reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Odzyskiwanie długów w 2017 r. – uproszczenia dla przedsiębiorców

Odzyskiwanie długów w 2017 r. – uproszczenia dla przedsiębiorców

Projekt ustawy ułatwiającej dochodzenie wierzytelności ma wejść w życie w 2017 r. Odzyskiwanie długów od kontrahentów ma ułatwić wprowadzenie notarialnych nakazów zapłaty oraz zwiększona możliwość otrzymywania informacji o zobowiązaniach potencjalnych kontrahentów z biur informacji gospodarczej. Skróceniu ulegnie postępowanie grupowe.

Zgodnie z projektem notariusz wyda nakaz zapłaty na podstawie wniosku złożonego do kancelarii notarialnej. Wniosek wierzyciel składa w formie pisemnej. Po złożeniu wniosku notariusz wyda nakaz zapłaty, w którym wskaże dłużnikowi dwutygodniowy termin zaspokojenia roszczenia lub wniesienia do kancelarii sprzeciwu.

W celu uniknięcia wielokrotnego wydawania nakazu zapłaty przez notariuszy projektodawca proponuje utworzenie internetowego rejestru notarialnych nakazów zapłaty.

Złożenie sprzeciwu od notarialnego nakazu zapłaty będzie skutkować utratą mocy nakazu w całości lub w części (w zależności od tego jaka część nakazu została zaskarżona sprzeciwem). W takiej sytuacji notariusz przekaże sprawę do sądu właściwego miejsca zamieszkania lub siedziby dłużnika.

Przekazanie części spraw kancelariom notarialnym na pewno przyczyni się do przyspieszenia postępowań mających na celu odzyskanie długu na etapie sądowym. Liczba spraw wnoszonych do sądu z roku na rok rośnie. Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2015 r. do sądów wpłynęło 6,5 mln spraw, było ich więc o 319% więcej niż w 2007 r.

Co da wierzycielom postępowanie grupowe

Kolejnym ważnym dla wierzycieli punktem projektu jest rozszerzenie zakresu spraw rozpatrywanych w postępowaniu grupowym. W obecnym stanie prawnym rygorystyczna oraz długa procedura dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym utrudnia dochodzenie roszczeń pieniężnych w tym postępowaniu. Projekt przewiduje wprowadzenie zmian do ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym z dnia 19 lipca 2010 r. Zmiany mają na celu przede wszystkim zwiększyć efektywność postępowań grupowych oraz zlikwidować problematyczne kwestie dotyczące postępowań grupowych. Priorytetem jest tu przede wszystkim zbyt długi czas rozpatrywania sprawy w postępowaniu grupowym, zwłaszcza na etapie certyfikacji. Zniesienie obowiązku przeprowadzenia rozprawy w przedmiocie możliwości rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym skróci proces nawet o kilka miesięcy. Ponadto zmiany mają na celu zniwelowanie ryzyka nieuzasadnionego obciążenia powoda kaucją na zabezpieczenie kosztów procesu. Przedsiębiorca dzięki planowanym zmianom w postępowaniu grupowym w krótszym czasie odzyska należności, co może wpłynąć korzystnie dla płynności finansowej przedsiębiorców.

Zobacz serwis: Windykacja

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama