prądu o dużej mocy, dlatego też konieczne będzie zwrócenie się do zakładu energetycznego o przyznanie odpowiedniej mocy.

Trzeba się liczyć z tym, ze adaptacja wybranego lokalu nie będzie zbyt tania.

Konieczne będzie zainstalowanie wentylacji mechanicznej oraz instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i sprężonego powietrza.

Ściany muszą zostać pokryte odpowiednim materiałem.

Lokal musi spełnić wszystkie wymagania bhp i przeciwpożarowe. Informacje o wymogach Sanepidu można uzyskać w Powiatowej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej dowiesz się o wymogach przeciwpożarowych.

Jeśli wybrany lokal wymaga remontu, po jego zakończeniu musisz zawiadomić w celu dokonania odbioru lokalu następujące służby:
- straż pożarną,
- PIP (BHP),
- nadzór budowlany Urzędu Gminy/Dzielnicy,
- w niektórych wypadkach może być wymagana opinia Wydziału Ochrony Środowiska,
- Sanepid.

Jeśli zdecydujesz się na postawienie własnego budynku pamiętaj o istotnych kwestiach sanitarnych, przeciwpożarowych czy budowlanych dotyczących lokalu. Obowiązywać cię będą ogólnie obowiązujące zasady.

Wszelkie warunki jakie musi spełniać Twój lokal znajdziesz w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (opublikowane w Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690). W rozporządzeniu tym znajdziesz wszelkie wymagania sanitarne, przeciwpożarowe, bhp.

Anna Konarzewska-Żuczek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »