Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie możemy znaleźć ogłoszenia o licytacji?
• w gazetach (uznanych przez komornika i wierzyciela za najbardziej poczytne na danym terenie);
• na tablicach prowadzonych przez wydziały administracyjne sądów rejonowych, gdzie umieszczane są ogłoszenia o planowanych licytacjach;
REKLAMA
Co znajdziemy w ogłoszeniu o licytacji?
• opis nieruchomości, w tym miejsce jej położenia, przeznaczenie gospodarcze i numer księgi wieczystej;
• czas i miejsce licytacji,
• oszacowaną wartość nieruchomości
• cenę wywoławczą,
• wysokość rękojmi, jaką licytant musi złożyć, aby przystąpić do przetargu (1/10 wartości nieruchomości, wpłata przelewem lub w kasie komornika),
• czas, w którym przed licytacją będzie można nieruchomość obejrzeć.
Cena wywoławcza
Cena wywoławcza, czyli ta, od której rozpoczynana jest licytacja, wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości. Jeżeli nikt nie przejmie nieruchomości, wyznaczana jest druga licytacja. Wówczas cena wywoławcza wynosi 2/3 oszacowanej kwoty.
Kto może przystąpić do licytacji?
Każdy, oprócz komornika i dłużnika. W przypadku zagranicznych osób fizycznych i prawnych – muszą one uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości na terytorium Polski.
Zobacz również serwis: Najem
Po zakończeniu licytacji
Licytacja kończy się, w momencie kiedy sędzia wydaje postanowienie o przybiciu na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. Sąd wzywa nabywcę do zapłaty ceny (z potrąceniem wpłaconej wcześniej rękojmi) w terminie 2 tygodni.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty w całości w wyznaczonym terminie – traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Na żądanie wierzyciela może zostać przeprowadzona kolejna licytacja. Jeżeli po dwóch licytacjach nikt nie nabył nieruchomości, prawo to przechodzi na wierzyciela i współwłaściciela.
Jeżeli jednak nabywca spełni wszelkie warunki, uzyskuje prawo własności do nieruchomości. Co ważne, jest to nabycie pierwotne, czyli obciążenia nieruchomości (np. hipoteka, prawo pierwokupu czy służebności gruntowe i osobiste) wygasają. Natomiast, nowy właściciel wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika, które wynikają z umów najmu i dzierżawy. Może więc okazać się, że licytant zakupił mieszkanie z lokatorem. Należy wówczas starać się o rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem bądź, jeżeli jest to utrudnione, wystąpić do sądu o orzeczenie o eksmisji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.