REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki stóp NBP oddalają się

Podwyżki stóp NBP oddalają się /Fot. Fotolia
Podwyżki stóp NBP oddalają się /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przewiduje się stopniowy powrót inflacji do celu 2,5%, a jednocześnie słabnące tempo wzrostu PKB. Takie połączenie daje RPP duży komfort w utrzymywaniu obecnych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

REKLAMA

Komentarz Wiktora Wojciechowskiego, Głównego Ekonomisty PLUSBANK SA

REKLAMA

Wyniki najnowszej, lipcowej projekcji makroekonomicznej NBP nie różnią się znacząco od wyników projekcji marcowej. Największa różnica polega na podwyższeniu oczekiwanego tempa wzrostu PKB w 2017 r. do 4,1% wobec 3,7% oczekiwanych w projekcji marcowej. Projekcja na lata 2018 i 2019 wskazuje identyczne tempo wzrostu PKB, czyli odpowiednio 3,5% i 3,3%. W przypadku inflacji cen konsumpcyjnych, najnowsza projekcja zakłada niemal identyczny scenariusz jak w marcu: 1,9% w 2017 r. (wobec 2,0% w projekcji marcowej), 2,0% w 2018 r. (identycznie jak w projekcji marcowej) oraz ok. 2,5% w 2019 r. (wobec 2,3% w projekcji marcowej).

Scenariusz bazowy projekcji w zakresie tempa wzrostu PKB jest niemal identyczny z naszymi prognozami. Spodziewamy się wyhamowania dynamiki PKB z 4,1% w 2017 r. do 3,7% w 2018 r. i dalszy stopniowy spadek tego tempa w 2019 r. Uważamy, że przyspieszenie aktywności gospodarczej w br. będzie wynikiem ożywienia popytu inwestycyjnego, szczególnie w II poł. br., i statystycznego efektu wynikającego z zapaści inwestycyjnej z 2016 r. W kolejnych latach efekt boomu inwestycyjnego będzie stopniowo zanikał, dodatkowo znikną także efekty podbicia konsumpcji prywatnej przez program świadczeń wychowawczych Rodzina 500+. Na to wszystko nałożą się problemy z kurczącą podażą pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku inflacji obawiamy się, że wysokie ceny żywności notowane w br. (wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych) będą obniżać inflację przynajmniej w I poł. 2018 r. Gdyby taki scenariusz się zrealizował, w I poł. 2018 r. należałoby oczekiwać obniżonej inflacji do poziomu ok. 1,3%. Głównym czynnikiem pchającym inflację w górę w II poł. br. i w 2018 r. będą - naszym zdaniem – napięcia płacowe, choć na razie – pomimo solidnego ożywienia gospodarczego i wzrostu liczby pracujących nie dostrzegamy istotnego narastania presji płacowej. Jedną z hipotez tłumaczących tę sytuację może być zwiększona podaż pracowników z Ukrainy, którzy rozładowują powstające napięcia płacowe.

REKLAMA

Projekcja lipcowa przewiduje stopniowy powrót inflacji do celu 2,5%, a jednocześnie - również stopniowo - słabnące tempo wzrostu PKB. Takie połączenie daje RPP duży komfort w utrzymywaniu obecnych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. Wobec prognozy utrzymania stabilnego tempa wzrostu PKB na średnim poziomie ok. 3,5%, niewiele odbiegającym od potencjalnego tempa wzrostu polskiej gospodarki, Rada może spokojnie kontynuować dotychczasową strategię „wait and see”. Krajowa polityka pieniężna nie będzie także pod znaczącym wpływem decyzji innych banków centralnych. Dalsze szybkie podwyżki stóp procentowych w USA są obecnie mniej pewne niż dotychczas prognozowano. Wyceny kontraktów terminowych wskazują na znacznie łagodniejszą ścieżkę wzrostu stóp w USA niż sygnalizowali to wcześniej członkowie FOMC. Z kolei w przypadku EBC można obecnie jedynie spekulować o tym, kiedy skala luzowania ilościowego będzie ograniczana. Z pewnością nie zanosi się tutaj na jakieś gwałtowne ruchy.  Ostatnie wypowiedzi M. Draghi zostały naszym zdaniem zinterpretowane przez inwestorów zbyt jastrzębio, a EBC dość szybko zaczął sugerować, że nie należy oczekiwać szybkiego i znaczącego ograniczania skali skupu aktywów.

Prezes A. Glapiński powiedział na konferencji, że wyniki projekcji lipcowej jedynie wzmacniają jego przekonanie, że stopy procentowe NBP w 2018 r. nie ulegną zmianie. Choć podtrzymujemy naszą prognozę pierwszej podwyżki stóp procentowych NBP o 25 pb. dopiero w IV kw. 2018 r., to jednak jest ona obarczona sporym, asymetrycznym ryzykiem. Krótko mówiąc podwyżki mogą nastąpić później. Główne zagrożenia przemawiające za wydłużeniem strategii „wait and see” to perspektywa dalszego spadku tempa wzrostu PKB poniżej 3,0% w 2019 r. i 2020 r. Z kolei nasz główny argument za podwyżkami stóp – czyli rosnąca presja płacowa – jak dotąd nie materializuje się. Być może imigracja zarobkowa zza wschodniej granicy jest w stanie ją zneutralizować znacznie bardziej niż dotychczas zakładaliśmy. Nie wiadomo jednak czy będzie w stanie rozładowywać napięcia na rynku pracy także po obniżeniu wieku emerytalnego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA