REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

Subskrybuj nas na Youtube
Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day
Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

REKLAMA

REKLAMA

Łącznie ponad 30 godzin sesji technicznych, 800 uczestników bezpośrednio w salach konferencyjnych, ponad 3000 widzów online. To wynik konferencji Open Source Day 2018, która odbyła się 23 maja w Warszawie. Wydarzenie jak co roku przyciągnęło pasjonatów otwartego oprogramowania, którzy praktycznie wykorzystują te rozwiązania w codziennej pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

REKLAMA

Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu ruch otwartego oprogramowania był postrzegany jako pasja małej grupy osób, pracujących nad niszowymi rozwiązaniami, które nie mają żadnych szans rynkowych. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Według respondentów badania przeprowadzonego przez Black Duck, już 9 na 10 organizacji korzysta z open source, a według analiz firmy Forrester, nawet 80-90 proc. kodu w nowych aplikacjach pochodzi z otwartego źródła. Tę zmianę w podejściu do otwartych technologii podkreśla Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator Open Source Day 2018.

REKLAMA

W ciągu ostatniej dekady, zaobserwowaliśmy zmianę podejścia do filozofii otwartości nie tylko w branży informatycznej, ale przede wszystkim w biznesie globalnym. Dziś już nie spotykamy się z pytaniami, czy warto postawić na rozwiązania otwarte, dziś dyskutujemy o ich rozwijaniu i korzyściach biznesowych. Dlatego podczas takich wydarzeń jak Open Source Day skupiamy się przede wszystkim na przekazywaniu najważniejszych i aktualnych informacji ze świata nowych technologii oraz ich możliwym zastosowaniu. Bez względu na to, jaki temat przewodni danego roku towarzyszy konferencji, dla nas ważne jest, aby każda jej edycja odzwierciedlała ducha „filozofii” open source, czyli dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Stąd też w tegorocznej edycji postawiliśmy na formułę warsztatową. Dzięki niej uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w sesjach technicznych prowadzonych przez doświadczonych ekspertów, także tych z Linux Polska – komentuje Dariusz Świąder.

 (od prawej) Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska oraz Krzysztof Rocki, Senior Regional Manager CEE w Red Hat

Otwarte oprogramowanie od kilku lat jest kluczowym kierunkiem rozwoju informatyki i motorem napędowym innowacji w wielu gałęziach gospodarki. Biznes dostrzegł zalety rozwiązań open sourcowych już jakiś czas temu, ale coraz śmielej sięgają po nie również instytucje z sektora publicznego, także w naszym kraju.

REKLAMA

Gość specjalny konferencji, Krzysztof Dyki, Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS, poświęcił znaczną część swojego wystąpienia zaletom korzystania z open source przez instytucje z sektora publicznego, wskazując na ich niezależność finansową, technologiczną i operacyjną. Czynniki te miały niemały wpływ na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przechowuje dane osobowe aż 23 milionów Polaków, szeroko korzysta z rozwiązań otwartych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest kolejnym przykładem dużej, krajowej instytucji z sektora publicznego, która skutecznie zaimplementowała rozwiązania otwarte. Agencja otrzymała nagrodę, za „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public w 2017 r.", którą wręczył Werner Knoblich, senior vice president and general manager, EMEA w Red Hat, keynote spekaer Open Source Day 2018.

Marek Deutsch, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została doceniona m.in. za wdrożenie aplikacji eWniosekPlus. Jest to jedyny tego rodzaju system na świecie, obsługujący tak dużą liczbę użytkowników, który pracuje na bazie otwartego oprogramowania. Sukces tej implementacji może być sygnałem dla kolejnych organizacji z sektora publicznego, że warto otworzyć się na otwarte rozwiązania. Niezależność technologiczna i operacyjna to prosty klucz również do oszczędności – zauważa Dariusz Świąder, Linux Polska.

Statuetka za innowacyjne wykorzystanie technologii open source w sektorze enterprise w 2017 r. powędrowała do firmy Orange Polska. Sektor telekomunikacyjny jest przykładem tego obszaru rynku, który w szeroki sposób korzysta z potencjału rozwiązań otwarto źródłowych.

(Od lewej) Tomasz Matuła, Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska
i Werner Knoblich, senior vice president and general manager EMEA w Red Hat

Open Source Day 2018 odbywała się pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. redakcje TOK FM, Warsaw Business Journal, Magazynu Programista, ITWiZ, IT Resellser, Reseller News, Mamstartup.pl, oraz Dziennika Internautów.

O Konferencji Open Source Day

Open Source Day to największe w Polsce i Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu. W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 7 tys. osób, a kilkanaście tysięcy śledziło relację online. Open Source Day stanowi platformę wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania, jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości, stabilnych rozwiązań IT, które dziś są podstawą działania wszystkich gałęzi gospodarki. 11. edycja konferencji odbyła się w dniu 23 maja 2018 r. w Warszawie.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

REKLAMA

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA