reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Przeglądarki internetowe

Przeglądarki internetowe

Przeglądarka internetowa jest to program, który umożliwia pobieranie i przeglądanie stron sieci Web, a także odtwarzanie niektórych plików multimedialnych. Na przestrzeni lat powstało wiele przeglądarek, różniących się od siebie funkcjonalnością, sposobem obsługi oraz innymi, dodatkowymi funkcjami. Obecnie najpopularniejsze są: Internet Explorer, Firefox oraz Opera. Przedstawię najważniejsze zalety oraz wady tych przeglądarek. Trochę historii…

       Jedną z pierwszych przeglądarek internetowych była Mosaic. Działała ona w trybie graficznym, co było wówczas szczególnym osiągnięciem. Pierwsza wersja programu powstała w czerwcu 1993 roku. Aplikacja napisana została przez instytucję National Center for Supercomputing Applications (NCSA) na uniwersytecie w Illinois. Przeglądarka zakończyła swój żywot w roku 1997r., aby następnie „odrodzić się” w programie Netscape. Program nadal można pobrać i zainstalować na swoim komputerze (wersje instalacyjne znajdziemy tutaj: ftp://ftp.ncsa.uiuc.edu/Mosaic/ ).

Internet Explorer

    Program ten zna praktycznie każdy internauta. Internet Explorer, którego producentem jest Microsoft dołączany jest do każdej wersji systemu Windows, począwszy od tej z 1995 roku. IE 6 zintegrowany został z programem pocztowym – Outlook Express’em. Przeglądarka ta jest obecnie najpopularniejsza na świecie – używa jej blisko 80 % internautów, jednakże jej udział ciągle maleje. Powszechność Internet Explorer’a sprawiło, iż jest ona głównym celem ataków hakerów oraz większość stron jest tylko z nią kompatybilna. IE w wersji 6 jest bardzo ubogi w funkcje i dodatki. Posiada sporo luk w zabezpieczeniach, nie został wyposażony w mechanizm chroniący przed phishingiem, nie pozwala na blokowanie wyskakujących okienek pop-up, nie daje możliwości przeglądania stron internetowych na tzn. kartach, itp.

    Olbrzymim minusem jest to, że ze względu na olbrzymią popularność, głównie pod tą przeglądarkę pisane są programy szpiegowskie i inne niebezpieczne komponenty (np. kontrolki ActiveX), co w dużym stopniu odbija się to na bezpieczeństwie użytkowników, a właściwie jego braku. Zaletą IE 6 jest to, że sprawnie i szybko działa na słabszych komputerach, jest prosty w obsłudze i przejrzysty oraz powstało na niego wiele rewelacyjnych nakładek, np. Avant Browser, czy Maxthon.

    Dużym plusem jest to, iż program pocztowy, który zintegrowany jest z tą przeglądarką, posiada sporo przydatnych funkcji, jest prosty w obsłudze oraz intuicyjny. Ponad rok temu, Microsoft wydał nową wersję swojej przeglądarki oznaczonej numerem 7. Wprowadza ona szereg nowych funkcji i udogodnień. Znacznie poprawiono w niej bezpieczeństwo, wyposażono ją w filtr chroniący przed phishingiem, udoskonalono interfejs (wprowadzono przeglądanie stron na kartach, ułatwiono dostęp do wyszukiwarek oraz uproszczono obsługę). Według mnie, największym minusem IE 7 jest brak wbudowanego menedżera pobierania plików.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama