REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partia rządząca przeciwna obniżeniu PIT dla przedsiębiorców do 15 proc.

Partia rządząca przeciwna obniżeniu PIT dla przedsiębiorców do 15 proc. /Fot. shutterstock.com
Partia rządząca przeciwna obniżeniu PIT dla przedsiębiorców do 15 proc. /Fot. shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie we wtorek odbyło się pierwsze czytanie złożonego przez klub Kukiz'15 projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), proponującego obniżenie obecnie obowiązującej liniowej stawki 19 proc. do stawki 15 proc. dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Klub PiS wnioskował o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Jak uzasadniał sprawozdawca projektu Błażej Parda (Kukiz'15), w projekcie chodzi o zrównanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z małymi firmami, rozliczającymi się według CIT (podatek od osób prawnych). Te ostatnie bowiem, jak przypomniał, od 1 stycznia 2017 roku płacą podatek w wysokości 15 proc.

REKLAMA

Zwracał uwagę, że tylko 10 procent podatników prowadzących działalność gospodarczą skorzystało z tego przywileju, a "pozostałe 2 miliony podatników płaci taki sam wysoki podatek".

"Ale to te małe firmy są kołem napędowym gospodarki" - mówił Parda, dodając, że właśnie te podmioty mają 40 proc. udziału w PKB, a obniżenie im podatków wpłynie korzystnie na tempo rozwoju gospodarczego.

W propozycji Kukiz'15, dodał, chodzi też o wyrównanie pozycji prawnej między tymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą jako osoby fizyczne, a małymi firmami. Tym bardziej że, jak mówił, zmniejszono podatki dla małych spółek, z których wiele to podmioty zagraniczne, a nie zmniejszono ich dla małych polskich przedsiębiorców, co "kładzie kolejną rysę na nierównym traktowaniu małych przedsiębiorców".

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu wypowiedział się jednak dysponujący parlamentarną większością klub PiS. Jak argumentowała wypowiadająca się w imieniu tego klubu Gabriela Masłowska, już dziś osoby fizyczne mają do wyboru różne formy opodatkowania i nie ma racjonalnego uzasadnienia, bo obniżać podatek osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, nawet jeśli obniżono prawnym.

"Osoby prawne płacą podwójny podatek, od zysków i od dywidend" - przypominała. Poza tym, dodała Masłowska, przyjęcie projektu klubu Kukiz'15 spowodowałoby znacznie ograniczenie dochodów samorządu terytorialnego, szacowane na ok. 2 mld zł.

"Z tych względów klub PiS nie udzieli poparcia dla tego projektu" - powiedziała. Dodała, że w poczuciu odpowiedzialności za stabilność systemu podatkowego i stan finansów państwa, w obliczu m.in. wielu wydatków społecznych, klub składa zatem wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Projekt Kukiz'15 poparły natomiast wszystkie kluby opozycyjne, opowiadając się za skierowaniem go do komisji.

Marta Golbik (PO) mówiła, że proponowany w projekcie kierunek zmian zasługuje na pochwałę, choć zarazem problemem są jego mankamenty budżetowe, dotyczące samorządów.

Zobacz: Podatki

Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) przypomniał, że jego klub złożył kiedyś analogiczny projekt i apelował do PiS, by "nie uwalać projektów, które mogą przynieść pożytek państwu".

Jako dobrą propozycję oceniła też dokument Genowefa Tokarska (PSL-UED), choć zwracała uwagę na konieczność zrekompensowania strat samorządom.

Wypowiadający się w debacie w imieniu klubu Kukiz'15 Paweł Grabowski argumentował, że jego klub prezentuje w tym projekcie odmienną wizję państwa, niż ma PiS.

PiS bowiem, mówił, proponuje "wizje państwa totalnego, opiekuńczego, może nawet nadopiekuńczego, państwa drogiego". Tymczasem Kukiz'15 nie zgadza się "na łupienie podatników wysokimi podatkami".

W projekcie klub Kukiz'15 proponuje wprowadzić stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 15 proc. "dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność – w roku, w którym rozpoczęli działalność".

"Definicja małego podatnika obecnie zawarta jest w art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł" - głosi uzasadnienie.

Głosowanie na następnym posiedzeniu Sejmu.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

REKLAMA

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA