REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

Subskrybuj nas na Youtube
Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day
Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

REKLAMA

REKLAMA

Łącznie ponad 30 godzin sesji technicznych, 800 uczestników bezpośrednio w salach konferencyjnych, ponad 3000 widzów online. To wynik konferencji Open Source Day 2018, która odbyła się 23 maja w Warszawie. Wydarzenie jak co roku przyciągnęło pasjonatów otwartego oprogramowania, którzy praktycznie wykorzystują te rozwiązania w codziennej pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu ruch otwartego oprogramowania był postrzegany jako pasja małej grupy osób, pracujących nad niszowymi rozwiązaniami, które nie mają żadnych szans rynkowych. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Według respondentów badania przeprowadzonego przez Black Duck, już 9 na 10 organizacji korzysta z open source, a według analiz firmy Forrester, nawet 80-90 proc. kodu w nowych aplikacjach pochodzi z otwartego źródła. Tę zmianę w podejściu do otwartych technologii podkreśla Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator Open Source Day 2018.

REKLAMA

W ciągu ostatniej dekady, zaobserwowaliśmy zmianę podejścia do filozofii otwartości nie tylko w branży informatycznej, ale przede wszystkim w biznesie globalnym. Dziś już nie spotykamy się z pytaniami, czy warto postawić na rozwiązania otwarte, dziś dyskutujemy o ich rozwijaniu i korzyściach biznesowych. Dlatego podczas takich wydarzeń jak Open Source Day skupiamy się przede wszystkim na przekazywaniu najważniejszych i aktualnych informacji ze świata nowych technologii oraz ich możliwym zastosowaniu. Bez względu na to, jaki temat przewodni danego roku towarzyszy konferencji, dla nas ważne jest, aby każda jej edycja odzwierciedlała ducha „filozofii” open source, czyli dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Stąd też w tegorocznej edycji postawiliśmy na formułę warsztatową. Dzięki niej uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w sesjach technicznych prowadzonych przez doświadczonych ekspertów, także tych z Linux Polska – komentuje Dariusz Świąder.

 (od prawej) Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska oraz Krzysztof Rocki, Senior Regional Manager CEE w Red Hat

REKLAMA

Otwarte oprogramowanie od kilku lat jest kluczowym kierunkiem rozwoju informatyki i motorem napędowym innowacji w wielu gałęziach gospodarki. Biznes dostrzegł zalety rozwiązań open sourcowych już jakiś czas temu, ale coraz śmielej sięgają po nie również instytucje z sektora publicznego, także w naszym kraju.

Gość specjalny konferencji, Krzysztof Dyki, Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS, poświęcił znaczną część swojego wystąpienia zaletom korzystania z open source przez instytucje z sektora publicznego, wskazując na ich niezależność finansową, technologiczną i operacyjną. Czynniki te miały niemały wpływ na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przechowuje dane osobowe aż 23 milionów Polaków, szeroko korzysta z rozwiązań otwartych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest kolejnym przykładem dużej, krajowej instytucji z sektora publicznego, która skutecznie zaimplementowała rozwiązania otwarte. Agencja otrzymała nagrodę, za „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public w 2017 r.", którą wręczył Werner Knoblich, senior vice president and general manager, EMEA w Red Hat, keynote spekaer Open Source Day 2018.

Marek Deutsch, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

REKLAMA

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została doceniona m.in. za wdrożenie aplikacji eWniosekPlus. Jest to jedyny tego rodzaju system na świecie, obsługujący tak dużą liczbę użytkowników, który pracuje na bazie otwartego oprogramowania. Sukces tej implementacji może być sygnałem dla kolejnych organizacji z sektora publicznego, że warto otworzyć się na otwarte rozwiązania. Niezależność technologiczna i operacyjna to prosty klucz również do oszczędności – zauważa Dariusz Świąder, Linux Polska.

Statuetka za innowacyjne wykorzystanie technologii open source w sektorze enterprise w 2017 r. powędrowała do firmy Orange Polska. Sektor telekomunikacyjny jest przykładem tego obszaru rynku, który w szeroki sposób korzysta z potencjału rozwiązań otwarto źródłowych.

(Od lewej) Tomasz Matuła, Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska
i Werner Knoblich, senior vice president and general manager EMEA w Red Hat

Open Source Day 2018 odbywała się pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. redakcje TOK FM, Warsaw Business Journal, Magazynu Programista, ITWiZ, IT Resellser, Reseller News, Mamstartup.pl, oraz Dziennika Internautów.

O Konferencji Open Source Day

Open Source Day to największe w Polsce i Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu. W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 7 tys. osób, a kilkanaście tysięcy śledziło relację online. Open Source Day stanowi platformę wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania, jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości, stabilnych rozwiązań IT, które dziś są podstawą działania wszystkich gałęzi gospodarki. 11. edycja konferencji odbyła się w dniu 23 maja 2018 r. w Warszawie.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA