| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Know-how czyli wiesz jak

Know-how czyli wiesz jak

Know-how wchodzący w skład pakietu franczyzowego to chyba najważniejsza jego część składowa. To poufna wiedza z danej dziedziny. W przypadku przedsiębiorstwa są to informacje, które w kilku słowach można określić jako przepis na sukces danej firmy.

pojęcie powstało w XIX i odnosiło się do praktyk stosowanych w przedsiębiorstwach USA i Anglii. Termin „know-how” ujęty jest w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 772/2004 z 7 kwietnia 2004 r. w sprawie stosowania art. 81 ust. 1 Traktatu europejskiego dotyczącego transferu technologii.
W polskim prawie jest to umowa nienazwana, odpłatna, wzajemna, dwustronnie zobowiązująca, w której przekazujący zobowiązuje się przekazać zamawiającemu swoją wiedzę, doświadczenie i receptę na sukces.

Ściśle termin ten reguluje wyrok NSA z 31 lipca 2003 r, sygn.akt III SA 1661/01, z którego dowiadujemy się, że:
Know-how jest to zespół informacji poufnych, istotnych i zidentyfikowanych we właściwej formie. Termin "poufny" oznacza, że przedmiot umowy nie jest powszechnie dostępny i znany. Termin "istotny" oznacza, że informacje są ważne i niebanalne, zaś termin "zidentyfikowany" oznacza, że know-how jest opisane lub utrwalone w taki sposób, aby możliwe było sprawdzenie, że spełnia ono kryterium poufności i istotności.

Zamawiający korzystający z pomysłu przekazującego zobowiązany jest zachowania tajemnicy treści kontraktu. Ważnym jest, iż przedmiotem niniejszej umowy mogą być wynalazki nieopatentowane oraz niezarejestrowane wzory użytkowe. A także informacje dotyczące sposobu korzystania z opatentowanych wynalazków i wzorów użytkowych nieujawnione w opisach i zastrzeżeniach patentowych lub rejestrowych, oraz inne wiadomości, doświadczenia, umiejętności, które zamawiający uważa za pomocne w prowadzeniu działalności gospodarczej. 

Przekazujący zobowiązany jest również do dostarczania dokumentacji technicznej a także przeszkolić specjalistów kontrahenta, gwarantując mu sprawdzony „przepis na biznes”. Kradzież know-how może być zaskarżona do sądu wyłącznie tytułem nielojalnej konkurencji, gdyż w polskim prawie nie jest chroniona szczególnym prawem. Należy o tym pamiętać, podczas spisywania kontraktu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »