REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki stóp NBP oddalają się

Podwyżki stóp NBP oddalają się /Fot. Fotolia
Podwyżki stóp NBP oddalają się /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przewiduje się stopniowy powrót inflacji do celu 2,5%, a jednocześnie słabnące tempo wzrostu PKB. Takie połączenie daje RPP duży komfort w utrzymywaniu obecnych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

REKLAMA

Komentarz Wiktora Wojciechowskiego, Głównego Ekonomisty PLUSBANK SA

REKLAMA

Wyniki najnowszej, lipcowej projekcji makroekonomicznej NBP nie różnią się znacząco od wyników projekcji marcowej. Największa różnica polega na podwyższeniu oczekiwanego tempa wzrostu PKB w 2017 r. do 4,1% wobec 3,7% oczekiwanych w projekcji marcowej. Projekcja na lata 2018 i 2019 wskazuje identyczne tempo wzrostu PKB, czyli odpowiednio 3,5% i 3,3%. W przypadku inflacji cen konsumpcyjnych, najnowsza projekcja zakłada niemal identyczny scenariusz jak w marcu: 1,9% w 2017 r. (wobec 2,0% w projekcji marcowej), 2,0% w 2018 r. (identycznie jak w projekcji marcowej) oraz ok. 2,5% w 2019 r. (wobec 2,3% w projekcji marcowej).

Scenariusz bazowy projekcji w zakresie tempa wzrostu PKB jest niemal identyczny z naszymi prognozami. Spodziewamy się wyhamowania dynamiki PKB z 4,1% w 2017 r. do 3,7% w 2018 r. i dalszy stopniowy spadek tego tempa w 2019 r. Uważamy, że przyspieszenie aktywności gospodarczej w br. będzie wynikiem ożywienia popytu inwestycyjnego, szczególnie w II poł. br., i statystycznego efektu wynikającego z zapaści inwestycyjnej z 2016 r. W kolejnych latach efekt boomu inwestycyjnego będzie stopniowo zanikał, dodatkowo znikną także efekty podbicia konsumpcji prywatnej przez program świadczeń wychowawczych Rodzina 500+. Na to wszystko nałożą się problemy z kurczącą podażą pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku inflacji obawiamy się, że wysokie ceny żywności notowane w br. (wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych) będą obniżać inflację przynajmniej w I poł. 2018 r. Gdyby taki scenariusz się zrealizował, w I poł. 2018 r. należałoby oczekiwać obniżonej inflacji do poziomu ok. 1,3%. Głównym czynnikiem pchającym inflację w górę w II poł. br. i w 2018 r. będą - naszym zdaniem – napięcia płacowe, choć na razie – pomimo solidnego ożywienia gospodarczego i wzrostu liczby pracujących nie dostrzegamy istotnego narastania presji płacowej. Jedną z hipotez tłumaczących tę sytuację może być zwiększona podaż pracowników z Ukrainy, którzy rozładowują powstające napięcia płacowe.

REKLAMA

Projekcja lipcowa przewiduje stopniowy powrót inflacji do celu 2,5%, a jednocześnie - również stopniowo - słabnące tempo wzrostu PKB. Takie połączenie daje RPP duży komfort w utrzymywaniu obecnych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. Wobec prognozy utrzymania stabilnego tempa wzrostu PKB na średnim poziomie ok. 3,5%, niewiele odbiegającym od potencjalnego tempa wzrostu polskiej gospodarki, Rada może spokojnie kontynuować dotychczasową strategię „wait and see”. Krajowa polityka pieniężna nie będzie także pod znaczącym wpływem decyzji innych banków centralnych. Dalsze szybkie podwyżki stóp procentowych w USA są obecnie mniej pewne niż dotychczas prognozowano. Wyceny kontraktów terminowych wskazują na znacznie łagodniejszą ścieżkę wzrostu stóp w USA niż sygnalizowali to wcześniej członkowie FOMC. Z kolei w przypadku EBC można obecnie jedynie spekulować o tym, kiedy skala luzowania ilościowego będzie ograniczana. Z pewnością nie zanosi się tutaj na jakieś gwałtowne ruchy.  Ostatnie wypowiedzi M. Draghi zostały naszym zdaniem zinterpretowane przez inwestorów zbyt jastrzębio, a EBC dość szybko zaczął sugerować, że nie należy oczekiwać szybkiego i znaczącego ograniczania skali skupu aktywów.

Prezes A. Glapiński powiedział na konferencji, że wyniki projekcji lipcowej jedynie wzmacniają jego przekonanie, że stopy procentowe NBP w 2018 r. nie ulegną zmianie. Choć podtrzymujemy naszą prognozę pierwszej podwyżki stóp procentowych NBP o 25 pb. dopiero w IV kw. 2018 r., to jednak jest ona obarczona sporym, asymetrycznym ryzykiem. Krótko mówiąc podwyżki mogą nastąpić później. Główne zagrożenia przemawiające za wydłużeniem strategii „wait and see” to perspektywa dalszego spadku tempa wzrostu PKB poniżej 3,0% w 2019 r. i 2020 r. Z kolei nasz główny argument za podwyżkami stóp – czyli rosnąca presja płacowa – jak dotąd nie materializuje się. Być może imigracja zarobkowa zza wschodniej granicy jest w stanie ją zneutralizować znacznie bardziej niż dotychczas zakładaliśmy. Nie wiadomo jednak czy będzie w stanie rozładowywać napięcia na rynku pracy także po obniżeniu wieku emerytalnego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA