| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane przyjęty przez rząd

Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane przyjęty przez rząd

Lepsza współpraca sektora publicznego i prywatnego przy inwestycjach infrastrukturalnych, doprecyzowane przepisy, elastyczne procedury i realizacja celów społecznych – zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane i usługi.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi, którego autorem jest Urząd Zamówień Publicznych, zakłada przede wszystkim ograniczenie niepewności prawnej przy przyznawaniu koncesji. Nowe prawo precyzyjnie definiuje koncesję oraz rozróżnia ją od zamówień publicznych. Ma być ona obliczana na podstawie wynagrodzenia za roboty budowlane lub usługi, z uwzględnieniem m.in. opcji przedłużenia okresu obowiązywania umowy, przychodów z opłat i kar od użytkowników, czy dotacji lub innych korzyści finansowych.

Przyjęte regulacje ograniczą także arbitralność działań zamawiających, dzięki czemu zwiększy się przejrzystość i uczciwość w postępowaniach o udzielanie koncesji, a wykonawcy będą mieli ułatwiony dostęp do rynku.

Projekt ułatwia realizację inwestycji publicznych oraz prywatnych w infrastrukturze i usługach strategicznych, zapewniając jak najlepszy stosunek jakości do ceny. Wprowadza pojęcia ryzyka operacyjnego związanego z eksploatacją obiektów budowlanych lub wykonywaniem usług.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Proponowane przepisy dają możliwość wykorzystywania pozaekonomicznych elementów podczas zawierania umów na koncesję tj.: ochrona środowiska, integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności. W opisie koncesji będą uwzględniane szczególne warunki realizacji umów odnoszące się do tych elementów. Przy realizacji sugerowane jest branie pod uwagę względów społecznych, dotyczących m.in. społecznej i zawodowej integracji osób niepełnosprawnych.

Na rzecz uproszczenia i uelastycznienie procedur projekt zakłada m.in. zmniejszenie obowiązków formalnych wykonawców na etapie postępowania o zawarcie umowy koncesji oraz możliwość swobodnego określenia procedury prowadzącej do wyboru koncesjonariusza. W myśl nowej ustawy zostanie skrócony okres trwania umowy o koncesję. Ma to na celu ograniczenie niekorzystnych zjawisk polegających na ograniczeniu konkurencji i w dostępie do rynku.

Nowe prawo zwiększa kompetencje prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawach umów koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz określanie zadań i sposobu ich realizacji. Zmiany dotkną także Krajową Izbę Odwoławczą (KIO) i Sądy Okręgowe, które będą orzekać w sprawach zawierania umów koncesji. Wykonawcy ubiegający się o udzielenie koncesji, będą mogli składać do KIO odwołania oraz skarżyć decyzje Izby przed Sądami Okręgowymi - analogicznie jak wykonawcy działający na podstawie Prawa zamówień publicznych (Pzp).

Projekt ma wdrożyć do polskiego prawa nową unijną dyrektywę z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji. Polska musi wdrożyć nowe przepisy przed 18 kwietnia 2016 r.

Źródło: PAP

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane przyjęty przez rząd. /fot. Fotolia
Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane przyjęty przez rząd. /fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »