REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej

Cena wywoławcza, czyli ta, od której rozpoczynana jest licytacja, wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości.
Cena wywoławcza, czyli ta, od której rozpoczynana jest licytacja, wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Licytacja komornicza może być dobry sposobem na dużo tańszy zakup nieruchomości. Cena wywoławcza może wynosić 3/4, a nawet 2/3 wartości nieruchomości. Należy jednak upewnić się, że dłużnik, którego lokal jest licytowany, nie podpisał z osobą trzecią umowy najmu lub dzierżawy.

Gdzie możemy znaleźć ogłoszenia o licytacji?

• w gazetach (uznanych przez komornika i wierzyciela za najbardziej poczytne na danym terenie);
• na tablicach prowadzonych przez wydziały administracyjne sądów rejonowych, gdzie umieszczane są ogłoszenia o planowanych licytacjach;

REKLAMA

Co znajdziemy w ogłoszeniu o licytacji?

• opis nieruchomości, w tym miejsce jej położenia, przeznaczenie gospodarcze i numer księgi wieczystej;
• czas i miejsce licytacji,
• oszacowaną wartość nieruchomości
• cenę wywoławczą,
• wysokość rękojmi, jaką licytant musi złożyć, aby przystąpić do przetargu (1/10 wartości nieruchomości, wpłata przelewem lub w kasie komornika),
• czas, w którym przed licytacją będzie można nieruchomość obejrzeć.

Cena wywoławcza

Cena wywoławcza, czyli ta, od której rozpoczynana jest licytacja, wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości. Jeżeli nikt nie przejmie nieruchomości, wyznaczana jest druga licytacja. Wówczas cena wywoławcza wynosi 2/3 oszacowanej kwoty.

Kto może przystąpić do licytacji?

Każdy, oprócz komornika i dłużnika. W przypadku zagranicznych osób fizycznych i prawnych – muszą one uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości na terytorium Polski.

Zobacz również serwis: Najem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zakończeniu licytacji

Licytacja kończy się, w momencie kiedy sędzia wydaje postanowienie o przybiciu na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. Sąd wzywa nabywcę do zapłaty ceny (z potrąceniem wpłaconej wcześniej rękojmi) w terminie 2 tygodni. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty w całości w wyznaczonym terminie – traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Na żądanie wierzyciela może zostać przeprowadzona kolejna licytacja. Jeżeli po dwóch licytacjach nikt nie nabył nieruchomości, prawo to przechodzi na wierzyciela i współwłaściciela.
Jeżeli jednak nabywca spełni wszelkie warunki, uzyskuje prawo własności do nieruchomości. Co ważne, jest to nabycie pierwotne, czyli obciążenia nieruchomości (np. hipoteka, prawo pierwokupu czy służebności gruntowe i osobiste) wygasają. Natomiast, nowy właściciel wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika, które wynikają z umów najmu i dzierżawy. Może więc okazać się, że licytant zakupił mieszkanie z lokatorem. Należy wówczas starać się o rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem bądź, jeżeli jest to utrudnione, wystąpić do sądu o orzeczenie o eksmisji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA