REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r. /fot. Fotolia
Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2016 r. rynek pracy czekała mała rewolucja, bowiem umowy cywilne również będą podlegały ozusowaniu. Wykonywanie pracy nie musi mieć charakteru pracowniczego. Dopuszczalne jest jej świadczenie na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Stosunek pracy polega na wykonywaniu pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę w zamian za wynagrodzenie. Na te przesłanki należy zwrócić szczególną uwagę, zawierając umowę cywilnoprawną. Bez względu na nadaną przez strony umowie nazwę, jeżeli spełnia ona wymienione przesłanki, stosunek prawny łączący strony zostanie potraktowany jako umowa o pracę. Ponadto nie jest również dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy wykonywaniu pracy w tych warunkach. Jeżeli zawarta umowa wykazywałaby wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej, o jej rodzaju będzie decydować ostatecznie zgodny zamiar stron i cel umowy.

REKLAMA

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej zależy, czy podlega ona składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Umowy zlecenia i kontrakty menedżerskie występują jako odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych i co do zasady podlegają oskładkowaniu. Przy czym należy pamiętać, że od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady ich oskładkowania. Zleceniobiorcy, którzy wykonują kilka umów zleceń w różnych podmiotach lub posiadający inne tytuły do ubezpieczeń, będą podlegali obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych aż do momentu uzyskania łącznej podstawy wymiaru składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Ta sytuacja spowoduje, że płatnicy będą mieli jeszcze więcej obowiązków. To oni będą musieli korygować ewentualne niedopłaty lub nadpłaty składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu błędnego ustalenia schematu podlegania zleceniobiorcy. Co prawda, będą mogli sprawdzić w ZUS prawidłowość rozliczonych składek, jednak będzie to możliwe dopiero po zakończeniu miesiąca i przesłaniu przez wszystkie podmioty, z którymi zleceniobiorca współpracował, dokumentów rozliczeniowych. Samo sprawdzenie nie zmniejszy ryzyka korekt. Omawiane zmiany nadal nie obejmują umów o dzieło. Jeśli są zawierane z innym podmiotem niż własny pracodawca, wówczas nie stanowią tytułu do ubezpieczeń i nie podlegają składkom ZUS.

Zobacz serwis: Moja firma

Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady oskładkowania umów zleceń. Nowelizacja będzie dotyczyć głównie tych zleceniobiorców, którzy wykonują kilka umów zleceń dla różnych płatników albo posiadają inne tytuły do ubezpieczeń i następuje tzw. zbieg. Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy będą naliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe aż do osiągnięcia przez zleceniobiorcę w danym miesiącu podstawy wymiaru składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym (w 2016 r. – 1850 zł). W przypadku umów o dzieło, jeżeli nie są one zawierane z własnym pracownikiem, nadal nie trzeba opłacać składek ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród wielu umów cywilnoprawnych najszersze zastosowanie jako podstawa świadczenia pracy mają:

● umowy zlecenia (art. 734–751 ustawy – Kodeks cywilny: dalej: k.c.),
● umowy o dzieło (art. 627–646 k.c.),
● kontrakty menedżerskie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Umowy cywilnoprawne –praktyczne rozliczenia po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

W artykule m.in.:

  • Umowa zlecenia
  • Umowa o dzieło
  • Kontrakt menedżerski
  • Zapisy, których należy unikać w umowach cywilnoprawnych
  • Współpraca i zastępstwo przy wykonywaniu umów cywilnoprawnych
  • Zaliczka na podatek od umów cywilnoprawnych
  • Zmiany w oskładkowaniu umów zleceń od 1 stycznia 2016 r. – interpretacja ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA