reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > W 2013 roku niższa dotacja dla bezrobotnych na założenie firmy

W 2013 roku niższa dotacja dla bezrobotnych na założenie firmy

Dotacje dla bezrobotnych 2013. Od 1 września 2012 roku bezrobotni otrzymują mniejsze dofinansowanie z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. To efekt spadku przeciętnego wynagrodzenia.

Dotacje dla bezrobotnych 2013

Od 1 września bezrobotni, którzy chcieliby skorzystać z dotacji z urzędu pracy na założenie firmy, muszą liczyć się z tym, że dostaną mniej. Kwota dofinansowania jest bowiem uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia. Zgodnie z ogłoszeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w drugim kwartale 2012 r. wyniosło 3 496,82 zł. To o 149, 27 zł mniej niż w pierwszym kwartale.

Maksymalna kwota dofinansowania stanowi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że od września przyszły przedsiębiorca nie uzyska od urzędu pracy więcej niż 20 982,92 zł. W porównaniu do poprzedniego kwartału (21 876,54 zł) to o 893,62 zł mniej.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Bezrobotny, który nie jest zainteresowany poszukiwaniem miejsca pracy i chciałby stworzyć je dla siebie sam zakładając własną firmę, ma możliwość skorzystania z dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Urząd pracy w oparciu o przyjęte kryteria dokona oceny pomysłu bezrobotnego, zwracając w szczególności uwagę na:

  • sytuację na rynku pracy;
  • zapotrzebowanie na dany rodzaj działalności na obszarze jego działania;
  • punktową ocenę wniosku przez Komisję ds. opiniowania wniosków o organizację miejsc pracy ze środków FP i EFS na podstawie następujących kryteriów.

Korzystne rozpoznanie wniosku o dotację z urzędu pracy daje możliwość prowadzenia własnej firmy z wykorzystaniem dodatkowych środków. Bezrobotny musi jednak pamiętać, że nie może ich przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Musi kierować się wymogami wydatkowania stawianymi przez jego urząd.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama