REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jubiler w 3D z kodem DNA - minireportaż

PARP KSU
Usługi jubilerskie.
Usługi jubilerskie.

REKLAMA

REKLAMA

Zakup gotowej biżuterii to nie zasługujący na uwagę banał. Być trendy to zamówić świecidełko według własnego projektu z wizualizacją trójwymiarową i intrygującą grawerką. Np. z literowo-cyfrowym kodem DNA. Gdzie? W Krakowie!

A zapowiadało się tak pospolicie. Gdy 10 lat temu bracia Grzegorz i Artur Węc zakładali pracownię jubilerską na krakowskim Prokocimiu, ani im w głowie były im nowinki z obszaru high-tech. Obrączki to obrączki, bransoletki to bransoletki. Nic nowego pod słońcem.

REKLAMA

Ale rewolucja technologiczna, która się wokół nich działa, zainspirowała ich szybko do zmiany nastawienia. Zwłaszcza, że konkurencji przybywało i trzeba się było czymś wyróżnić. Zaczęli od poszerzenia asortymentu: w ciągu 8 lat produkcja własna pracowni została powiększona z 20 do ponad 360 modeli. Powiększeniu uległa także pracownia złotnicza, która wzbogaciła się o polerkę indukcyjną i urządzenie do łączenia metali szlachetnych.

Chromosomy na obrączce

Ciekawym pomysłem było jednak grawerowanie na biżuterii (np. ślubnych obrączkach) indywidualnych, 70-znakowych kodów DNA. Pracownia w grudniu 2008 r. podpisała umowę z krakowską firmą BioTe21, zajmująca się badaniami kodów genetycznych. Każdy klient BioTe, który przechodzi tam badania, może zamówić obrączkę z wygrawerowanym kodem chromosomatycznym. Otrzymuje też certyfikat z przebytych badań – Wygrawerowanie daty ślubu czy inicjałów na obrączce to sztampa. Ale kod DNA to nie tylko gadżet. Taka informacja dla ośrodka transplantacyjnego to podstawa. Jeśli posiadaczowi obrączki zdarzy się nieszczęście, może innej osobie dzięki takiej grawerce uratować życie – mówi Sebastian Weber z „Węc – Twój Jubiler”.
A skoro już produkt został aż tak spersonalizowany (w końcu kod DNA jest niepowtarzalny), to następnym krokiem powinno być umożliwienie klientowi … zaprojektowania biżuterii. Ale to już wyższa liga w złotnictwie.

3Design

Wyższa liga, ale i ogromne koszty. Konieczne było bowiem zakupienie kosztownego, specjalistycznego programu do kreacji biżuterii o nazwie 3 Design Cad 6. Program ten umożliwia trójwymiarowe odzwierciedlenie projektu, a następnie – dzięki dodatkowemu urządzeniu „Aureus” - wydrukowanie go w światłoczułej żywicy. By otrzymać gotowy produkt odpowiedniej jakości, potrzeba jeszcze „tylko” odpowiedniego systemu odlewniczego i zdolnych jubilerów z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Taki dobrany zespół specjalistów to najważniejszy czynnik sukcesu we wdrożeniu nowej technologii. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Cały system do projektowania, tworzenia prototypów i produkcji biżuterii kosztował 400 tys zł. Ze środków własnych takiej kwoty pracownia nie była w stanie wygospodarować. Postanowiła więc ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych. Jednak każdy program operacyjny rządzi się innymi prawami, a liczne różnice (formalne, proceduralne) przyprawiają laika o zawrót głowy. Pan Sebastian Weber popytał tu i ówdzie, a na końcu - trafił do ośrodka KSU na Politechnice Krakowskiej.

Krajowy System Usług, to sieć ośrodków doradczo-informacyjnych rozlokowanych na terenie całej Polski. Prowadzą je instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Część ośrodków wyspecjalizowanych w świadczeniu usług proinnowacyjnych skupiona jest równocześnie w Krajowej Sieci Innowacji. Takim ośrodkiem jest Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.

Polecamy: serwis Mała firma

Małopolskie pieniądze z UE

Konsultanci z CTT szybko znaleźli rozwiązanie. – Projekt firmy doskonale wpisywał się w działanie 2.1 schemat A Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MŚP pozwalając na dofinansowanie zakupu środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wdrożenie innowacyjnych produktów/usług.

Bardzo ważnym atutem firmy była – oprócz doświadczenia i potencjału rynkowego - również współpraca z pracownią badań genetycznych.

REKLAMA

Istniały więc duże szanse, że złożony w ramach powyższego działania wniosek zostanie pozytywnie oceniony i rekomendowany do uzyskania wsparcia – mówi Zofia Gródek-Szostak z ośrodka KSU przy Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. I faktycznie, tak się stało. „Węc - Twój Jubiler” latem 2009 r. otrzymał dofinansowanie w wysokości zwrotu 40% kosztów kwalifikowanych programu realizowanego projektu.

Firma postanowiła pójść za ciosem. – W I kwartale 2010 r. złożyliśmy kolejny wniosek do MRPO, tym razem w działaniu 2.2 Projekty inwestycyjne przedsiębiorstw z zakresu B+R schemat B Projekty inwestycyjne przedsiębiorstw z zakresu B+R. Czyli – na utworzenie własnego działu badawczego przyjmującego zlecenia także od innych pracowni jubilerskich – mówi Sebastian Weber. – Dzięki wsparciu merytorycznemu konsultantów KSU z CTT i ten wniosek uzyskał dofinansowanie – dodaje. Tym razem firma dostała 280 tys. zł.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Sebastian Weber nie ukrywa, że bez profesjonalnej pomocy krakowskiego ośrodka KSU z Politechniki dofinansowanie powyższych projektów byłoby poza zasięgiem. – Tamtejsi konsultanci KSU reprezentują niezwykle wysoki poziom. Najważniejsze, że patrzą na przygotowany przez klienta projekt od strony przedsiębiorcy i wczuwają się w jego zamierzenia. To ogromnie pomaga przedsiębiorcy zweryfikować biznesplan, bo czym innym jest jego stworzenie, ale czym innym – jakże potrzebne spojrzenie z boku – mówi. - Fachowa pomoc to nie tylko udzielenie informacji jak prawidłowo przygotować wniosek o dofinansowanie. Każdy klient to nowe zadanie, wymagające za każdym razem zaangażowania. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA