REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day
Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

REKLAMA

REKLAMA

Łącznie ponad 30 godzin sesji technicznych, 800 uczestników bezpośrednio w salach konferencyjnych, ponad 3000 widzów online. To wynik konferencji Open Source Day 2018, która odbyła się 23 maja w Warszawie. Wydarzenie jak co roku przyciągnęło pasjonatów otwartego oprogramowania, którzy praktycznie wykorzystują te rozwiązania w codziennej pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

REKLAMA

Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu ruch otwartego oprogramowania był postrzegany jako pasja małej grupy osób, pracujących nad niszowymi rozwiązaniami, które nie mają żadnych szans rynkowych. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Według respondentów badania przeprowadzonego przez Black Duck, już 9 na 10 organizacji korzysta z open source, a według analiz firmy Forrester, nawet 80-90 proc. kodu w nowych aplikacjach pochodzi z otwartego źródła. Tę zmianę w podejściu do otwartych technologii podkreśla Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator Open Source Day 2018.

REKLAMA

W ciągu ostatniej dekady, zaobserwowaliśmy zmianę podejścia do filozofii otwartości nie tylko w branży informatycznej, ale przede wszystkim w biznesie globalnym. Dziś już nie spotykamy się z pytaniami, czy warto postawić na rozwiązania otwarte, dziś dyskutujemy o ich rozwijaniu i korzyściach biznesowych. Dlatego podczas takich wydarzeń jak Open Source Day skupiamy się przede wszystkim na przekazywaniu najważniejszych i aktualnych informacji ze świata nowych technologii oraz ich możliwym zastosowaniu. Bez względu na to, jaki temat przewodni danego roku towarzyszy konferencji, dla nas ważne jest, aby każda jej edycja odzwierciedlała ducha „filozofii” open source, czyli dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Stąd też w tegorocznej edycji postawiliśmy na formułę warsztatową. Dzięki niej uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w sesjach technicznych prowadzonych przez doświadczonych ekspertów, także tych z Linux Polska – komentuje Dariusz Świąder.

 (od prawej) Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska oraz Krzysztof Rocki, Senior Regional Manager CEE w Red Hat

Otwarte oprogramowanie od kilku lat jest kluczowym kierunkiem rozwoju informatyki i motorem napędowym innowacji w wielu gałęziach gospodarki. Biznes dostrzegł zalety rozwiązań open sourcowych już jakiś czas temu, ale coraz śmielej sięgają po nie również instytucje z sektora publicznego, także w naszym kraju.

REKLAMA

Gość specjalny konferencji, Krzysztof Dyki, Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS, poświęcił znaczną część swojego wystąpienia zaletom korzystania z open source przez instytucje z sektora publicznego, wskazując na ich niezależność finansową, technologiczną i operacyjną. Czynniki te miały niemały wpływ na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przechowuje dane osobowe aż 23 milionów Polaków, szeroko korzysta z rozwiązań otwartych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest kolejnym przykładem dużej, krajowej instytucji z sektora publicznego, która skutecznie zaimplementowała rozwiązania otwarte. Agencja otrzymała nagrodę, za „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public w 2017 r.", którą wręczył Werner Knoblich, senior vice president and general manager, EMEA w Red Hat, keynote spekaer Open Source Day 2018.

Marek Deutsch, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została doceniona m.in. za wdrożenie aplikacji eWniosekPlus. Jest to jedyny tego rodzaju system na świecie, obsługujący tak dużą liczbę użytkowników, który pracuje na bazie otwartego oprogramowania. Sukces tej implementacji może być sygnałem dla kolejnych organizacji z sektora publicznego, że warto otworzyć się na otwarte rozwiązania. Niezależność technologiczna i operacyjna to prosty klucz również do oszczędności – zauważa Dariusz Świąder, Linux Polska.

Statuetka za innowacyjne wykorzystanie technologii open source w sektorze enterprise w 2017 r. powędrowała do firmy Orange Polska. Sektor telekomunikacyjny jest przykładem tego obszaru rynku, który w szeroki sposób korzysta z potencjału rozwiązań otwarto źródłowych.

(Od lewej) Tomasz Matuła, Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska
i Werner Knoblich, senior vice president and general manager EMEA w Red Hat

Open Source Day 2018 odbywała się pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. redakcje TOK FM, Warsaw Business Journal, Magazynu Programista, ITWiZ, IT Resellser, Reseller News, Mamstartup.pl, oraz Dziennika Internautów.

O Konferencji Open Source Day

Open Source Day to największe w Polsce i Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu. W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 7 tys. osób, a kilkanaście tysięcy śledziło relację online. Open Source Day stanowi platformę wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania, jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości, stabilnych rozwiązań IT, które dziś są podstawą działania wszystkich gałęzi gospodarki. 11. edycja konferencji odbyła się w dniu 23 maja 2018 r. w Warszawie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA