Pralnia - lokal i lokalizacja
REKLAMA
REKLAMA
Najlepiej aby w pobliżu wybranego lokalu był np. duży parking lub miejsce o dużym natężeniu ruchu. Innym dobrym rozwiązaniem może być centralny punkt osiedla mieszkaniowego (np. w pobliżu przystanku autobusowego, sklepu spożywczego, lokalnego bazaru itp.).
REKLAMA
Pomysłem na pralnię może być otwarcie jej w centrum handlowym lub hipermarkecie. Np. na stronie internetowej www.firbimatic.pl znajdziesz ciekawe informacje.
Firma wyspecjalizowała się w tego typu usługach projektując i wykonując pralnie „pod klucz”.
Jakim warunkom musi odpowiadać lokal?
Lokal powinien mieć powierzchnię większą niż 50 m2, wysokość 3,3m, od 5 do 8 m2 powinno zostać przeznaczone na pomieszczenia socjalne, pomieszczenie sanitarne to nie mniej niż 2-3 m2 oraz magazyn na środki chemiczne 2 m2.
Lokal przeznaczany na pralnię powinien mieć dostęp do prądu o dużej mocy, dlatego też konieczne będzie zwrócenie się do zakładu energetycznego o przyznanie odpowiedniej mocy.
Trzeba się liczyć z tym, ze adaptacja wybranego lokalu nie będzie zbyt tania.
Konieczne będzie zainstalowanie wentylacji mechanicznej oraz instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i sprężonego powietrza.
Ściany muszą zostać pokryte odpowiednim materiałem.
REKLAMA
Lokal musi spełnić wszystkie wymagania bhp i przeciwpożarowe. Informacje o wymogach Sanepidu można uzyskać w Powiatowej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej dowiesz się o wymogach przeciwpożarowych.
Jeśli wybrany lokal wymaga remontu, po jego zakończeniu musisz zawiadomić w celu dokonania odbioru lokalu następujące służby:
- straż pożarną,
- PIP (BHP),
- nadzór budowlany Urzędu Gminy/Dzielnicy,
- w niektórych wypadkach może być wymagana opinia Wydziału Ochrony Środowiska,
- Sanepid.
Jeśli zdecydujesz się na postawienie własnego budynku pamiętaj o istotnych kwestiach sanitarnych, przeciwpożarowych czy budowlanych dotyczących lokalu. Obowiązywać cię będą ogólnie obowiązujące zasady.
Wszelkie warunki jakie musi spełniać Twój lokal znajdziesz w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (opublikowane w Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690). W rozporządzeniu tym znajdziesz wszelkie wymagania sanitarne, przeciwpożarowe, bhp.
Anna Konarzewska-Żuczek
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA