| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 110 mln zł w konkursach dla firm w ramach programu "Polska Wschodnia"

110 mln zł w konkursach dla firm w ramach programu "Polska Wschodnia"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewidziało trzy konkursy w ramach programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości w pięciu województwach. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej. Pierwszy konkurs ma ruszyć już we wrześniu.

"Dofinansowanie uzyskają projekty polegające na opracowaniu innowacyjnych produktów poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. Wsparcie przeznaczone jest na poszczególne etapy procesu inwestycyjnego, który doprowadzi do powstania innowacji. Z dotacji będzie można pokryć m.in. koszty opracowania analizy rynku i możliwości ulokowania na nim produktu, przygotowanie dokumentacji wdrożeniowej, uzyskanie patentu czy też zdobycie certyfikatów" - wyjaśniła wiceszefowa MIR.

Zobacz: Podatkowe rozliczenie otrzymanej dotacji

"Za unijne pieniądze firmy będą mogły także kupić wartości niematerialne i prawne w formie patentów, know-how, licencji oraz innych praw własności intelektualnej, które są niezbędne do wdrożenia własnych lub nabytych prac badawczo-rozwojowych. Fundusze UE będzie można przeznaczyć też na zakup, montaż i uruchomienie maszyn, urządzeń, linii produkcyjnej lub technologicznej" - zaznaczyła.

Wiceszefowa MIR zastrzegła, że podczas oceny wniosków będzie brana pod uwagę przede wszystkim innowacyjność produktu oraz jego potencjał rynkowy. "Priorytetowo będą traktowane projekty wpisujące się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji, wspólnych, dla co najmniej dwóch województw z Polski Wschodniej, a także przyczyniające się do powstawania nowych miejsc pracy" - podkreśliła.

Zobacz: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Jak poinformowała, o dotację będą mogły powalczyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do "ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych". Wyjaśniła, że musi ono obejmować swym zasięgiem minimum dwa województwa, w tym co najmniej jedno z Polski Wschodniej, czyli lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie lub warmińsko-mazurskie.

Na sierpień zaplanowano natomiast ogłoszenie konkursu "Wzór na konkurencję", również organizowanego przez PARP. Wnioski będzie można składać w październiku. Jego budżet to 5 mln zł.

"O dofinansowanie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej. Przewidziano dwa etapy wsparcia: na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie rekomendacji, co do dalszych działań związanych ze stosowaniem wzornictwa w firmie oraz na wdrożenie w przedsiębiorstwie działań rekomendowanych na podstawie audytu" - zaznaczyła Wendel. Konkurs będzie dotyczył pierwszego etapu.

Zobacz: Jak przygotować wniosek o dotacje z funduszy UE

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »