REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej

Cena wywoławcza, czyli ta, od której rozpoczynana jest licytacja, wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości.
Cena wywoławcza, czyli ta, od której rozpoczynana jest licytacja, wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Licytacja komornicza może być dobry sposobem na dużo tańszy zakup nieruchomości. Cena wywoławcza może wynosić 3/4, a nawet 2/3 wartości nieruchomości. Należy jednak upewnić się, że dłużnik, którego lokal jest licytowany, nie podpisał z osobą trzecią umowy najmu lub dzierżawy.

Gdzie możemy znaleźć ogłoszenia o licytacji?

• w gazetach (uznanych przez komornika i wierzyciela za najbardziej poczytne na danym terenie);
• na tablicach prowadzonych przez wydziały administracyjne sądów rejonowych, gdzie umieszczane są ogłoszenia o planowanych licytacjach;

REKLAMA

Co znajdziemy w ogłoszeniu o licytacji?

• opis nieruchomości, w tym miejsce jej położenia, przeznaczenie gospodarcze i numer księgi wieczystej;
• czas i miejsce licytacji,
• oszacowaną wartość nieruchomości
• cenę wywoławczą,
• wysokość rękojmi, jaką licytant musi złożyć, aby przystąpić do przetargu (1/10 wartości nieruchomości, wpłata przelewem lub w kasie komornika),
• czas, w którym przed licytacją będzie można nieruchomość obejrzeć.

Cena wywoławcza

Cena wywoławcza, czyli ta, od której rozpoczynana jest licytacja, wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości. Jeżeli nikt nie przejmie nieruchomości, wyznaczana jest druga licytacja. Wówczas cena wywoławcza wynosi 2/3 oszacowanej kwoty.

Kto może przystąpić do licytacji?

Każdy, oprócz komornika i dłużnika. W przypadku zagranicznych osób fizycznych i prawnych – muszą one uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości na terytorium Polski.

Zobacz również serwis: Najem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zakończeniu licytacji

Licytacja kończy się, w momencie kiedy sędzia wydaje postanowienie o przybiciu na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. Sąd wzywa nabywcę do zapłaty ceny (z potrąceniem wpłaconej wcześniej rękojmi) w terminie 2 tygodni. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty w całości w wyznaczonym terminie – traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Na żądanie wierzyciela może zostać przeprowadzona kolejna licytacja. Jeżeli po dwóch licytacjach nikt nie nabył nieruchomości, prawo to przechodzi na wierzyciela i współwłaściciela.
Jeżeli jednak nabywca spełni wszelkie warunki, uzyskuje prawo własności do nieruchomości. Co ważne, jest to nabycie pierwotne, czyli obciążenia nieruchomości (np. hipoteka, prawo pierwokupu czy służebności gruntowe i osobiste) wygasają. Natomiast, nowy właściciel wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika, które wynikają z umów najmu i dzierżawy. Może więc okazać się, że licytant zakupił mieszkanie z lokatorem. Należy wówczas starać się o rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem bądź, jeżeli jest to utrudnione, wystąpić do sądu o orzeczenie o eksmisji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA