reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Finansowanie MSP - pieniądze potrzebne jak powietrze

Finansowanie MSP - pieniądze potrzebne jak powietrze

Skutki kryzysu finansowego dotykają w szczególny sposób małe i średnie firmy. Mimo to na rynku jest cały czas szereg możliwości finansowania działalności gospodarczej.

Kryzys finansowy a przedsiębiorstwa

Obecny kryzys, którego skutki są coraz bardziej odczuwalne w sferze realnej, czyli funkcjonowaniu gospodarki i konkretnych przedsiębiorstw, ma swoje źródło w sferze finansów. Nie wdając się w głębszą analizę przyczyn i mechanizmów powstania kryzysu, można powiedzieć, że jego przenoszenie się na gospodarkę dokonywało się poprzez wstrzymanie dopływu do niej pieniędzy.

Banki musiały ratować swoje bilanse, spustoszone przez ryzykowne transakcje i toksyczne aktywa, związane głównie z finansowaniem rynku nieruchomości. Stąd też i działania rządów większości państw na świecie, zmierzające do ograniczenia skutków kryzysu, polegają w dużej mierze na pompowaniu ogromnych pieniędzy i do systemu finansowego, by przywrócić sprawność jego działania i bezpośrednio go gospodarki, czyli konkretnych firm, by zapewnić im płynność finansową.

Bez pieniędzy na bieżącą działalność nie może bowiem przetrwać nawet firma zyskowna i nie przeżywająca żadnych kłopotów, w normalnym otoczeniu gospodarczym. Problem staje się dużo większy, gdy następuje spowolnienie gospodarcze. Wówczas dostęp do finansowania to być albo nie być dla wielu firm. Dla banków finansowanie firm w takiej sytuacji staje się dużo bardziej ryzykowne.

To połączenie źródeł kryzysu, tkwiących w systemie bankowym i ryzyko związane z kredytowaniem podmiotów gospodarczych w czasie spowolnienia gospodarczego, stanowi bardzo niekorzystną mieszankę. W wielu przypadkach taki mechanizm może się sam nakręcać, powodując jeszcze gorsze skutki. Niewypłacalność firm to kłopoty dla banków.

Zobacz: Bezrobotni dostaną mikrokredyty z funduszy UE

Pierwsze symptomy poprawy

Na szczęście wydaje się, że najgorszy okres niepewności na rynkach finansowych i wstrzymywania się banków przed decyzjami kredytowymi, zaczynamy mieć już za sobą. Pierwsze banki zaczynają promować swoje produkty adresowane do przedsiębiorców. PKO BP, kojarzony dotąd raczej z bankowością detaliczną dla klientów indywidualnych, rozpoczął niedawno kampanię reklamową dotyczącą pakietów biznesowych dla małych i większych firm. Od pewnego czasu reklamuje też produkt o nazwie Szybki Kredyt Inwestycyjny, ma w ofercie także kilka innych produktów tego typu.

Wiele innych banków w czasach boomu gospodarczego także zaczęło patrzeć bardziej przychylnym okiem na małych przedsiębiorców i mikrofirmy, oferując im swoje usługi, w tym dostęp do łatwiejszego finansowania. Przykładem mogą tu być między innymi ING, BZ WBK, Multibank i wiele innych.

Właściwie każdy niemal bank ma w swej ofercie coś dla przedsiębiorców. W ostatnich dniach z ofertę kredytową dla nich ruszył nawet SKOK im. F. Stelczyka, rozsyłając maile zachęcające do skorzystania z taniej i wygodnej pożyczki bez wielkich formalności, nawet do 20 tys. zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kryzys a kondycja małych i średnich przedsiębiorców.
Kryzys a kondycja małych i średnich przedsiębiorców.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama